Recommended Posts

Καλησπέρα Παίδες!

Στο σπίτι έχω 2 PC. Ένα που τρέχει τα καθημερινά μου, games, photoediting ktl, και άλλο ένα το οποίο λειτουργεί σαν fileserver και media player.

Αναγκάστηκα και έκανα format στον υπολογιστή που δουλέυω, και του πέρασα windows 7 ultiamte 64 + SP1.

Όποτε προσπαθώ να τρέξω κάποιο πρόγραμμα μου βγάζει ενα popup που λεεί OPEN FILE - SECURITY RISK. Και παρακάτω λέει οτι το ανοίγμα προγραμμάτων απο το Internet δεν είναι ασφαλες κτλ. Μάλλον αναγωνρίζει τον fileserver σαν υπολογιστή εκτός δικτύου.

Τον πρόσθεσα στο firewall, έδωσα τα κατάλληλα permissions στον user, επέλεξα και στις ρυθμίσεις να κάνει Launch προγραμμάτων απο δικτυακούς δίσκους.

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, αλλα είναι πολυ ενοχλητικό, και πριν το φορματ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να φταεί?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω homegroup (ουτε είχα) - απλα έκανα map network drive όπως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το UAC σου είναι πολύ υψηλά ρυθμισμένο;

Επιπλέον, τα 2 συστήματα είναι στο ίδιο δίκτυο; Έχεις επιλέξει να κάνεις share πληροφορίες με αυτόν τον δικτυακό τόπο;

Link to comment
Share on other sites

UAC πάντα Off...

Το δίκτυο είναι έτσι:

p9nn.th.jpg

Και ναι έχω κάνει share...

κάτι περίεργο γίνεται, γιατί καμία φορα μου αναγνωρίζει τα 2 switch, και άλλες φόρες δεν μου τα αναγνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Bill, αυτο σιγουρα δεν το εκανα την προηγουμενη φορα. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πειραξω registries.

Weqwer, μπηκα και τα αλλαξα αυτα. Εχεις να με κατευθυνεις σε καποια ιστοσελιδα με ποιο αναλυτικο οδηγο?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now