GoriLLakoS

Νέοι ταχύτατοι SSD 2.5" από την Transcend !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54822c50fc837b.jpg[/WRAPLEFT]Μία νέα σειρά απο 8 ταχύτατους Solid State Drives ανακοίνωσε σήμερα η Transcend, μία απο τις μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής μνημών, multimedia card και αποθηκευτικών μέσων στον κόσμο. Οι νέοι αυτοί SSD είναι όλοι 2.5" και θα κυκλοφορήσουν τόσο σε SATA-ΙΙ όσο και σε IDE interface. Οι Sata-ΙΙ SSD θα έχουν διαστάσεις 100x69.85x9.50mm, θα ζυγίζουν μόλις 48g και οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής θα φτάνουν τα 159MB/s & 136MB/s αντίστοιχα. Οι IDE SSD θα έχουν διαστάσεις 100x69.85x7.40mm, θα ζυγίζουν 80g και οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής θα φτάνουν τα 71MB/s & 68MB/s αντίστοιχα. Όλοι οι παραπάνω SSD θακυκλοφορήσουν σε χωρητικότητες των 8,16,32 & 64GB. Θα έχουν κατανάλωση 1W όταν λειτουργούν και 0.7W όταν θα είναι σε idle mode, ενώ όπως και οι περισσότεροι SSD θα έχουν Access time κάτι λιγότερο απο 1ms, shock resistance στα 1500G, MTBF 1.000.000 ώρες και μηδενικό παραγόμενο θόρυβο καθώς δεν θα υπάρχουν κινούμενα μέρη.

Μερiκές φωτογραφίες απο τους νέους Trancend SSD 2.5"

548d911d369215.jpg

To moto της Transcend για τους SSDs(Πολύ έξυπνο πιστέυω)

548d911d385742.jpg

Και όπως λέει και η Transcend πολύ σωστά ---> 548d911d3610d4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το no capacity...έχεις δίκιο...είναι γενικό φαινόμενο..αλλά φαντάζομαι θα "διορθωθεί" στο κοντινό μέλλον.

Τώρα για το no money (left in the pocket) νομίζω πώς εσύ φταίς :hehe: j/k

Νομίζω πώς με την είσοδο της Transcend τόσο δυναμικά σε αυτήν την αγορά, θα ρίξει αρκετά τις τιμές ;)

Link to comment
Share on other sites

Ω μα τον μεγάλο Τουτάτη και τον τρικέφαλο λεμούριο, 65 ευρώ ο 32άρης MLC...!!??!!

Μήπως είναι (1)65...? Θα πάθουμε κανά εγκεφαλικό...

:P

Λογικά θα πρέπει να φοράει και αυτός (ο MLC) την πατάτα τον JMicron για controller, ε...?

Link to comment
Share on other sites

Nein, es ist 65 Stunden .... aber ist eher MLC und hat rund 100 MB / s lesen, aber etwa 30-40MB / s schreiben ... Ich mag diese;
<-- lol, από το κουμπάκι του forum για τις γλώσσες....

Η τιμή είναι πολύ καλή... αν δεν αντιμετωπίζει τα προβλήματα των υπόλοιπων mlc με τον controller της JMicron θα είναι και μπόμπα για os disk, διαφορετικά slc, που και πάλι έχει καλή τιμή... όπως και να έχει θα παρασύρει και τους άλλους προς τα κάτω...

νομίζω πάντως ότι αυτός που θα βγάλει πρώτος slc ή mlc χωρίς προβλήματα στα 64GB και σε χαμηλή τιμή θα είναι και αυτός που θα πάρει μεγάλο μερίδιο της αγοράς... τα 64GB είναι το ψυχολογικό όριο στο οποίο θα υποχωρούσαν αρκετοί ώστε να αλλάξουν δίσκο στα laptop τους και αυτοί νομίζω είναι αρκετοί, φυσικά οι 120GB slc θα ήταν το ιδανικότερο για Laptop, αλλά ακόμα είναι και θα είναι αρκετά ακριβοί για τους περισσότερους...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now