MetallicGR

Περισσότεροι PCI-e SSDs και TLC SSDs το νέο έτος

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Περισσότεροι PCI-e SSDs και TLC SSDs το νέο έτος]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/general4.png[/NEWS_IMG] Που θα καλύπτουν μεγάλο ποσοστό των χρηστών από τα low end έως τα high end στρώματα.

Η έρευνα της TrendForce αποκαλύπτει πως από το νέο έτος θα παρατηρήσουμε αύξηση στους PCI-e Solid state drives στην αγορά με χαμηλότερες ίσως τιμές καθώς θα έρχονται σε μεγαλύτερες ποσότητες. Επιπρόσθετα η ίδια έρευνα πιστεύει πως στην αγορά θα βρεθούν περισσότεροι three-bit TLC (Triple level cell) SSDs οι οποίοι θα κοστίζουν χαμηλά, όμως θα προσφέρουν μικρότερες ταχύτητες συγκριτικά με τους SLC. Τα Windows 8.1 προσφέρουν ήδη υποστήριξη για το NVM Express, ένα interface σχεδιασμένο ειδικά για τους PCI-e drives. Το 2015, οι επεξεργαστές Broadwell θα προσφέρουν υποστήριξη του NVM Express, οπότε και η άνοδος των PCI-e θα είναι αναμενόμενη.

[img_ALT=Περισσότεροι PCI-e SSDs και TLC SSDs το νέο έτος]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums277-picture19638.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Περισσότεροι PCI-e SSDs και TLC SSDs το νέο έτος]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums277-picture19639.jpg[/img_ALT]

Οι SSDs τα Desktop ίσως αλλάξουν τρόπο σύνδεσης με την motherboard μέχρι το 2017.

Το PCI-e interface προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες σε σχέση με τις SATA II θύρες, ενώ τα flash chips γίνονται όλο και ταχύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι κατάλαβες για να δουλευουν σωστα για αρχη θες Intel!!! :P

Chamezx δεν αξιζουν για απλα desktop μηχανήματα πρεπει να κανεις κατι πολυ ιδιαίτερο..το 2010 είχα παρει τον revodrive 2 (google it) 500 ευρώ και ενω ηταν απίστευτα γρηγορος στα benchmark στην αίσθηση ηταν χειροτερος απο έναν Postville (google it)των 100 ευρω!

Αν τωρα είναι φτηνά μεχρι 200 ευρω σίγουρα θα αξίζουν αλλά ειναι νωρις ακομα!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Απο τι κατάλαβες για να δουλευουν σωστα για αρχη θες Intel!!! :P

Chamezx δεν αξιζουν για απλα desktop μηχανήματα πρεπει να κανεις κατι πολυ ιδιαίτερο..το 2010 είχα παρει τον revodrive 2 (google it) 500 ευρώ και ενω ηταν απίστευτα γρηγορος στα benchmark στην αίσθηση ηταν χειροτερος απο έναν Postville (google it)των 100 ευρω!

Αν τωρα είναι φτηνά μεχρι 200 ευρω σίγουρα θα αξίζουν αλλά ειναι νωρις ακομα!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

δεν νομιζω οτι ηταν τοσο γρηγορος σε πισιμαρκ05 λολ

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μηχανηματα ειναι δηλαδη καταλληλη η χριση του? επαγγελματικη χριση τυπου γραφιστικης, βιντεο ή μουσικης? ή μπαινει στην κατογορια για σερβερ εργαλεια??

Link to comment
Share on other sites

Όπου θες. :)

Δε νομίζω. Με βάση τα pci express v3.0 specs, θα θες τουλάχιστον 6 lanes για να φτάσεις την ταχύτητα του SATA III. Άρα για ένα PCI-E SSD θα χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα x6 pci slot.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση πρεμούρα για PCI-E SSD. Η αιτιολογία ότι το PCI-e είναι πιο γρήγορα δεν είναι σοβαρή. Λες και δεν θα πάμε σε SATA 4 κάποια στιγμή, όταν οι SSD τελικιάσουν το sata 3...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν κάθομαι σε μονό SSD το καταλαβαίνω. Ξέρω πως είναι υπερβολικό αυτό που λέω, αλλά η διαφορά μου φαίνεται. Ίσως είναι placebo effect, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έκατσα σε pc πελάτη με Samsung Evo Raid και η απόκριση ήταν αστραπιαία σε σχέση με τον OCZ V4 μου.

Κάνε raid 0 κ εσύ! απαραίτητη προϋπόθεση intel!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now