GoriLLakoS

Πόσα FPS επιθυμείτε από την κάρτα γραφικών σας;

Πόσα FPS επιθυμείτε από την κάρτα γραφικών σας;  

62 members have voted

  1. 1. Πόσα FPS επιθυμείτε από την κάρτα γραφικών σας;

    • Δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να έχω max settings
    • Τουλάχιστον 30FPS, γιατί οτιδήποτε λιγότερο είναι σχεδόν unplayable
    • Τουλάχιστον 60FPS ώστε να είμαι καλυμμένος ακόμα και σε απαιτητικές gaming σκηνές
    • Από 60 μέχρι και 120FPS, για λιγότερο input delay


Recommended Posts

Το gaming αποτελεί πλέον κομμάτι της καθημερινότητας πολλών PC users. Είτε πρόκειται για Strategy, MOBAs και RPGs, ή Action, Adventure, Racing και Sports games, το καταναλωτικό κοινό δείχνει εξαιρετικό ενδιαφέρον, πράγμα που διαφαίνεται από τις εκατομμύρια gameplay hours καθημερινά ανά τον κόσμο. Όσον αφορά βέβαια τα PCs, τα πράγματα είναι λιγάκι πιο δύσκολα, μιλώντας πάντα απ' την πλευρά του hardware. Οι hardware απαιτήσεις αυξάνονται δραματικά όσο περνάνε τα χρόνια, σε αντίθεση με τις κονσόλες, που εγγυούνται στους αγοραστές ατελείωτο gaming χωρίς να τους απασχολεί τίποτα περισσότερο.

Βρισκόμαστε όμως στο HwBox, μια κοινότητα που στην πλειοψηφία της χρησιμοποιεί ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να gameάρει! Θα θέλαμε λοιπόν να μας πείτε, πόσα FPS επιθυμείτε από την GPU σας!

Πόσα FPS επιθυμείτε από την κάρτα γραφικών σας;

1) Δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να έχω max settings

2) Τουλάχιστον 30FPS, γιατί οτιδήποτε λιγότερο είναι σχεδόν unplayable

3) Τουλάχιστον 60FPS ώστε να είμαι καλυμμένος ακόμα και σε απαιτητικές gaming σκηνές

4) Από 60 μέχρι και 120FPS, για λιγότερο input delay

Edit by [MENTION=3682]Astalavista[/MENTION]: Ένα ενδιαφέρον βίντεο από το www.gamespot.com που εξηγεί το θέμα αναλυτικά. Αξίζει να το παρακολουθήσετε!

<center><iframe src="http://www.gamespot.com/videos/embed/6415658/" width="640" height="400" frameborder="0" webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowFullScreen></iframe></center>

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το 4ο, λόγω του ότι δεν παίζω ιδιαίτερα βαριά παιχνίδια (όταν παίζω), και θέλω να έχω άνετα πάνω από 60FPS.

Τώρα τι θα γίνει με το GTA V και το Watch Dogs, ένας Θεός ξέρει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την εριξα στο 2.

Μπορει να ειμαι φανατικος gamer και μ' αρεσει να παιζω σχεδον τα παντα,

δεν ειμαι κολλημενος στο να τα παιζω και φουλ εξτρα ή 100fps καρφωτα.

Σιγουρα οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα τοσο περισσοτερο θα μου αρεσει

και το game, αλλα, m@k@k@ οι εταιρειες δεν θα με πιασουν.

Link to comment
Share on other sites

128 καρφωτα στο csgo και 250 καρφωτα [παλια] στο cod4 promod .

πλεον κατω απο 100 [ναι ξερω placebo] νομιζω πως κολλαω .

στα πιο απλα παιχνιδια δεν με ενδιαφερει αν και προτιμω 60 και βαλε για να μην νιωθω οτι κολλαω ...

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα το 2 γιατί με το καρβουδιστήρι που έχω....απηύδησα. Τέλος, πάντων αυτά είναι απωθημένα, ελπίζω να έρθει σύντομα ένα ολοκαίνουργιο pc της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεν με απασχολούσε. Θυμάμαι ακόμα την 7600GT να πασχίζει να δώσει πάνω από 7fps στο Call of Juarez όταν έτρεχες μέσα στο δάσος. Και πάλι το game το είχα ευχαριστηθεί. Πλέον οι ρυθμίσεις μπαίνουν με γνώμονα τα 30fps.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το είδος του παιχνιδιού που παίζω... Αν μιλάμε για single player τότε στοχεύω για την καλύτερη ποιότητα με περίπου 4xMSAA. Θεωρητικά κινούμαι στα 30-40fps που για μένα είναι αρκετά playble.

Αν παίζεις όμως online και εκεί το timing παίζει ρόλο, τα 60+ fps βοηθούν αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Το 4 εννοειτε και αμα γινεται και πιο πολλα ακομα καλητερα.....Δεν με νοιαζει αν εχω SSAO 4x στο μετρο ουτος η αλλος ειναι παπατζα......χωνεις FXAA απο nvidia control panel το οποιο δουλευει σε ολα τα παιχνιδια εχεις ΤΕΛΕΙΑ γραφικα και frames να φανε και οι κοτες :D... οτιδιποτε κατω απο 60 για μενα ειναι fail και δεν το παιζω καν.Αρκετα ειχα δυνοπαθισει το 2004-5-6 με p4 και fx5500 που επαιζα με 7 frames ολα τα παιχνιδια :hehe: παιδικα τραυματα στα οποια περνω εκδικηση τωρα:hehe:

Γενικος βλεπω οτι τα φιλτρα στα τελευτεα παιχνιδια ειναι παρα πολυ marketing και κανουν πολλα games choppy και unplayable για να παρεις νεα καρτα....μπορεις να εχεις ιδια ισως και καλητερη εικονα με αλλες ρυθμισεις και πολυ καλητερα frames πχ εμενα το crysis 3 μου αρεσει μονο με FXAA γιατι μου φαινεται και smooth σε φραφικα και sharp μαζι και με 80-90 frames ενω με αλλα φιλτρα TXAA MSAA κλπ ειναι smooth τα γραφικα αλλα πιο blurry και εχω 60 70 frames....but that's me....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now