Paragon_X

Καινούργιο σύστημα + watercooling

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Σύντομα ελπίζω να είμαι κάτοχος αυτού του συστήματος

i7-4770k

Asus maximus VI Hero

8gb corsair vengeance 2133hmz

Sapphire r9 290

Samsung 840 EVO 250gb

Corsair AX 850W

Corsair Carbide Air 540

και θέλω να προσθέσω υδρώψυξη :

EKWB Supremacy Clear or XSPC raystorm

EKWB r9 290 full cover block nickel

D5 Vario pump

1 rad x 240 Black Ice 2

1 rad x 360 Alphacool NeXxxos Xtreme III

Ερωτήσεις:

1) που μπορώ (αν) να βρω τα παραπάνω κομμάτια (υδρωψηξης) εντός Ελλάδας (και αν γινετε Θεσσαλονίκη :P) ; Αν όχι πια eshops μου προτείνετε για αυτές τις αγορές

2) Λόγω του ότι το σύστημα ψύξης δεν θα το αγοράσω αμέσως δεν με πειράζει για αρχή να βολευτώ μόνο με κάποιο κιτ (όχι τύπου H100 etc.) για CPU στην αρχή και μετά να προσθέσω στο loop τα υπόλοιπα (ίσως βολεύει και πιο πολύ απλός το αγοράζεις και δεν υπάρχει πρόβλημα να μην ταιριάζουν μεταξύ τους κομμάτια. )

3) Που μπορώ να βρω biocides για αποσταγμένο νερό για να αποφύγω τα premixes.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκαμε και τους δύο :D

E-world θα βρεις σίγουρα πολλά πράγματα, όπως επίσης μπορείς να ψαχτείς και στο εξωτερικό για μεγαλύτερη ποικιλία (πχ κάνα aquatuning). Καλά δεν τα λέω [MENTION=602]PinwmpireS[/MENTION]? :D

Link to comment
Share on other sites

Προϊόντα υδρόψυξης στην Ελλάδα μπορεις να βρείς εδώ:

1. Eworld > Ο ιδιοκτήτης του γράφει στο hwbox και μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί του εδώ > Εμφάνιση προφίλ: eworld - HWBOX | O/C on first boot

2. Κοπρίτης > Τον Γιώργο μπορείς να τον βρείς εδώ > Εμφάνιση προφίλ: Κοπρίτης - HWBOX | O/C on first boot

3. Eshop > Δεν το έχει πάρει χαμπάρι πολύς κόσμος ακόμα αλλά έχει τα πάντα...έχει ακόμα και Mayhems. Link: E-SHOP.GR: ΥΔΡΟΨΥΞΗ

Μετά μπορεις να αγοράσεις απ'έξω ότι θέλεις.

1. Aquatuning όπως έιπε και ο Γιώργος απο πάνω: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter

2. EK, κατευθείαν από τον EK εδώ > EKWB - Cooling Solutions EK Water Blocks

Βάλε τα κάτω τι θέλεις, δες και τα μεταφορικά και όποιος "σε κερδίσει" πήγαινε εκεί γιατι δεν νομίζω να έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους όλα αυτά!

====

Να σου κάνω ερωτήσεις για το build σου τώρα?

Γιατί θέλεις 2 ψυγεία?

Και γιατί δεν κοιτάς για κανένα Universal WaterBlock για την κάρτα για να σου μείνει και για το μέλλον?

Εάν στο μέλλον θέλεις να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη, θα πρέπει να δώσεις και το block μαζί σε τιμή σκότωμα.

Πάρε ένα Universal που πάει μόνο στην GPU και γύρω γύρω κόλλα ψυκτράκια!

Την 2η ερώτηση σου δεν την πιάνω!

Εάν πας αργότερα για Custom, μείνει τώρα με την στοκ ψύκτρα και τα αλλάζεις όλα μαζί μετα!

Link to comment
Share on other sites

Προϊόντα υδρόψυξης στην Ελλάδα μπορεις να βρείς εδώ:

1. Eworld > Ο ιδιοκτήτης του γράφει στο hwbox και μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί του εδώ > Εμφάνιση προφίλ: eworld - HWBOX | O/C on first boot

2. Κοπρίτης > Τον Γιώργο μπορείς να τον βρείς εδώ > Εμφάνιση προφίλ: Κοπρίτης - HWBOX | O/C on first boot

3. Eshop > Δεν το έχει πάρει χαμπάρι πολύς κόσμος ακόμα αλλά έχει τα πάντα...έχει ακόμα και Mayhems. Link: E-SHOP.GR: ΥΔΡΟΨΥΞΗ

Μετά μπορεις να αγοράσεις απ'έξω ότι θέλεις.

1. Aquatuning όπως έιπε και ο Γιώργος απο πάνω: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter

2. EK, κατευθείαν από τον EK εδώ > EKWB - Cooling Solutions EK Water Blocks

Βάλε τα κάτω τι θέλεις, δες και τα μεταφορικά και όποιος "σε κερδίσει" πήγαινε εκεί γιατι δεν νομίζω να έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους όλα αυτά!

====

Να σου κάνω ερωτήσεις για το build σου τώρα?

Γιατί θέλεις 2 ψυγεία?

Και γιατί δεν κοιτάς για κανένα Universal WaterBlock για την κάρτα για να σου μείνει και για το μέλλον?

Εάν στο μέλλον θέλεις να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη, θα πρέπει να δώσεις και το block μαζί σε τιμή σκότωμα.

Πάρε ένα Universal που πάει μόνο στην GPU και γύρω γύρω κόλλα ψυκτράκια!

Την 2η ερώτηση σου δεν την πιάνω!

Εάν πας αργότερα για Custom, μείνει τώρα με την στοκ ψύκτρα και τα αλλάζεις όλα μαζί μετα!

Καλός σας βρήκα :tennis:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! θα επικοινωνήσω!

1) Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για Crossfire στο κοντινό μέλλον οπότε για μην τρέχω μετά .

2) Δεν εμπιστευομε τα universal blocks έχω διαβάσει για πολλούς που έκαψαν έτσι την κάρτα τους και προτιμώ να μη παίρνω τέτοια ρίσκα. Όσο για το πούλημα δεν σκοπεύω να την πουλήσω επειδή όπως είπα σκοπεύω σε Xfire.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now