stevchrly

Ερώτηση για AM3 AM3+

Recommended Posts

Γεια σας

Λόγο προβλημάτων sto πψ κολλάει τα οποία προέρχονται ή από την μητρική (Asus M3A78 Pro AM2+) ή σε συνδυασμό και με τις μνήμες που από όσα έχω διαβάσει λένε ότι υπάρχει ασυμβατότητα με τη μητρική από κάποιες σειρές μνήμης είπα να πάω σε μια αλλαγή

Θα ήθελα την αλλαγή της μητρικής αλλά να κρατήσω και τον phenom XII 955 Black που έχω και επειδή υπάρχει το socket AM3 που τον υποστηρίζει ρωτάω αν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε και σε κάποιο μοντέλο μητρικής AM3+ !!!!

Διάβασα στο αρχικό άρθρο http://www.hwbox.gr/news-motherboards/11917-am3-vs-am3-oi-pragmatikes-diafores-ton-amd-sockets-ti-ginetai-me-ta-bios-updates-page_2.htmlτις διαφορές αλλά λέω να πάρω μια ακόμη γνώμη :unconscious:

Επίσης αν έχετε στα υπόψη κάποια φτηνή σειρά μητρικής με ενδιαφέρει :very_drunk:

thanks

Link to comment
Share on other sites

Εχθες φιλος μου εκανε πανω κατω το ιδιο μαζι σου απο am2+ πηγε σε am3+ με διαφορα οτι αυτος εχει phenom x4 955.

Αγορασαμε την Asus M5A97 με G.skill 2x2gb ddr3 1600mhz συν xfx 550 core edition και ολα τρεχαν μια χαρα!

Επισεις ειχε κι αυτος am2+ asus (νομιζω αυτη ειναι) και του ειχαν καει τα σλοτ απο τις ram και το pc ετρεχε με slot στα 1gb...

Αλλα 99% ηταν θεμα psu (L & C 1η φορα τ ακουω αυτο το psu!)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά, οι περισσότερς μητρικές κάνουν! Πάντα συμβουλεύεσαι το site του κατασκευαστή! :T:

Εχθες φιλος μου εκανε πανω κατω το ιδιο μαζι σου απο am2+ πηγε σε am3+ με διαφορα οτι αυτος εχει phenom x4 955

Xμ, εννοείς 9550 έ; :)

Link to comment
Share on other sites

και να δώσω χρήματα για μνήμες σε μια μητρική που υποστηρίζει DDR2 και να μην ξέρω αν είναι τελικά οι μνήμες

έχω αυτή τι στιγμή 4Χ2GB και μπορεί να φταίει το πρώτο slot με αποτέλεσμα να είμαι με 6GB για να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now