greekvipper

EVGA X58 SLI3 usb 3 προβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονια να έχουμε σε όλους.

Έχω την 131-GT-E767 Και πριν λίγες μέρες πήρα τον Seagate Expansion External HDD 1ΤB USB 3.0

Microsoft Windows 7 Ultimate (x64)

Intel Core i7-920

Δεν μπορώ να καταφέρω να δουλέψουν οι usb 3 με τίποτα ... τι drivers έβαλα τι firmware κατέβασα τίποτα.

Δοκίμασα τον σκληρό σε άλλο pc με usb 3 δουλεύει κανονικά, μόλις το βάζω σε εμενα μου βγάζει τα windows δεν αναγνωρίζουν τον σκληρό , αν τον βάλω όμως στις θύρες usb 2 μου δουλεύει κανονικά και αναφέρει κιόλας ότι αν τον βάλω σε usb 3 θα δουλέψει πιο γρήγορα.

Στις θύρες usb 3 έβαλα ένα άλλον εξωtερικό usb 2 και δουλεύουν κανονικά .

Έχετε καμια ιδέα τι συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό.. πήγαινε στο device manager και πάτα το κουμπί π αναζητεί τις συσκευές και λογικά θα τον δει αμέσως.

φιλε μου δεν βγάζει κάποια άγνωστη σύσκεψη ( αν αυτό εννοείς ) αυτό είναι το κουλό , έχω εγκαταστήσει κανονικά τους drivers

Link to comment
Share on other sites

Η renasas (πρώτη φορά την ακούω) έχει δικό της site..άνοιξε το βιβλιαράκι της μητρικής σου μέσα έχει ακριβώς το μοντέλο που έχεις κ ψάξε να δεις αν έχει drivers.

Στα win 8,1 δεν χρειάζεσαι drivers για τα usb 3 :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά καλή χρονια σε όλους .....

Λοιπόν , ξανακοίταξα το πρόβλημα και δοκίμασα να βάλω τον Seagate Expansion External HDD 1ΤB USB 3.0 στις πίσω θύρες πάνω στην 131-GT-E767 και μου δούλευε κανονικά .... μόλις όμως σύνδεα τις προεχτασεις του κουτιού που έχω Cooler Master: HAF X πίσω στις θύρες τις 131-GT-E767 και σύνδεα τον σκληρό στις μπροστινές θύρες του κουτιού ... μου βγάζει ότι δεν τον αναγνωρίζει .... αν βάλω όμως ένα απλό εξωτερικό σκληρό usb 2 στις θύρες τις μπροστινές δουλεύουν κανονικά .... Τι γίνετε ρε παιδιά ? δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά! Η οι θύρες του κουτιού σου έχουν θέμα ή εκεί που βάζεις τις θύρες του κουτιού σου στην μητρική, αλλά εφόσον συνδέεται κανονικά απευθείας στην μητρική κ δουλεύει δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά! Η οι θύρες του κουτιού σου έχουν θέμα ή εκεί που βάζεις τις θύρες του κουτιού σου στην μητρική, αλλά εφόσον συνδέεται κανονικά απευθείας στην μητρική κ δουλεύει δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι :)

Μην με παρεξηγήσεις αλλα δεν με καλύπτει η απάντηση σου ... είναι σαν να μου λες χάνει αέρα το λάστιχο του αμαξιού , βάζω afro και lino το πρόβλημα δεν πάω να το αλλάξω .... Γιατί να μην βρω γιατί δεν δουλεύουν οι μπροστινές θύρες usb 3 του κουτιού ? εφόσον είναι εύκολα προσβάσιμες για να βγάζεις και να βάζεις εξωτερικούς σκληρούς :) αντί να τις βάζεις από πίσω στην μητρική . εφόσον το κουτί μου δίνει την δυνατότητα ,

Cooler Master HAF-X

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να σε παρεξηγήσω φίλε μου? Δεν είμαι τεχνική υποστήριξη της cooler master :hehe: πιθανών έχεις βάλει σε λάθος θύρα της μπροστά usb στην μητρική σου. Δες στο manual αν τα έχεις κάνει όλα σωστά γύρνα το κουτί πίσω στην coolermaster :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά καλή χρονια σε όλους .....

Λοιπόν , ξανακοίταξα το πρόβλημα και δοκίμασα να βάλω τον Seagate Expansion External HDD 1ΤB USB 3.0 στις πίσω θύρες πάνω στην 131-GT-E767 και μου δούλευε κανονικά .... μόλις όμως σύνδεα τις προεχτασεις του κουτιού που έχω Cooler Master: HAF X πίσω στις θύρες τις 131-GT-E767 και σύνδεα τον σκληρό στις μπροστινές θύρες του κουτιού ... μου βγάζει ότι δεν τον αναγνωρίζει .... αν βάλω όμως ένα απλό εξωτερικό σκληρό usb 2 στις θύρες τις μπροστινές δουλεύουν κανονικά .... Τι γίνετε ρε παιδιά ? δεν μπορώ να καταλάβω

Τι πανάχρηστο site έχει η EVGA? Δεν μπορείς να βρεις τίποτα εκεί μέσα. Ούτε καν το manual.

Οπότε ολίγον άκυρη ερώτηση για αρχή. USB 3.0 υποδοχές η μητρική έχει μόνο πίσω έτσι; Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις; Διότι λες για σύνδεση προεκτάσεων του Coolermaster στις ΠΙΣΩ θήρες της μητρικής; Έχεις συνδυάσει προεκτάσεις και προσπαθείς να φέρεις τις πίσω USB 3.0 εξόδους μπροστά; Αν ναι τότε μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου. Πιθανόν το καλώδιο είναι παραπάνω από μακρύ για να δουλέψει με USB 3.0 συσκευές, πόσο μάλλον όταν λογικά έχεις συνδυάσει δύο διαφορετικές προεκτάσεις για να πετύχεις αυτό που θέλεις(αν βέβαια έχω καταλάβει ή μάλλον μαντέψει και εγώ σωστά). Αν ο δίσκος αναγνωρίζεται όταν τον συνδέσεις στις πίσω USB3.0 υποδοχές απευθείας, τότε οι υποδοχές είναι εντάξει. Αν δουλεύει και στις υπόλοιπες πίσω USB 2.0 τότε και αυτές είναι εντάξει. Αν συνδέεις τις USB 2.0 προεκτάσεις του Coolermaster στις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ USB 2.0 υποδοχές και ο δίσκος δουλεύει τότε και οι υποδοχές είναι εντάξει και αυτές οι προεκτάσεις του Coolermaster εντάξει. Εφόσον όμως λες ότι οι προεκτάσεις του Coolermaster ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ με USB 2.0 αλλά όχι με τον USB 3.0, πιθανόν και αυτές οι προεκτάσεις είναι εντάξει. Απλά όλη αυτή την φασαρία να φέρεις τις πίσω υποδοχές μπροστά, μιας και δεν έχει η μητρική USB 3.0 front panel connector πάνω της(αν δεν κάνω λάθος), είναι υπερβολικά μεγάλη μανούρα για να δουλέψει σωστά USB 3.0 δίσκος. Ίσως να δούλευε αν είχε δική του τροφοδοσία που από ότι βλέπω δεν έχει.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=3851]greekvipper[/MENTION] σύμφωνα με το manual της μητρικής που έχεις, τα εσωτερικά USB Headers δεν έχουν USB 3.0

αλλά μόνο USB2.0. Οι μοναδικές USB3.0 θύρες είναι αυτές απο πίσω.

USB Headers

This motherboard contains eight(8) USB 2.0 ports

that are exposed on the rear panel of the chassis

(Figure 2). The motherboard also contains two 10

-pin internal header connectors onboard that can be used to

connect an optional external bracket containing four

USB 2.0 ports.

Σελίδα 25 στο manual άμα θέλεις να δείς και μόνος σου εδώ

Δές και εδώ τα spec της αναλυτικά (ήταν το μόνο site που τα είχε κατανοητά και μαζεμένα).

Συνεπώς, ότι συμβαίνει είναι σωστό. Δεν φταίει ούτε το κουτί, ούτε ο δίσκος.

Απλά έπρεπε να ψάξεις από την αρχή εάν τα εσωτερικά USB Headers υποστηρίζουν USB3.0 :T:

EDIT: Σου κάνω attach και τις εικόνες από το manual επειδή έιδα ότι είναι μεγάλο:

5-albums76-picture20834.jpg

5-albums76-picture20833.jpg

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Τι πανάχρηστο site έχει η EVGA? Δεν μπορείς να βρεις τίποτα εκεί μέσα. Ούτε καν το manual.

Οπότε ολίγον άκυρη ερώτηση για αρχή. USB 3.0 υποδοχές η μητρική έχει μόνο πίσω έτσι; Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις; Διότι λες για σύνδεση προεκτάσεων του Coolermaster στις ΠΙΣΩ θήρες της μητρικής; Έχεις συνδυάσει προεκτάσεις και προσπαθείς να φέρεις τις πίσω USB 3.0 εξόδους μπροστά; Αν ναι τότε μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου. Πιθανόν το καλώδιο είναι παραπάνω από μακρύ για να δουλέψει με USB 3.0 συσκευές, πόσο μάλλον όταν λογικά έχεις συνδυάσει δύο διαφορετικές προεκτάσεις για να πετύχεις αυτό που θέλεις(αν βέβαια έχω καταλάβει ή μάλλον μαντέψει και εγώ σωστά). Αν ο δίσκος αναγνωρίζεται όταν τον συνδέσεις στις πίσω USB3.0 υποδοχές απευθείας, τότε οι υποδοχές είναι εντάξει. Αν δουλεύει και στις υπόλοιπες πίσω USB 2.0 τότε και αυτές είναι εντάξει. Αν συνδέεις τις USB 2.0 προεκτάσεις του Coolermaster στις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ USB 2.0 υποδοχές και ο δίσκος δουλεύει τότε και οι υποδοχές είναι εντάξει και αυτές οι προεκτάσεις του Coolermaster εντάξει. Εφόσον όμως λες ότι οι προεκτάσεις του Coolermaster ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ με USB 2.0 αλλά όχι με τον USB 3.0, πιθανόν και αυτές οι προεκτάσεις είναι εντάξει. Απλά όλη αυτή την φασαρία να φέρεις τις πίσω υποδοχές μπροστά, μιας και δεν έχει η μητρική USB 3.0 front panel connector πάνω της(αν δεν κάνω λάθος), είναι υπερβολικά μεγάλη μανούρα για να δουλέψει σωστά USB 3.0 δίσκος. Ίσως να δούλευε αν είχε δική του τροφοδοσία που από ότι βλέπω δεν έχει.

Το κουτί αν δεις μπροστά έχει 2 usb3 θύρες που μέσα μου τις μετατρέπει σε proextaseis 2 καλώδια τα οποια να συνδέω από πίσω στην ipodoxes τις μητρικής που είναι usb3 ... αυτό κάνω . το κουτί από μονο του μου δίνει την δυνατότητα αυτή . Οποτε με αυτά που μου λέτε είναι επειδή είναι μακρύ το καλώδιο που μου δίνει το ίδιο το κουτί δεν κάνει δουλειά ? Απλός εγώ το ida απλά και το είχα στο μυαλό μου σαν απλή proextasi και εφόσον μου το έχει και το κουτί έτσι λέω γιαυτο θα το έχουν . αν δείτε και τα καλώδια που μου έδινε το κουτί είναι και αυτά μπλε usb3 σαν proextasi. Γιατι να τα ειχε ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίδες μου απάντησαν μέσο facebook το ελληνικό group cool master :) Δεν το περίμενα .

Μου είπαν σχεδόν ότι είπε από πάνω ο "γοριλλακος".

Απλός με μπέρδεψε ότι το θεωρούσα σαν απλή προέκταση . Αλλα για να δουλέψει είναι πιο πολύπλοκο. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί αν δεις μπροστά έχει 2 usb3 θύρες που μέσα μου τις μετατρέπει σε proextaseis 2 καλώδια τα οποια να συνδέω από πίσω στην ipodoxes τις μητρικής που είναι usb3 ... αυτό κάνω . το κουτί από μονο του μου δίνει την δυνατότητα αυτή . Οποτε με αυτά που μου λέτε είναι επειδή είναι μακρύ το καλώδιο που μου δίνει το ίδιο το κουτί δεν κάνει δουλειά ? Απλός εγώ το ida απλά και το είχα στο μυαλό μου σαν απλή proextasi και εφόσον μου το έχει και το κουτί έτσι λέω γιαυτο θα το έχουν . αν δείτε και τα καλώδια που μου έδινε το κουτί είναι και αυτά μπλε usb3 σαν proextasi. Γιατι να τα ειχε ?

Βρε συ....η μητρική έχει μόνο 2 θύρες USB3.0.

Όλες οι υπόλοιπες που έιναι στο πίσω μέρος της καθώς και οι άλλες που έχουν εσωτερικά headers

είναι USB2.0 . Το κουτί βγάζει 2 θύρες USB3.0 αλλά πρέπει να συνδεθούν επάνω σε Headers με USB3.0 για να πάιξουν ώς 3.

Δεν υπάρχει αντάπτορας που μετατρέπει τις USB2.0 σε 3.0.

Όλες οι USB είναι μόνο backwards compatible.

Εάν ο αντάπτορας που λές έιναι αυτός στα δεξιά της photo, νομίζω πως είναι για να τον κουμπώσεις

στα headers και να βγάλεις τα USB από πίσω και όχι να παίζεις με το Front Panel του κουτιού.

5-albums76-picture20836.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο το έγραψα πιο πάνω. Στο noumou το είχα σαν apli προέκταση... το ένωσα ατο το καλώδιο με αυτό που βγάζει τις μπροστινές θύρες usb3 . και νόμιζα ότι θα γίνει απλά ένα πιο μεγάλο καλώδιο για να τις συνδέσω πίσω στις usb3. Τώρα το κατάλαβα . καμια σχέση η ένωση αυτα τον δυο :( . πατάτα :(.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now