GoriLLakoS

DFI ULTRA-D Προβλήματα...

Recommended Posts

Επειδή όλα τα forum που σέβονται τον εαυτό τους πρέπει να έχουν τουλάχιστον ένα θέμα με προβλήματα απο

DFI μητρικές θα σας πώ το δικό μου.

Στήνω ένα σύστημα με:

DFI Ultra-D

Opteron 165 + Stock Cooler

4x1GB DDR400

HDD WD 500GB SataII

Αρχικά είχα ένα πρόβλημα, και το PC δεν πόσταρε καν όταν του έβαζα PS2 Keyboard.

Μετά από μερικά CMOS και USB πληκτρολόγιο, το προβλημα λύθηκε και bootάρει πλέον και με USB και με PS2 πληκτρολόγιο!

Ύστερα, ανακλαλυψα πως χωρίς το 4-Pin Molex επάνω στην μητρική, δεν bootαρε καν! Ρε [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] , παλιά θυμάμαι πως έπαιζε και χωρίς αυτό εάν είχες μόνο μια κάρτα επάνω. Λάθος θυμάμαι?

Τώρα το DVD-ROM που είναι παλιό δεν αναγωρίζει καν το δισκάκι των Windows.

Στο bios βλέπω κανονικά την συσκευή. Τι μπορεί να φταίει?

Να αναφέρω πως για να φτάσω να λύσω τα προβλήματα, άφησα επάνω 2GB από τα 4GB που αρχικά είχα, τουλάχιστον μέχρι να περάσω widnows :P

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

όσοι θυμάστε από DFI και 939 δηλαδή! :P

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου με Athlon x2 3800+ δεν ειχα κανενα προβλημα οπως αυτα που περιγραφεις, και δεν χρειαζοταν το molex στη μητρικη... Αν και οταν την πρωτοεγκατεστησα εφαγε αρκετα Clear CMOS ωστε να bootarei, μετα απλα απροβληματιστη!

Link to comment
Share on other sites

Bill περνα κανα τελευταίο bios, αλλά με 4χ1gb ψιλο χλωμό έως απίθανο να σου παιξει, δεν αντεχαν οι τοτε imc τοσο density, με 2gb θα εισαι οκ και παιζουν κομπλέ τα σεβενακια :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει ποτε χωρις το 4pin(8pin στην Expert) , αλλα με μια γρηγορη ματια νομιζω οτι ειναι παραλληλα με το 24pin , οποτε δουλευει και χωρις αυτο .

Η ολη ουσια του ειναι για την παροχη περισσοτερων Ampere στο 12V . Εκεινες τις χρονιες ηταν η εποχες που αρχιζαν τα multirail PSU να εμφανιζονται και το 4pin σε o/c CPU σιγουρα βοηθουσε .

Εχω δοκιμασει αρκετα usb & ps2 ποντικια και πληκτρολογια (παντα ομως logitech & microsoft) χωρις το παραμικρο προβλημα .

Τα σκαλωματα που λες Bill , και εμενα μου φερνουν για μνημες . Πολλες φορες κολλανε στο 3o led (DRAM) . Προσεξες σε ποιο LED σου κολλαει ?

Εγω την ξεμπλοκαρω μετα απο πολλες αλλαγες στα slot των μνημων . Παντα με ενα DIMM επανω και το αλλαζω slot μεχρι να αναψει . Ε, και κανα ClearCMOS βοηθαει . :D

Γενικα ειναι "στριμμενες" μητρικες οταν παιζεις τσιτα τις μνημες , αλλα ειναι απιστευτη μητρικη . Ο παραδεισος του DDR1 tweaking . :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάω για default πράγματα και καταστάσεις! Αυτά τα hardcore δεν είναι για εμένα!

Απ'ότι είδα, και μένα οι μνήμες με σώσανε! Θα πειραματιστώ με τούτες λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι για 4 sticks πάντα με 2t (δεν βλέπω να το αναφεριες)

Το μολεξ σχεδόν ποτέ δεν το συνδεσα - χρειάστηκα - είδα κάποια διαφορά.

Τώρα το dvd αν το βλέπει bios παίζει απλά να μην μπορεί να διαβάσει πια η να φταίει το δισκάκι, τα δοκίμασες αλλού; φτιάξε ένα USB και πέτα το! Έχω να χρησιμοποιώ οπτικό στο main μηχάνημα αυτό τότε που είχα μηχάνημα με την Ultra - d η οποία ακόμα παίζει τέλεια και ας έχει περάσει τα πάνδεινα! :P

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι γιατί εχθές βράδυ το ξαναέπιασα!

Το πρόβλημα ήταν το DVD-ROM 10ετίας! Έβαλα ένα 5ετίας και πέρασα windows!

Το αστείο έιναι πως μόλις έβαλα drivers για την GT320, το PC έκλεισε και δεν έδινε σήμα καν!

Μπαταρία off όλο το βράδυ, άλλαξα slots τις μνήμες και έπαιξε κανονικά!

Ά ρε DFI πάντα χούγια θα έχεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now