GoriLLakoS

iPhone 4S αλλαγή μπαταρίας και οθόνης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα iPhone 4S που η μπαταρία έχει πεθάνει.

Έυκολο αυτό. Παράγγειλα μια από ebay και θαρρώ πως δεν έιναι και τίποτα δύσκολο να την αλλαξω.

Σήμερα μου έσπασε όμως και το τζάμι της οθόνης.

Έκανα ένα check και είδα πως για αλλαγή σε μαγαζί στην Αθήνα ζητάνε πάνω κάτω γύρω στα 100?.

Για 100? δεν αξίζει, δίνεις άλλα τόσα και το βρίσκεις καινούριο.

Πάλι ebay λοιπόν και παράγγειλα τούτο εδώ

Μετά μίλησα με τον [MENTION=257]Jason[/MENTION] που έχει φτιάξει μερικά και μου είπε πως το 4S ενδιάμεσα

από την οθόνη και το τζάμι της έχει μια μεμβράνη η οποία εάν ξεκολλήσει σκίζεται

και μετά πρέπει να αγοράσεις και οθόνη γιατι δεν πωλείται μόνη της!

Κόλλησα λίγο η αλήθεια έιναι. Αυτό που αγόρασα δεν έχει και την οθόνη και την ζελατίνα και το τζαμάκι μαζί?

Έχω μπερδευτεί λίγο.

Έχει αλλάξει κανείς οθόνη? Είναι δύσκολο ή εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που αγόρασες εσύ είναι μόνο το digitizer @τζάμι. σχεδόν όλα τα τηλέφωνα πλέον έχουν κάποιο υλικό ενδιάμεσα της οθόνης και του τζαμιού εκτός από αυτά που είναι OGS. μερικά έχουν κόλλα μερικά αυτό που λέει ο Jasonας που δεν το έχω δει από κοντά. Ρίξε μια ματιά εδώ - iPhone 4S Repair - iFixit. Σε lg nexus ήταν κάπως μπελαλίδικο να αλλάξεις οθόνη, υπόψην εκεί ήταν κολλημένη με κόλλα και η μπαταρία με το σασί του κινητού, σε iphone δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα iPhone 4S που η μπαταρία έχει πεθάνει.

Έυκολο αυτό. Παράγγειλα μια από ebay και θαρρώ πως δεν έιναι και τίποτα δύσκολο να την αλλαξω.

Σήμερα μου έσπασε όμως και το τζάμι της οθόνης.

Έκανα ένα check και είδα πως για αλλαγή σε μαγαζί στην Αθήνα ζητάνε πάνω κάτω γύρω στα 100?.

Για 100? δεν αξίζει, δίνεις άλλα τόσα και το βρίσκεις καινούριο.

Πάλι ebay λοιπόν και παράγγειλα τούτο εδώ

Μετά μίλησα με τον @Jason που έχει φτιάξει μερικά και μου είπε πως το 4S ενδιάμεσα

από την οθόνη και το τζάμι της έχει μια μεμβράνη η οποία εάν ξεκολλήσει σκίζεται

και μετά πρέπει να αγοράσεις και οθόνη γιατι δεν πωλείται μόνη της!

Κόλλησα λίγο η αλήθεια έιναι. Αυτό που αγόρασα δεν έχει και την οθόνη και την ζελατίνα και το τζαμάκι μαζί?

Έχω μπερδευτεί λίγο.

Έχει αλλάξει κανείς οθόνη? Είναι δύσκολο ή εύκολο?

η οθόνη φίλε μου έρχεται κολλημένη με το digitizer για να μειωθεί το πάχος. Η κόλλα μου χρησιμοποιείται είναι μία ρευστή διάφανη (κρυσταλλική να την πώ?) η οποία αν είναι πολύ μάγκας με ένα πιστόλι θερμού αέρα και αρκετή υπομονή μπορείς να ξεκολλήσεις το σπασμένο digitizer από την όχι σπασμένη οθόνη. Αν το καταφέρεις αυτό έρχεσαι στα πιο δύσκολα. Και αφού βέβαια καθαρίσεις τα κατάλοιπα της κόλλας επάνω στην παλιά και όχι σπασμένη οθόνη. (hint: δοκίμασε extract από πορτοκάλι για αυτό.......χυμό δηλαδή)

Θα πρέπει να κάνεις allign το νέο digitizer στην παλιά οθόνη έχοντας πρώτα βάλει κόλλα ενδιάμεσα τους και χωρίς να έχουν δημιουργηθεί φουσκάλες αέρα.

Όλα αυτά βέβαια αν δεν έχει σπάσει και η οθόνη σου. Η όλη διαδικασία δεν είναι καθόλου εύκολη και το ποιο πιθανό είναι ότι θα σπάσεις την οθόνη όπως ξεκολλάς το digitizer. Δεν ξέρω τι έχεις παραγγείλει αλλά θα σου πρότεινα να μιλήσεις μαζί τους και να παραγγείλεις έτοιμη οθόνη μαζί με digitizer αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Επίσης όταν ανοίξεις το iphone σου πρόσεχε γιατί σε σχέση με τα video οδηγούς στο δίκτυο μπορεί να υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές. (όλο και κάνα κομματάκι που δεν υπάρχει στο βίντεο, η κανα κομμάτι που υπάρχει και δεν το έχεις εσύ. Απο τα 4s έχω βρεί μέχρι στιγμης 2 ή 3 διαφορετικές μικροδιαφορές μέσα τους. Σαν άλλο revision αν θες).

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι βασικά στην οθόνη και γιαυτό το τόσο μικρό κόστος σε όλα αυτά που αγόρασες. Τα χρώματά της είναι ξεπλυμένα, το contrast και το μάυρο της είναι απαράδεκτα, και οι γωνίες θέασης ακόμα χειρότερες απο την μαμα, ή μια καλή όχι μαμα.

Είναι αδύνατο να παράγουν αντίστοιχη οθόνη σε τόσο χαμηλό κόστος.

Βάλε ένα colorimeter επάνω της και θα καταλάβεις τι λέω.

Απο την άλλη ναι κάνεις την δουλειά σου κανονικότατα, και πολύ πιθανό να μην το πάρεις και ποτέ χαμπάρι (τουλάχιστον ανάλογα με το πόσο θα επικεντρώσεις την προσοχή σου σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εγώ αγόρασα το σωστό πράγμα αλλά είναι πολύ χειρότερης ποιότητας. Σωστα?

Για να πώ την αλήθεια, μετά τα πόστ σας έψαξα για οθόνη σκέτη αλλά δεν βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

hichjackια αλλά επειδή σκεφτόμουν να αλλάξω και εγώ μπαταρία, ξέρουμε αν κάποιες θεωρούνται καλύτερες από άλλες.

Νομίζω ότι "αυθεντικές" δεν πωλούνται πουθενά και ότι όσε λένε extended είναι απλά φθηνές με φαντεζί αυτοκόλλητα.

Έχετε καμία πρόταση; ifixit; ebay; κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

hichjackια αλλά επειδή σκεφτόμουν να αλλάξω και εγώ μπαταρία, ξέρουμε αν κάποιες θεωρούνται καλύτερες από άλλες.

Νομίζω ότι "αυθεντικές" δεν πωλούνται πουθενά και ότι όσε λένε extended είναι απλά φθηνές με φαντεζί αυτοκόλλητα.

Έχετε καμία πρόταση; ifixit; ebay; κάτι άλλο;

έτσι ακριβώς, μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες είναι κατά 99% ίδιες ή και χειρότερες με φαντεζί αυτοκόλλητα. δοκίμασε το ifixit αναφέρεται απο χρήστες σαν αρκετά καλό. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αγοράζω μια οθόνη βλέπω το ifixit και την περνάω καλύτερα να δώσεις 150 ευρώ σε ένα αξιόπιστο επισκευαστή να σου βάλει και τα δύο και να έχεις και μια υποτυπώδεις εγγύηση

Οι οθόνες εκτός ότι δεν υπάρχουν γνήσιες στην αγορά όπως και όλα τα υπόλοιπα έχουν και ένα πρόβλημα που δεν είναι στα χρώματα αλλά στην αφή γνωρίζω περιπτώσεις που η αφή σταμάτησε να είναι ακριβής μετά από κανά μήνα μετά την επισκευή γι αυτό και οι επισκευαστές έχουν κάποιους που συνεργάζονται και έτσι αγοράζουν φτηνά και εγγυημένα

Link to comment
Share on other sites

Με 150? αγοράζεις νέο 4άρι και με άλλα 50? άλλο 4S.

Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις τόσα σε κάποιον να στο επισκευάσει.

Στον Γερμανό ζητάνε λιγότερα απο 90? νομίζω για αλλαγή οθόνης και δίνουν και 6 μήνες εγγύησης.

Απλά δεν κάνει διαφημίσεις όπως οι άλλοι που φτιάχνουν iPhone.

Τσπ...εγώ το 4άρι δεν θα το έχω για πρώτο κινητό...οπότε δεν με νοιάζουν τα χρώμματα κτλ κτλ κτλ.

Πήρα οθόνη $25 και μπαρταρία $8, βάλε και άλλα $30 μεταφορικά, δηλαδή σύνολο 63$ ή 45? και θα βγάλω λίγο

τα ματάκια μου και θα τα φτιάξω!

Ρώτησα και στον Γερμανό και θέλει 30? για να τα βάλει αυτός για να μην βγάλω τα ματάκια μου :P

Γενικά νομίζω ότι μαγαζιά του τύπου ifixit πρέπει να αναθεωρήσουν τους τιμοκαταλόγους τους

γιατί οι αξίες των κινητών πέφτουν και αυτοί δεν κατεβάζουν τίποτα.

Εκτός αν είναι οκ με το να πιάνουν κότσο πελάτες....

Link to comment
Share on other sites

κουβέντα να γίνετε

οι βίδες από την πλακέτα δεν είναι ίδιες όλες όπως θα δεις και το σφίξιμο θέλει μια συγκεκριμένη πίεση διότι όταν πιεσθεί παραπάνω η πλακέτα και ειδικά με λάθος στο ύψος βίδες η οθόνη καταστρέφεται και βγάζει άσπρο ή γαλάζιο φώς στο πάνελ

Τέλος μεγάλη προσοχή στο ξεκούμπωμα της μπαταρίας διότι σου μένει στο χέρι η βάση πάνω στη πλακέτα που κουμπώνει το καλώδιο της μπαταρίας και τέλος η κάμερα η οποία έχει έναν περίεργο τρόπο συγκρατήσεις από ένα λαμάκι που κουμπώνει από πάνω της και αν δεν μπει σωστά τρυπάει την καλωδιοταινία

Τα έχω περάσει καταστρέφοντας iphone 4 και ευτυχώς που βρέθηκε τεχνίτης που ανέλαβε να κολλήσει την βάση της μπαταρίας αλλιώς θα κλαίγαμε

όσο για την ανάγκη που σε βρίσκουν είναι μια γενικότητα :pride:

Link to comment
Share on other sites

Κουβέντα να γίνετε αλλα εσύ την ξεκίνησες !

edit:

Μην τα δραματοποιούμε όλα όμως, δεν είναι τίποτα να κανεις service κάποια apple συσκευή η κάποιο android phone και ούτε εμπειρία χρειάζεται τρομερή, λίγο μυαλό χρειάζεται μονο και να πιάνουν τα χεράκια σου όπως και να έχεις 2-3 απαραίτητα εργαλειάκια !

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now