Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω εναν SSD 64Gb και συγκεκριμενα αυτον: Adata Premier Pro SP900. Σκεφτομαι να δωσω καπου στα 60 ? και αυτος εχει 65 ? στο e-shop. Ειναι οκ η εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλο;

Link to comment
Share on other sites

120Gb δεν τον χρειαζομαι γιατι εχω μονο τα windows μεσα. Επισης αυτος που μου εστειλες εχει 485Mb read και 190Mb write, ενω ο adata εχει 550Mb και 505Mb αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο ηθελα 120Gb και ειχα καταληξει στον Samsung 840, αλλα 120Gb ειναι πολλα. Και τα 64Gb που θελω δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω. Τωρα εχω 250Gb και χρησιμοποιω μονο τα 20Gb, οποτε και τα 64Gb extra ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω, ο 840 εχει λιγοτερες ταχυτητες εγγραφης και αναγνωσης απο τον adata που εχω προαναφερει. Αυτο δεν κανει τον adata καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το τι ανακοινώνει η κάθε εταιρεία με το τί ισχύει έχει μεγάλη διαφορά.

Κι εγώ μπορώ να ανακοινώσω πως είμαι ο Θεός ο ίδιος. Ισχύει;

To drive που θέλεις να πάρεις φοράει LSI Sandforce SF-2241VB2 controller, που σημαίνει πως πιάνει τις μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής

μόνο όταν τα δεδομένα που χρησιμοποιούνται μπορούν να συμπιεστούν.

Οπότε κοίτα για κάτι άλλο.

Ο EVO είναι πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του. Για τον απλό 840 δεν θα κοιτούσα, αφού ο EVO είναι καλύτερος στα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω, ο 840 εχει λιγοτερες ταχυτητες εγγραφης και αναγνωσης απο τον adata που εχω προαναφερει. Αυτο δεν κανει τον adata καλυτερο;

Ακόμα και ο Sandisk που σου είπα, με θεωρητικά το 1/3 της ταχύτητας το Adata, καλύτερός του είναι...

Κι εγώ μπορώ να ανακοινώσω πως είμαι ο Θεός ο ίδιος. Ισχύει;

Κρατώ τα πνευματικά δικαιώματα. :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Βλέπω όλους να προτείνουν τον Samsung 840 Evo ή Pro και κανένας να μην προτείνει τον OCZ 450, που στο SSD Roundup 2013, είναι ο καλύτερος από όλους τους ssd σε επιδόσεις των drives με OS στα benchmarks και σε επιδόσεις των drives με OS στα daily tasks. Γιατί λοιπόν τον Samsung και όχι τον OCZ; Υπάρχει καλύτερη κατασκευή ή εγγύηση ή κάτι άλλο στον samsung και τον προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Βλέπω όλους να προτείνουν τον Samsung 840 Evo ή Pro και κανένας να μην προτείνει τον OCZ 450, που στο SSD Roundup 2013, είναι ο καλύτερος από όλους τους ssd σε επιδόσεις των drives με OS στα benchmarks και σε επιδόσεις των drives με OS στα daily tasks. Γιατί λοιπόν τον Samsung και όχι τον OCZ; Υπάρχει καλύτερη κατασκευή ή εγγύηση ή κάτι άλλο στον samsung και τον προτείνετε;

Υπάρχουν 2 βασικοί λόγοι που προτείνονται οι δύο Samsung έναντι του OCZ Vertex 450.

1) O Vertex 450 σε σύγκριση με τον 840 EVO ναι μεν είναι πιο γρήγορος, αλλά είναι και πιο ακριβός. Δυσανάλογα ακριβότερος για αυτά που προσφέρει.

Μην ξεχνάς πως οι επιδόσεις ναι μεν φαίνονται όταν κάθεσαι και μετράς με χρονόμετρο, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και όταν δουλεύεις στην καθημερινότητά σου.

2) Ο Vertex 450 σε σύγκριση με τον 840 PRO, ναι μεν είναι ελάχιστα πιο γρήγορος, ναι μεν έχουν ίδια τιμή αλλά ο 840 PRO είναι περισσότερο δοκιμασμένος σαν drive και επίσης προσφέρει μεγαλύτερη εγγύηση κατά 2 χρόνια.

Κανείς δεν είπε πως ο Vertex 450 είναι κακή επιλογή, μην μπερδευόμαστε. Απλά είναι ανάλογα με το τι ζητάς. Αν ζητάς το κορυφαίο, πηγαίνεις για Vertex 450,Vector ή 840 PRO. Κορυφαίες επιδόσεις και για τους 3 αλλά μόνο ο Vector και ο 840 PRO έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση εννοείται πως κοιτάς για τον Vertex 450.

Αν θέλεις καλές επιδόσεις στην καλύτερη τιμή πηγαίνεις για EVO.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα . Για να μην ανοίγω νέο θέμα,σκέφτομαι και εγώ για αγορά του Samsung evo , κοίταξα λίγο στο eshop και τον έχει σε καλή τιμή. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω μιας και δεν έχω τις γνώσεις πολλών εδώ ,είναι αν θα έχω πρόβλημα με την σύνδεση του και αυτό γιατί θέλω να τον συνδέσω σε σχετικά παλιά μητρική (P5QL-CM) . Υπάρχει κάποιο θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει σκοπό να αναβαθμίσεις σύντομα μην τον πάρεις, σε sata 2 παίρνεις τις μισές επιδόσεις του δίσκου..βρες τον φτηνότερο ssd της αγοράς και αγόρασε τον για να κάνεις την δουλειά σου μέχρι να αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now