DjHrge

Toshiba Satallite Laptop "Ανοιγοκλεινει"

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι, τα προβληματα συνεχιζονται με το satallite μας...

αυτο που ειχε απο την αρχη και νομιζα οτι το "εφτιαξα" τελικα δεν το εφτιαξα..:Ρ

ανοιγω το λαπτοπ και ισα που προλαβαινει να μπει στα windows και κλεινει...

σκληρο δισκο κοιταξα.. ειναι μια χαρα

μπαταρια μητρικης κοιταξα.. ειναι μια χαρα

τι αλλο μπορει να ειναι εκτος απο μητρικη αυτο το πραγμα?

απο κομματια δεν ξερω τι παιζει... δεν μπορω να μπω στα windows για να μπορεσω να δω hardware.. το εχω ανοιξει και δεν μπορω να βγαλω τιποτα... μονο κατι που μοιαζει με επεξεργαστης και λογικα επεξεργαστης ειναι και λεει πανω : ac82gm45 slb94. το μοντελο ειναι

Toshiba Satallite a300

psagce-08x00dge

τα φωτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

μητρικη δηλαδη δεν παιζει ετσι??

θερμοκρασιες? αφου δεν προλαβαινει να ζεσταθει και τιποτα... κλεινει με την μια..

εχω δοκιμασει τα παντα.. και με μπαταρια..και χωρις αλλα με φορτιστη και και και....

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που σου μένει από hardware είναι οι μνήμες... Που δεν μου φαίνεται λογικό για ακαριαία shutdowns. Μετά πρέπει να αρχίζεις να κοιτάς τι παίζει με το ανεμιστηράκι σου. Γυρνάει? Πατάει καλά?

Αν δεν είναι κάτι από αυτά, μάλλον είναι η μητρική. :(

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρια τα κοιταξα... ηταν καθαρα... τα καθαρισα βεβαια κι αλλο...τα γυαλισα!! παστες εχω αλλαξει!!μνημες πως να δω τι παιζει ?? :/ δεν εχω να δοκιμασω και αλλες

Link to comment
Share on other sites

hm....

για να φτανεις μεχρι το setup, θα μπορεις να βαλεις και memtest86 bootable σε φλασακι, να δοκιμασεις τις μνημες

εκει αν ειναι οι μνημες, δεν θα σβησει, αλλα θα στο δειξει στην οθονη

αν ειναι κατι αλλο, θα σβησει

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το memtest86 οπως ειπες εκανε το τεστ..εμεινε ανοιχτο οσο χρειαστηκε... μου ειπε 1 pass 0 errors..

μετα προσπαθησα παλι τα βαλω τα windows (γιατι τα εχει παιξει το λειτουργικο μετα απο τοσα shut down.. ) και παλι τα ιδια..εκλεισε....

τι γινεται τελος παντων?? τι συμπερασμα μπορεις να βγαλεις τωρΑ??

Link to comment
Share on other sites

Αν έτρεξε τόσες ώρες memtest χωρίς να σβήσει, θα το περιόριζα στα components που δεν δουλεύουν όταν τρέχει το memtest. Μπες bios και κανε disable όλα τα integrated peripherals. Κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου και ότι άλλο. Αν δεν δεις φως, μένει η gpu και ο σκληρός. Αφού λeς πως ο σκληρός είναι οκ μένει η gpu.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν προλαβα να τα κανω αυτα... αφου το ελυσα ολο και το ξαναμονταρα.. και εβαλα και το memtest να τρεχει για 5 ωριτσες... ανοιγει κανονικα και δεν κλεινει... δεν ξερω τι παιζει ειλικρινα.. μαυρη μαγεια.. χαχα

προς το παρον δεν εχει κλεισει κανα 3ωρο τωρα στο os κανονικα...

εαν παρουσιασει προβλημα θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες perik..να κανω disable ολα τα integrated peripherals, και θα ξαναδοκιμασω...

θα σας ενημερωσω παιδια!! ευχαριστω για ολα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα ανοιγει και μπαινει κανονικα στο os και αντεχει γενικα...(μετα απο memtest και λυσιμο και ξαναφτιαξιμο απ την αρχη εκτος απο οθονη :Ρ ) αλλα που και που τα κανει τα κολπα του.. σκεφτηκα μηπως κατι δεν κανει καλη επαφη... αλλα και παλι... αμα το χτυπαω δεν θα επρεπε να σταματαει και παλι? ενω χτυπωντας το αντεχει... στα καλα καθουμενα κλεινει... :'(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now