MetallicGR

Το πρώτο AMD Kaveri Review ανέβηκε στο διαδίκτυο

Recommended Posts

στο cpu το quad channel δεν θα δωσει κατι.(Εδω δεν εδωσε στην ιντελ, θα δωσει στην amd? lol :D)

στο gpu απο την αλλη, οσο του δινεις του αρεσει. Βλεπε τις τωρινες καρτες με 3000 cores που εχουν bandwidth φαση 350 gb/s.

εμενα με 2 channel στα 2400 η καρτα τοθ 6800κ μου εχει ~ 38,4gb/s και τις ειναι αρκετα. Αν ομως φτασεις σε σημειο να περιμενεις η καρτα την μνημη σου εκει θα δεις διαφορα.

αυτο μπορεις να το λυσεις με υψηλοτερα χρονισμενες μνημες και ποσοτητα οπως γινεται και τωρα. πχ ddr4 3000mhz στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

όταν με το καλό έρθουν τα ddr4, ο controller δεν θα πρέπει να είναι παραπάνω bit από τα σημερινά ddr3?

τι ρωτας ρε μλκ, που να ξερω. Δεν ειμαι μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη κυκλοφορεί κανονικά ο Kaveri ( που πήρε το όνομα του από ποτάμι στην Ινδία) και βγαίνουν και τα επίσημα reviews, ή απλά τον παρουσιάζει η AMD και περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

^^ ισως προκειται για διπλο κοντρολερ, για μελλοντικη υποστηριξη ddr4. παντως η φοτο "δε παιζει" γιατι η τελευταια δημοσιευση του chip-architect εχει ημερομηνια 2012.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ψιλό μαντεύω γιατί η AMD "χάλασε" τις φτηνές καρτούλες. Για να βελτιώσει την εικόνα ενός APU απέναντι στον συνδυασμό ενός cpu και μιας discrete κάρτας. Με την 7730 έδινες λιγότερα από 70? για 384sps, όσους έχει ο 7600 και ο 7700. Πλέον με τις 240 και 250 για να πάρεις 384sps πρέπει να δώσεις 80?. Τα 70? σου αγοράζουν 320sps. Η Nvidia έχει χειρότερες μικρές κάρτες.

Κρίμα που η αρχιτεκτονική του Bulldozer παραπέμπει και μετά την 3η εκδοσή της σε Pentium 4. Αλλά καλά να πάθουν. Ζήλεψαν την ηλιθιότητα της Intel στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now