GoriLLakoS

Τι θα θέλατε από ένα μηχανικό πληκτρολόγιο?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μιας και τα μηχανικά πληκτρολόγια μπάινουν σιγά σιγά και στην καθημερινότητα μας

και πλέον με τόσους διακόπτες που υπάρχουν μπορούν να φανούν χρήσιμα για πολλά

διαφορετικά είδη χρήσης εκτός από gaming, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι θα θέλατε

ακριβώς από ένα μηχανικό πληκτρολόγιο.

Η ερώτηση είναι τόσο γενικής όσο και ειδικής φύσεως.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε ότι μα ότι έχετε στο μυαλό σας πως θα θέλατε από

χρώμα switches μέχρι το bundle, το software, την εγγύηση, την τιμή, εάν είναι

tenkeyless, το backlight, την αφή...γενικά τα πάντα!

Γράψτε ότι ακριβώς έχετε φανταστεί!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνει καθόλου θόρυβο όταν πληκτρολογώ..εννοείτε πως θα ήθελα όλα όσα έχει το g19 μου, χρώματα, προγραμματιζόμενα πλήκτρα και την οθόνη του!

Χαμηλή τιμή και ποιοτικό προϊόν δεν γίνεται οπότε δεν κολλάω σε αυτό..άλλωστε δεν αγοράζεις κάθε χρόνο πληκτρολόγιο!

Θα ήθελα τον ήχο από τα πλήκτρα του microsoft desktop 8000 πάνω σε ένα μηχανικό g19...αυτό θα ήταν το ονειρικό keyboard για μένα..και θα κόστιζε λογικά καμιά 400άρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν το CM Storm QuickFire Ultimate για εμένα θα ήταν ιδανικό. Full backlight, πλήρους μεγέθους χωρίς έξτρα. Αν έρχεται σε διάφορες επιλογές διακοπτών και σε καλή τιμή.:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Eπιλογη 2-3 χρωματισμων, τους πιο ξεκουραστους.

Πρασινο και κοκκινο κουμπακι για κλησεις Skype

+- για ηχο

Κανα 1-3 κουμπια για προφιλ (gaming)

Κουμπακι για IDLE

Πληκτρα τα οποια να μην κανουν θορυβο.

Επισης θα γουσταρα αν υπηρχε ενα υλικο για τα πληκτρα, που με την χρηση να μην χαλαει...!

AYTA

Link to comment
Share on other sites

Robustness με τέρμα σωστά υλικά και αλεξίσφαιρα σχεδίαση που να μπορώ να σκοτώσω αγελάδα και να μην πάθει τίποτα.

Geeky σχεδίαση - όχι λαμπάκια και space wow, geeky αλα Model M φάση.

Αααα και επιλογή απ' όλα τα γνωστά switches...

Link to comment
Share on other sites

tenkeyless αλλα quickfire tk που εχει και βελακια και numpad σε πολυ compact size.

καλα και δυνατα backlit leds . ωστε βραδακι και απογευματακι να βοηθανε .

driverless τελειως ωστε να ειναι ευκολο να το χειριστεις σε lans .

ποιοτητα κατασκευης γενικα , να ειναι στιβαρο [και απο αλουμινιο αν ειναι δυνατον]

με δυνατοτητες παραμετροποιησης τυπου modding σε φαση modular σχεδιαση να "ανοιγει" ευκολα... κτλπ

απο παρελκομενα θεωρω απαραιτητο το μαραφετι που βοηθαει να βγαζεις τα πληκτρα. και στν αναγκη μια καβατζα απο δαυτα xD

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε καλη ποιοτητα κατασκευης και δεν φαινοταν φτηνιαρικο ναι . . αναλογα και την χρηση που το προοριζεις φυσικα

εγω προσωπικα ναι θεωρω λιγα τα 50ε για μηχανικο πληκτρολογιο και ευκαιρια .

Link to comment
Share on other sites

PBT, εναλλαγές φωτισμού, γιατί οχι μεταλλικό σώμα σαν τα Corsair, σωστά stabilizers, μερικά function/multimedia keys αλλά οχι τσίρκο φάση (κάτι όπως η Corsair πάλι) κανα usb hub, και περισσότερες επιλογές διακοπών (green, clear, milky)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσδιόρισε το "καλή τιμή".

Για εμένα ?80-?90

Με 49? θα αγοράζατε tenkeyless χωρίς backlight?

Εδώ θα quotaro έναν τρίτο που ρώτησα. :)

Τo numpad einai uperektimimeno, opos kai to backlight. Αma thes fotakia pigene limanakia.

Νai brown/blue to agorazo xtes.

:hehe:

ΑΝ έχει ?49.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε αυτή την τιμή μάλλον για black switches πάει, εκτός και αν κάνει την έκπληξη.

Δεν έχω δοκιμάσει blacks αλλά φαντάζομαι από μεμβράνη θα είναι μια κλάσση ανώτερη, τουλάχιστον.

Εγώ που είμαι περισσότερο του FPS και της πληκτρολόγησης, πιο πολύ θα με ενδιαφέρε η τυπική διάταξη ενός standard keyboard και τίποτα περισσότερο, δεν θέλω να έχω πλάτος στο πληκτρολόγιο.

Μιας και ποτέ δεν συνηθίζω να γράφω σε απόλυτο σκοτάδι, και σε gaming μπορώ να βρίσκω τα WASD εύκολα, δεν με ενδιαφέρει το backlight. Ούτως η άλλως, θεωρώ πως για backlight αξίζει μόνο αν κάθε πλήτρο φωτίζεται ανεξάρτητα (πχ να ενεργοποιήσεις εσύ ποια πλήκτρα να φωτίζονται), ο ενιαίος φωτισμός μου είναι ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Με 49? θα αγοράζατε tenkeyless χωρίς backlight?

Εγώ το δικό μη tkl quickfire το πήρα 99?, οπότε τα 49 είναι απίστευτη τιμή. Το θέμα είναι να μην είναι black switches.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μη tkl quickfire το πήρα 99?, οπότε τα 49 είναι απίστευτη τιμή. Το θέμα είναι να μην είναι black switches.

δεν ειναι ασχημα και τα black switches .. ειδικα για fps.

σε σχεση με μεμβρανη δηλαδη ειναι αιωνες μπροστα σε αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Τα switches δεν έχουν διαφορά στην τιμή! Κάποια είναι δυσευρετα γιατί γίναν της μόδας απότομα

και άλλα τα έχουν συμπεριλάβει κάποιες εταιρίες στα δικά τους και έχουν "πατεντάρει" τα μέρη τα

οποία μπορουν να πουληθούν!

Εγώ μιλούσα για 49? εντελώς basic μηχανικό πληκτρολόγιο!

Χωρίς backlight και tenkeyless!

Βασικά δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα. Κάποιοι θέλουν μηχανικά για να κάνουν θόρυβο και άλλοι για να μην κάνουν!

Εγώ προσωπικά γράφω με Trigger με Black. Την πρώτη εβδομάδα πόνεσε το χέρι μου, μετά όλα οκ!

Και γράφω και γρήγορα και αρκετά θα έλεγα!

Τα καλώδια πως τα βλέπετε?

Σας αρέσουν τα αφαιρούμενα τα απλά ή τα μη αφαιρούμενα?

Sleeved ή μη Sleeved?

Οι extra usb θύρες επάνω στο πλητκρολόγιο σας λένε τίποτα ή είναι κάτι αδιάφορο?

Link to comment
Share on other sites

οι extra usb πρεπει να ειναι σε "καλο" σημειο πανω απο ολα ... αν ειναι στην δεξια πλευρα μπορει και ειναι αρκετα πιθανο να εμποδιζει το ποντικι ... οτι χειροτερο για καποιον που παιζει παιχνιδια ...

sleeved και αφαιρουμενο αλλα να ειναι durable .. να μην χαλασει αμα βγει-μπει 10-15 φορες

Link to comment
Share on other sites

Τα switches δεν έχουν διαφορά στην τιμή! Κάποια είναι δυσευρετα γιατί γίναν της μόδας απότομα

και άλλα τα έχουν συμπεριλάβει κάποιες εταιρίες στα δικά τους και έχουν "πατεντάρει" τα μέρη τα

οποία μπορουν να πουληθούν!

Εγώ μιλούσα για 49? εντελώς basic μηχανικό πληκτρολόγιο!

Χωρίς backlight και tenkeyless!

Βασικά δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα. Κάποιοι θέλουν μηχανικά για να κάνουν θόρυβο και άλλοι για να μην κάνουν!

Εγώ προσωπικά γράφω με Trigger με Black. Την πρώτη εβδομάδα πόνεσε το χέρι μου, μετά όλα οκ!

Και γράφω και γρήγορα και αρκετά θα έλεγα!

Τα καλώδια πως τα βλέπετε?

Σας αρέσουν τα αφαιρούμενα τα απλά ή τα μη αφαιρούμενα? (1)

Sleeved ή μη Sleeved? (2)

Οι extra usb θύρες επάνω στο πλητκρολόγιο σας λένε τίποτα ή είναι κάτι αδιάφορο?(3)

(1) Αδιάφορο

(2) Sleeved γιατί είναι πιο ωραίο.

(3) Αδιάφορο, δεν θα τις ήθελα κάν. :P

Οπότε δώστε στο λαό

49? εντελώς basic μηχανικό πληκτρολόγιο

Χωρίς backlight και tenkeyless και Sleeved και με δυνατότητα επιλογής κουμπιών tactile ή linear με κατασκευή σαν του quickfire pro/rarid κτλ.

και

Shut_up_and_take_my_money.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now