Recommended Posts

[NEWS_IMG=Gainward GTX 760 Phantom 4GB]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/gainward.png[/NEWS_IMG] Η Gainward ανακοίνωσε την δική της εκδοχή της GTX 760, με μνήμη 4GB και το Phantom cooler!

Το Phantom cooler έρχεται στην δεύτερη έκδοσή του και καλείται να ψύξει τον GK104 της GTX 760. Ως γνωστόν, το Phantom cooler, διαθέτει αφαιρούμενους ανεμιστήρες, για τον καλύτερο καθαρισμό τους καθώς βρίσκονται στο εσωτερικό της ψύχτρας τραβώντας αέρα από το περιβάλλον του κουτιού στο πυκνό fin array. Η Gainward έδωσε τα reference ρολόγια της nVidia με 980MHz για τον πυρήνα και 1033MHz σε κατάσταση boost. Η κάρτα έρχεται με 1152 CUDA cores μένοντας φυσικά στα όρια του GK104 πυρήνα με 256bit memory interface. Η Gainward δεν έχει ανακοινώσει τιμή και ημερομηνία διάθεσης.

[img_ALT=Gainward GTX 760 Phantom 4GB]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums236-picture17220.jpg[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

κακάσχημη, ποτέ δε με ερέθιζε το αλουμίνιο, γιατί έχει πολύ χαμηλό βαθμό τήξης και πήξης και ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις.

επίσης με σκιάζουνε τα φαντάσματα και αυτή είναι και μάυρη, ενώ τα φαντάσματα είναι άσπρα.

αλλά δεν ξέρω αν τα φαντάσματα έχουν ίδια ρολόγια με τον γκ104, εγώ ένα φεστίνα έχω.

Link to comment
Share on other sites

κακάσχημη, ποτέ δε με ερέθιζε το αλουμίνιο, γιατί έχει πολύ χαμηλό βαθμό τήξης και πήξης και ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις.

μεχρι τους 600+ βαθμους εχει περιθωριο πιστευω. επισης εχει τρομερες αντοχες γι' αυτο χρησιμοποιηται στην μηχανολογια. πχ σφυρηλατα πιστονια, μπλοκ - κεφαλες (ντουραλουμινια) γιατι βγαζει ευκολα την θερμοτητα. πολυ καλυτερη λυση απο τον χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

κακάσχημη, ποτέ δε με ερέθιζε το αλουμίνιο, γιατί έχει πολύ χαμηλό βαθμό τήξης και πήξης και ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις.

επίσης με σκιάζουνε τα φαντάσματα και αυτή είναι και μάυρη, ενώ τα φαντάσματα είναι άσπρα.

αλλά δεν ξέρω αν τα φαντάσματα έχουν ίδια ρολόγια με τον γκ104, εγώ ένα φεστίνα έχω.

Την ονόμασαν Phantom επειδή έιναι αθόρυβη.

Εγώ την 760 στις ελληνικές τιμές, δεν την κατάλαβα σαν SKU.

Να μου πεις τις 200ευρες EVGA στο release, ναι. Αλλά πάνω από 200, απλά δεν...

Αφού δεν υπάρχει κανένας official διανομέας της Gainward, οι τιμές έιναι ότι να'ναι από παραεισαγωγές..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now