caution

Homeplug / Powerline που να κάνει 1GbE

Recommended Posts

Έχετε τίποτα δοκιμασμένο; Που να τα πιάνει κιόλας.

Ρωτάω γιατί συχνά θα τρώει saturation αυτή η ζεύξη οπότε το να πιάνει τις ονομαστικές θα μετρούσε. Επίσης υπάρχουν τέτοια που να είναι και managable, για επιπλέον ασφάλεια;

Για πείτε, γιατί την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με τέτοια συσκευή ήταν 100άρα και πολύ φθηνή/low-end και έχω χάσει επαφή :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι που να τα πιάνει Τάσο. Και αν υπάρχει κάτι που έστω και να το πλησιάζει, δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα τα δεις και εσύ. Εγώ με 500άρι βλέπω 120 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Άσε άσε, τέρμα αναξιόπιστο σύστημα αν θες να βασιστείς σε ταχύτητα. Δεν θα σε κρεμάσει η σύνδεση από άποψη σταθερότητας αλλά παίζουν 13435890834690834908230423 λόγοι που επηρεάζουν τις ταχύτητες και πόσο θα streamάρεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

...nah it's allways something με τα radios. Μία δεν έχεις σωστά Jumbo Frame, μια απλά έχεις βρώμικο κανάλι, μια το "καταλαμβάνει" μία συσκευή και το rooter εγγενώς τείνει να το βάζει όλο το wifi routing σε δεύτερη προτεραιότητα. Δεν ξέρω, καλά τα wifi για κινητά και tablets, αλλά σε desktop ΠΟΤΕ δεν έπιασα τα ονομαστικά τους και ποτέ δεν έπιασα την χρηστικότητα του ehternet.

Ethernet > all, in my book.

* drilling sounds :hehe: *

Link to comment
Share on other sites

Για 10 gbps δεν χρειάζεσαι ούτε cisco ούτε οπτική. Υπάρχουν 250ευρα NIC Copper με κανονικά φθηνά καλώδια (cat6 ξερωγω) που τα πιάνουν μια χαρά. Αλλά δεν αξίζει στην περίπτωσή μου γιατί θέλω και switch (που θα είναι ακριβό) μετά άσε που δεν πρόκειται το NAS να την γεμίζει...

Homeplug βρήκα "1GbE" αλλά κάτι λίγα reviews που κατάφερα να βρω, πράγματι δεν τα πιάνουν με τίποτα τα ονομαστικά. Κρίμα, γιατί θα ήταν χωροταξικά "καθαρή" λύση. Απ' ότι βλέπω για τα μεγέθη κόστους που κοιτάζω gigalan's still king.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το κλείσιμο, δοκιμάστηκε δανεικό το TP-LINK TL-PA511, σε απόσταση λιγότερη από 20 μέτρα και η οικοδομή είναι σχετικά νέα με ok ηλεκτρικά και γενικά όχι "εργολαβική" με λάθος gauge, λειψές γειώσεις και τέτοια περίεργα.

Δεν ξέρω τι προτυποποίηση κάνουν στα test πάντως ακόμα και μόνα τους να τα άφηνες στις πρίζες, πάνω από 19MB/s sustained δεν τα κατάφερναν με τίποτα. 150 Mbps περίπου δηλαδή στην πράξη, σε συνθήκες που ρεαλιστικά θεωρώ βέλτιστες.

Και η πλάκα είναι ότι έχω μια σχετική εμπιστοσύνη στην TP-LINK, δεν νομίζω ότι έτυχε να δανειστώ το πιο σάπιο προϊόν ever. Απλά μάλλον έχει δρόμο ακόμα η συγκεκριμένη τεχνολογία. Τουλάχιστον δεν έκανε κιχ από disconnects και drops στις ταχύτητες, κάτι είναι και αυτό.

Τουλάχιστον δεν έγιναν άδικα οι τρύπες για το cat6 - case closed :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προτυποποίηση κάνουν στα test πάντως ακόμα και μόνα τους να τα άφηνες στις πρίζες, πάνω από 19MB/s sustained δεν τα κατάφερναν με τίποτα. 150 Mbps περίπου δηλαδή στην πράξη, σε συνθήκες που ρεαλιστικά θεωρώ βέλτιστες.

Τουλάχιστον δεν έκανε κιχ από disconnects και drops στις ταχύτητες, κάτι είναι και αυτό.

Όπως στα έλεγα ;) Απλά δεν παίζει να πάρεις το ονομαστικό, αλλά είναι rock stable!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now