MetallicGR

nVidia Tegra K1, τα πρώτα benchmarks

Recommended Posts

[NEWS_IMG=nVidia Tegra K1, τα πρώτα benchmarks]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/nvidia3.png[/NEWS_IMG] Το νέο SuperChip της nVidia, Tegra K1, βρέθηκε να είναι έως και 4 φορές ταχύτερο από το Tegra 4.

Στο διαδίκτυο διέρρευσαν τα πρώτα benchmarks του Tegra K1 SoC το οποίο παρουσιάστηκε από την nVidia στην CES 2014. Το SoC φαίνεται να είναι ταχύτερο απ' όλα τα διαθέσιμα tablets της αγοράς, ξεπερνώντας και αρκετές iGPUs, ενώ για αναφορά, χρησιμοποιήθηκε η dGPU GT 740M. Η nVidia θα χρησιμοποιήσει το παρόν SoC σε φορητές συσκευές όπως tablets και smartphones αφού όπως είδαμε μπορεί να ανταπεξέλθει με ευκολία σε όλες τις καθημερινές εργασίες. Επιπρόσθετα, η εταιρεία είχε παρουσιάσει στην CES 2014, ένα demo στο οποίο φαινόταν η χρήση του Tegra K1 σε αυτοκίνητα. Δείτε τα σχετικά βίντεο εδώ και

.

[img_ALT=nVidia Tegra K1, τα πρώτα benchmarks]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums296-picture20934.jpg][/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν τα 5W που λέει ο αρθρογράφος στα σχόλια, αυτό είναι το μείζον της υπόθεσης και η Nvidia έχει πετύχει κάτι πολύ καλό εδώ. Αλλά τον τυπά αυτόν δεν τον έχω και για 100% αξιόπιστο. Είναι λίγο απόλυτος για την εγγυρότητα αυτών που γράφει και φανμποίζει ολίγον προς Nvidia μεριά. Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός δεν κοιμάται και μπορεί τα 5W με τα 20nm να τα πιάσουν και οι άλλοι με αντίστοιχες επιδόσεις.

Αυτό που κρατάω εγώ από το παραπάνω benchmark είναι κυρίως το ότι το cpu κομμάτι δεν δείχνει να φρενάρει ιδιαίτερα το gpu κομμάτι του SoC και αυτό είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν τα 5W που λέει ο αρθρογράφος στα σχόλια, αυτό είναι το μείζον της υπόθεσης και η Nvidia έχει πετύχει κάτι πολύ καλό εδώ. Αλλά τον τυπά αυτόν δεν τον έχω και για 100% αξιόπιστο. Είναι λίγο απόλυτος για την εγγυρότητα αυτών που γράφει και φανμποίζει ολίγον προς Nvidia μεριά. Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός δεν κοιμάται και μπορεί τα 5W με τα 20nm να τα πιάσουν και οι άλλοι με αντίστοιχες επιδόσεις.

Αυτό που κρατάω εγώ από το παραπάνω benchmark είναι κυρίως το ότι το cpu κομμάτι δεν δείχνει να φρενάρει ιδιαίτερα το gpu κομμάτι του SoC και αυτό είναι καλό.

O νεος Snap παντως με το 40% more gpu perfomance (απο το παλιο S800) δεν πιανει το Tegra ουτε με σφαιρες! Τα νουμερα οχι ειναι απλα καλα αλλα ειναι θριαμβευτικά!

Το θεμα ειναι να μαθουμε στο 100% την αληθεια γυρω απο το Tegra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now