Shtwiganap

Αναβάθημιση RAM με διαφορετικά timings

Recommended Posts

Γειά σε όλους! Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις μνημες στο pc μου γιατι μολις σημερα ειπα να προσθεσω μια 4gb και θελω να ξερω αν εκανα πατατα.

Λοιπόν. Έχω μια Asus P6X58D Premium και πάνω 3 μνήμες corsair XMS3 1600 7-7-7-20, 2 Gb έκαστη. Ήθελα να βάλω κι άλλη μνήμη και έτσι σήμερα αγόρασα μια corsair XMS3 1600 9-9-9-24 στα 4Gb. Η μητρική έχει μια επιλογή στο BIOS που λέγεται XMP και ρυθμίζει αυτόματα τις μνήμες στα 1600 και όσο είχα μόνο τις 3χ2 gb δούλευαν όλα ρολόι. Το θέμα είναι οτι το XMP ρυθμίζει και τα timings τους αυτόματα στα 7-7-7-20. Μόλις έβαλα επάνω την καινούρια δεν την αναγνώριζε το σύστημα. Διαπίστωσα πως αυτό γινόταν μόνο όσο είχα το XMP ενεργοποιημένο, αφού χρόνιζε τις μνήμες στα 7-7-7-20 και όχι στα 9-9-9-24 που περίμενα, γιατι φαντάστηκα οτι το σύστημα θα κοιτάξει να λειτουργήσει με βάση την 9-9-9-24 στα 1600. Κλείνοντας το XMP και βάζοντας τo overclocking των μνημων στο auto, αυτές τρέχανε στα 1066 και λεω, ε όχι! χαράμι τα 1600??

Μετά βλέπω οτι έχει ρύθμιση λίγο πιο κάτω στο BIOS να τις βάλω να τρέχουν όλες στα 1600 (όχι μέσω XMP όμως). Εκεί με ρώτησε αν θέλω να αφήσω την τάση όπως είναι και του είπα ναι. Ανοίγοντας το pc, δουλευουν όλα καλα. Στο cpu-Z μου δείχνει οτι οι μνήμες τρέχουν στα 1600 με χρονισμούς 9-9-9-24. Και ρωτώ! Τρέχουν όλες με 9-9-9-24 στα 1600 ή μόνο η καινούρια των 4 GB και οι παλιες μου τρέχουν στα 9-9-9-24 στα 1333? η μήπως τρέχουν κανονικά όλες στα 1600 απλά με διαφορετικά timings?

Αν τρέχουν όλες στα 1600 με 9-9-9-24 δεν με πειράζει, αν τρέχουν όλες στα 1600 με διαφορετικά timings, πάλι δεν με πειράζει αρκει να δουλευει το pc (που μεχρι στιγμης δουλευει). Αν είναι όμως να δουλευει μόνο η μια στα 1600 και οι υπολοιπες πιο κατω τοτε κριμα ειναι να μην εκμεταλευομαι τις δυνατοτητες τους.

Πιστευω οτι θα καταλαβατε οτι δεν γνωριζω και πολλα απο overclocking γι'αυτο τα ηθελα τα φωτα σας!

Ευχαριστώ!!!!!!!!!

Edited by Shtwiganap
Link to comment
Share on other sites

HWiNFO, HWiNFO32 & HWiNFO64 - Hardware Information and Analysis Tools για να δεις τις μνήμες μια μια. Κανονικά, αν ήμουν στη θέση σου, θα έβαζα "με το χέρι" στο BIOS κάπου στη μέση (πχ 8-8-8-20 ή 8-9-9-20 κλπ) και σε συνεργασία με ένα AIDA θα κοίταζα να βρω τις καλύτερες επιδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ενω εκει που λεει memory μου λεει 800 MHz 9-9-9-24 (που αναφερεται αυτο δεν ξερω...σε μια απο ολες, σε ολες?) απο κατω που επιλεγεις μια μια τις μνημες, έχω επιλέξει πχ την πρωτη απο τις 2Gb 7-7-7-20 και οντως δουλευει στα 800 (οπως και οι υπολοιπες συμπεριλαμβανομενου τις καινουριας στα 4gb 9-9-9-20) αλλα λεει στο πινακακι 800 7-7-7-20. Οπότε ποιο timing ισχυει για τις 2Gb?

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.1c2effe0c228f893cffe2cd3dcc

Untitled.jpg.b78cef15ca712e72d054180407d

Link to comment
Share on other sites

Όλες με 9άρια στα volt των πιο απαιτητικών ( 1.6; )

Όλες λειτουργουν στα 1.65 και οι 7-7-7-20 και η 9-9-9-24. Οποτε λες οτι τις 7-7-7-20 θα τις λειτουργει με 9-9-9-24 με λιγοτερη ταση? Ξαναλεω ειμαι ασχετος!

Edited by Shtwiganap
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο 1.65 τις βάζεις ;) Στην τάση δηλαδή που ζητάει το πιο απαιτητικό kit - στην περίπτωσή σου 1.65.

Ναι και οι 7άρες και οι 9άρες, θα παίξουν με 9άρια, στα ίδια timing όλες :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα που απλα εχω ρυθμισει να παιζουν ολες στα 1600 παιζουν με διαφορετικες τασεις? Και πως υπαρχει πιο απαιτητικο κιτ οταν ολες ειναι στα 1.65? Βεβαια υποτιθεται πως οι μεν παιζουν στα 1.65 με 7-7-7-20 και οι δε στα 1.65 με 9-9-9-24. Εγω τωρα πρεπει να ρυθμισω τις 7-7-7-20 να παιζουν στα 1.65 με timings 9-9-9-24?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μία πάλι, γιατί μάλλον σε μπέρδεψα.

Τάση: όταν μπερδεύουμε δύο kit, βάζουμε την τάση του πιο απαιτητικού. Εσένα και τα δύο ζητάνε 1.65, άρα θα βάλεις 1.65. Αν το ένα ζητούσε 1.5 και το άλλο 1.65, πάλι θα έβαζες 1.65. Επικρατεί δηλαδή η τάση του πιο απαιτητικού kit, για να είναι και τα δύο χαρούμενα.

Timings: Στο screenshot που δίνεις, το current timing είναι τα timings που έχουν επιλεγεί και τρέχουν εκείνη την στιγμή, δηλαδή Clock 800 (x2 άρα 1600) και 9-9-9-24. Τα άλλα από κάτω με τις πολλές συχνότητες και τα 7άρια είναι τα έτοιμα profile που έχουν "μέσα τους" οι μνήμες. Μην σε μπερδεύουν, δεν τρέχουν εκείνη την στιγμή, είναι απλά προτάσεις, εσένα μόνο το current timing σε ενδιαφέρει.

Όλες οι ρυθμίσεις που κάνεις στο bios (και η τάση και τα timing) αφορούν ΟΛΑ τα modules ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοεις για την ταση, απλα δεν καταλαβα οτι μιλαγες γενικα για την περιπτωση που ειχα ram με διαφορετικες απαιτησεις σε ταση και καπου σκαλωσα γιατι προσπαθουσα να καταλαβω πως εφαρμοζεται στην περιπτωση μου αφου οι τασεις μου ειναι ιδιες. Αρα εμενα λογικα τα βρηκε μονο του, και παιζουν ολες στο 1.65 απλα οι 7-7-7-20 τωρα παιζουν με 9-9-9-24 και ειναι ολα τα modules χαρουμενα (πεθανα στα γελια παρεπιπτοντως, σαν τι δασκαλα στο σχολειο, αλλα έτσι χρειαζομαι για να καταλαβω)!!!!

''Όλες οι ρυθμίσεις που κάνεις στο bios (και η τάση και τα timing) αφορούν ΟΛΑ τα modules ταυτόχρονα.'' Αυτο δεν το ηξερα (οπως και πολλα αλλα) και ηταν πολυ διαφωτιστικο για να καταλαβω τι γινεται.

Σε ευχαριστω πολυ και εσενα και τον MetallicGr για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε σε καταλάβαμε...κάθε βδομάδα βίντεο, αλλά πάντα μια μέρα μετά από τη μέρα της προηγούμενης βδομάδας...ύπουλο... :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now