NIKOSE

Zωντανεψε το πισι μου??

Recommended Posts

Καλησπεριζω την παρεα. Εχω ενα θεμα τις τελευταιες μερες και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Σε ασχετο χρονο (browsing or gaming or just seeding) το πισι ξαφνικα κλεινει ενα ενα ολα τα ανοιχτα προγραματα και κανει shutdoun. Δεν σβηνει ετσι απλα, αλλα κλεινει οπως το κλεινω και εγω. Ολα κανονικα. Μονο που το κανει μονο του!! Μετα απο καμμια 10 αρια δευτερα ξαναεκκινει. Επισης οταν θελω να το κλεισω εγω, μετα τον τερματισμο, εκκινει μονο του μετα απο λιγο. . Για να το κλεισω κρατω πατημενο το ΟΝ-ΟFF. Μονο ετσι κλεινει!!. Οταν ομως θελω να το ξαναανοιξω δεν εκκινει!! Πρεπει να το κλεισω απο τον διακοπτη του τροφοδοτικου να περιμενω λιγο και τοτε καναεκκινει κανονικα. Εχω κλεισει ολες τις επιλογες εκκινησης/διακοπης απο το Power Management, oπως και ολες απο το bios. Αλλα το προβλημα παραμενει. Εχετε καμμια ιδεα παιδια?? Ειναι πολυ ενοχλητικο λεμε!!

Εχω μια Αsrock Z77 Extreme4 με το τελευταιο bios, που φοραει εναν 3770k μαμα συχνοτητες και 8 γιγα Αvexir 2400@ 10-11-11-31 μαμα συχνοτητες και αυτες.

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω case το cosmos S με τον διακοπτη αφης

Link to comment
Share on other sites

γραψε σε ενα φλασακι linux live (δεν χρειαζεται καμια εγκατασταση) και δοκιμασε shutdown-restart

αν ειναι θεμα τοων windows θα φανει εκει

αν σου κανει τα ιδια σκηνικα

ο διακοπτης αφης παει σε 2 επαφες στην μητρικη πλακετα. οταν πατας το κουμπι αφης, αυτος θα πρεπει να κλεινει κυκλωμα σε αυτα τα 2 πινς. με ενα πολυμετρο βγαζεις απο την μητρικη τα 2 πινς, και τα μετρας για κλειστο κυκλωμα ΜΟΝΟ οταν πατας το κουμπι

δηλαδη ενωνει τα power switch πινς στην παρακατω εικονα

http://img141.imageshack.us/img141/115/powerbuttonkb9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σου άναβε μετά κανονικά θα έλεγα φταίνε τα windows αλλά...

Το πιο εύκολο να δοκιμάσεις μιας κι είσαι ψαγμένος :

Όλα τα πολύμετρα έχουν λειτουργία βραχυκυκλώματος,αυτό που όταν το βάζεις και ενώνεις τα ποδαράκια από το πολύμετρο κάνει ήχο...

ένωσε τα ποδαράκια αυτά με τις απολήξεις από το κουμπί αφής του κουτιού (αυτό είναι το δύσκολο).

Αν ακούσεις κανένα μπιπ από το πολύμετρο όταν σου ξανακλείσει το σύστημα σημαίνει ότι έχει θέμα το κουμπάκι σου...

Επίσης αν όταν το πατάς μετά το κλείσιμο για να ξανανάψει και δεν ακούς μπιπ πάλι θα έχει θέμα η αφή...

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now