stavros

ddr3 8gb vs ddr3 2X4GB

Recommended Posts

Είναι στα σκαριά το καινούργιο μου PC (s1150, i5 4670k, z87) το οποίο προορίζεται για δουλειά γραφείου και gaming (με gtx760).

Το ερώτημα είναι να βάλω 1 kit 2Χ4GB (1600) ή 1 μονοκόματη 8GB (1600) ? Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για gaming, θα δω κάποια αισθητή διαφορά και σε ποια χρήση?

Η διαφορά τιμής είναι μάλλον αμελητέα. Δεν τίθεται θέμα για περιορισμό στην προοπτική αναβάθμισης, καθώς το σύστημα το πολύ να φτάσει στα 16GB.

Μην ξεχνάμε πως σε λίγο καιρό θα έρθουν και οι ddr4, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Σε ευχαριστώ για τη απάντηση.

Ξέχασα να αναφέρω ότι σε περίπτωση αναβάθμισης δύσκολα θα "πετάξω" το παλιό set.

Στην αναβάθμιση στα 16gb τι προτείνεις να κρατήσω το kit, να βάλω άλλο ένα 2Χ4gb και να έχω 4Χ4gb? Τι αναμένεται σε αυτήν την περίπτωση (4Χ4gb) σε oc (overclocking stability?, memory controller?).

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ77 δεν έχω δει κάποια "επιβάρυνση" με 2 ή 4 dimms τουλάχιστον μέχρι τα 2400. Το ίδιο μάλλον ισχύει και στο Ζ87, το πολύ πολύ να πρέπει να μπεις στο bios και να βάλεις χειροκίνητα τα timings σου αν κάνεις mix & match δύο διαφορετικά kitάκια κάπου παραπέρα.

Αν όμως από τώρα σκέφτεσαι τα 16GB, μήπως να πήγαινες εξ αρχής @ 2x8GB να ξεμπερδεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now