eslaver

R9 280X ή GTX770 ??

Recommended Posts

καλησπέρα,

Θα ήθελα την άποψη σας για καρτα γραφικών που θέλω να αγοράσω.

Φτιάχνω ενα gaming pc με τα εξής :

z87-pro

i5 4670k

8gb ram

120 gb SSD,

1TB HDD

XFX 850W pro black edition

και έχουμε και λέμε για GPU :

1.Asus Direct CU ii GTX770 2gb στα 290 ευρω ( amazon.co.uk)

2.Powercolor R9 280x TurboDuo OC 3gb sta 322 Euro mazi me BF4 ( overclockers UK) στα 320 ευρω

ημουν έτοιμος να αγοράσω την Asus αλλα πριν λίγο ειδα την powercolor.

και σκοπευω να εχω single monitor at 1080p για gaming.

τι έχετε να προτείνετε ?

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνοντας μια ματιά στα TPU reviews, φαίνεται ότι η GTX 770 έχει πλεονέκτημα στα περισσότερα games.

Στην ανάλυση που παίζεις δεν ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο το ένα έξτρα GB μνήμης, οπότε NVIDIA it is? :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Θα ήθελα την άποψη σας για καρτα γραφικών που θέλω να αγοράσω.

Φτιάχνω ενα gaming pc με τα εξής :

z87-pro

i5 4670k

8gb ram

120 gb SSD,

1TB HDD

XFX 850W pro black edition

και έχουμε και λέμε για GPU :

1.Asus Direct CU ii GTX770 2gb στα 290 ευρω ( amazon.co.uk)

2.Powercolor R9 280x TurboDuo OC 3gb sta 322 Euro mazi me BF4 ( overclockers UK) στα 320 ευρω

ημουν έτοιμος να αγοράσω την Asus αλλα πριν λίγο ειδα την powercolor.

και σκοπευω να εχω single monitor at 1080p για gaming.

τι έχετε να προτείνετε ?

ευχαριστώ!!

Κάνε λίγο υπομονή να δούμε τι κάνει το mantle.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω για εκεί το κόβω και πριν λίγο βρήκα την R9 280X APO ASUS σχεδον στην ίδια τιμή με την GTX770.

Οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους αλλά απόδοσης.

Επίσης λεει η AMD βγάζει το mantle μεσα στον μήνα λογικά που θα βελτιώσει την απόδοση των τελευταίων gpu της μεχρι και 45% και η nvidia εχει το g-sync.

Και οι δύο με 2 ωραία features.

οπότε θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα και λογικα GTX770 αν δεν υπάρχει καμμία αλλαγή.

Επίσης σκεφτόμου αρχικά να παω για την new Sapphire R9 290 Tri X αλλά για 380£ ειναι πολλά για τις ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την nVidia λόγω αξιοπιστίας, η R9 280X σίγουρα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και οι drivers της AMD τείνουν να είναι χάλια (ειδικά εάν θελήσεις ποτέ να τρέξεις linux).

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την nVidia λόγω αξιοπιστίας, η R9 280X σίγουρα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και οι drivers της AMD τείνουν να είναι χάλια (ειδικά εάν θελήσεις ποτέ να τρέξεις linux).

r9 280x toxic 100% load 52c fan speed 46%

και σε ένα test σε furmark δεν είδα πάνω από 60c

cpu temp.png

cpu temp.png

cpu temp.png

57fd08ac14fac_cputemp.png.6232c7e98add96

Edited by stefanos1992
Link to comment
Share on other sites

Το G-Sync είναι τεχνολογία τις nvidia που θα ενσωματώνεται στις οθόνες και θα συνεργάζεται με την κάρτα. Πρέπει να αλλάξεις και οθόνη για να το εκμεταλευτείς.

Προτείνω την nVidia λόγω αξιοπιστίας, η R9 280X σίγουρα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και οι drivers της AMD τείνουν να είναι χάλια (ειδικά εάν θελήσεις ποτέ να τρέξεις linux).

Αυτά που λες δεν ισχύουν φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις 45% βελτίωση ποτέ κ για κανένα λόγο. Πάρτο κ λογικά είναι δυνατόν μια εταιρεία στην σημερινή της κάρτα να σου δώσει +50%? Στην επόμενη γενιά τι θα πρέπει να κάνει? Για 1080p gaming τέρμα θα πάρεις την 280 με τα 3gb!

Link to comment
Share on other sites

r9 280x toxic 100% load 52c fan speed 46%

και σε ένα test σε furmark δεν είδα πάνω από 60c

[ATTACH=CONFIG]20964[/ATTACH]

Παίρνω πίσω λοιπόν ότι έγραψα για την θερμοκρασία (υπέθεσα ότι η κατάσταση θα ήταν ίδια με 290/290Χ) , η nVidia εξακολουθεί να είναι ανώτερη λόγω drivers. Ενώ η nVidia έβγαλε αμέσως drivers και για linux σύντομα αφού ήρθαν οι 7xx η AMD καθυστέρησε και πολύ απλά δεν λειτουργούσαν σωστά. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με το θέμα του 'frame pacing" για τις κάρτες σε crossfire, αν θυμάμαι καλά η AMD το τακτοποίησε πολύ αργότερα απ΄την nVidia και αναγκάστηκαν να βγάλουν και 2ο fix μετά το πρώτο. Για μένα η AMD παραμένει αναξιόπιστη, δεν αρκεί πλέον να βγάζεις κάρτες που έχουν καλύτερη απόδοση με λιγότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις 45% βελτίωση ποτέ κ για κανένα λόγο. Πάρτο κ λογικά είναι δυνατόν μια εταιρεία στην σημερινή της κάρτα να σου δώσει +50%? Στην επόμενη γενιά τι θα πρέπει να κάνει? Για 1080p gaming τέρμα θα πάρεις την 280 με τα 3gb!

Γι' αυτό υπάρχει η λέξη "έως". ;) Και 20% να δεις, ευχάριστο θα 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την nVidia λόγω αξιοπιστίας, η R9 280X σίγουρα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και οι drivers της AMD τείνουν να είναι χάλια (ειδικά εάν θελήσεις ποτέ να τρέξεις linux).

Δεν ξέρω τι παίζει με το Linux αλλά εδώ και 3-4 χρόνια είναι μια χαρά οι drivers της AMD. Ειδικά από το τέλος της σειράς 11 και μετά, είναι τζάμι :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που εχει την 7870 μου εχει πει οτι σχεδον σε καθε update των drivers υπηρχαν προβληματα και με πιο προσφατο το micro stuttering που ελυσαν στο crossfire άρχισε να εμφανιζεται στις single gpu. Γενικος δεν εχει μεινει καθολου ευχαριστημενως απο την καρτα, χόρια οτι με το που την αγορασε επεσε στις πρωτες sapphire με ελαττωματικους πυκνωτες και ετρεχε με rma.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που εχει την 7870 μου εχει πει οτι σχεδον σε καθε update των drivers υπηρχαν προβληματα και με πιο προσφατο το micro stuttering που ελυσαν στο crossfire άρχισε να εμφανιζεται στις single gpu. Γενικος δεν εχει μεινει καθολου ευχαριστημενως απο την καρτα, χόρια οτι με το που την αγορασε επεσε στις πρωτες sapphire με ελαττωματικους πυκνωτες και ετρεχε με rma.

Εγώ είχα 5850 2 χρόνια και μετά πήγα σε 270x. Ποτέ κανένα θέμα.

Για crossfire δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που εχει την 7870 μου εχει πει οτι σχεδον σε καθε update των drivers υπηρχαν προβληματα και με πιο προσφατο το micro stuttering που ελυσαν στο crossfire άρχισε να εμφανιζεται στις single gpu. Γενικος δεν εχει μεινει καθολου ευχαριστημενως απο την καρτα, χόρια οτι με το που την αγορασε επεσε στις πρωτες sapphire με ελαττωματικους πυκνωτες και ετρεχε με rma.

amd /nvidia αλλη δουλεια δεν ειχαν, να καθονται να ελεγχουν τους πυκνωτες που βαζει καθε εταιρεια. γι' αυτο υπαρχουν οι msi, asus klp. μελλοντικο προβλημα της καθε εταιρειας θα ειναι αν βαζουν "σαπιους" πυκνωτες κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Για την 5850 το γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί την έχω βάλει σε pc κολλητού μου δεν έχει κανένα θέμα..επειδή δεν παίζει κ πολύ :hehe: αλλά η 5970 (2x5850) μου ήταν άθλια!

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που δεν πηρα την 7870 και πηγα στην 760 ηταν και αυτα τα γενικα προβληματα με τους drivers.Επισης με την 770 θα εχει και nvidia shadow k experiance εκτος πια κι αν του ειναι παντελος αχρηστα.Οσο για το mantle καλο θα ειναι να περιμενει για να δουμε τι θα γινει μεσα απο καποια benches αλλα και παλι εμενα θα με προβληματιζε το αν θα ειχα σταθερους drivers απ το να εχω 2-3 η και 5 fps παραπανω απο την 770.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πίσω λοιπόν ότι έγραψα για την θερμοκρασία (υπέθεσα ότι η κατάσταση θα ήταν ίδια με 290/290Χ) , η nVidia εξακολουθεί να είναι ανώτερη λόγω drivers. Ενώ η nVidia έβγαλε αμέσως drivers και για linux σύντομα αφού ήρθαν οι 7xx η AMD καθυστέρησε και πολύ απλά δεν λειτουργούσαν σωστά. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με το θέμα του 'frame pacing" για τις κάρτες σε crossfire, αν θυμάμαι καλά η AMD το τακτοποίησε πολύ αργότερα απ΄την nVidia και αναγκάστηκαν να βγάλουν και 2ο fix μετά το πρώτο. Για μένα η AMD παραμένει αναξιόπιστη, δεν αρκεί πλέον να βγάζεις κάρτες που έχουν καλύτερη απόδοση με λιγότερο κόστος.

Οι drivers της AMD είναι μια χαρά. Δεν ξέρω σε ποια σπηλιά ζεις αλλά εδώ έχουμε 2014 και όχι 2005.

Παλιά ναι, η drivers της ATi είχαν αρκετά προβλήματα, εδώ και αρκετά χρόνια όμως δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

amd /nvidia αλλη δουλεια δεν ειχαν, να καθονται να ελεγχουν τους πυκνωτες που βαζει καθε εταιρεια. γι' αυτο υπαρχουν οι msi, asus klp. μελλοντικο προβλημα της καθε εταιρειας θα ειναι αν βαζουν "σαπιους" πυκνωτες κ.α.

Μπορει να μην ειναι δουλεια τις amd /nvidia αλλα οταν ενας συνεργατης τους δεν βγαζει σωστα προϊοντα χανουν κι αυτοι γιατι δυσφημιζεται το προϊον τους.Αυτο το προβλημα το ανεφερα πιο πολυ για το οτι ο φιλος μου αντιπαθησε την amd μεσο αυτων το προβληματων οχι οτι εφταιγε η amd γι αυτο και εκανα διαχωρισμο στη προταση μου!

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers της AMD είναι μια χαρά. Δεν ξέρω σε ποια σπηλιά ζεις αλλά εδώ έχουμε 2014 και όχι 2005. Παλιά ναι, η drivers της ATi είχαν αρκετά προβλήματα, εδώ και αρκετά χρόνια δεν υπάρχει θέμα.

Εδώ καταντήσαμε εμείς να μπαίνουμε σε safe mode για τους drivers ποια amd τώρα..:hehe: είχα να μπω σε safe mode για drivers από την 5970 κ μπήκα πριν λίγες μέρες! Δεν χρειάζεται να ευλογούμε τα γένια μας κύριοι δεν δουλεύει ούτε η intel ούτε η nvidia ούτε η amd για εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers της AMD είναι μια χαρά. Δεν ξέρω σε ποια σπηλιά ζεις αλλά εδώ έχουμε 2014 και όχι 2005.

Παλιά ναι, η drivers της ATi είχαν αρκετά προβλήματα, εδώ και αρκετά χρόνια όμως δεν υπάρχει θέμα.

Μιλούσα συγκεκριμένα για linux drivers. Δές εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ καταντήσαμε εμείς να μπαίνουμε σε safe mode για τους drivers ποια amd τώρα..:hehe: είχα να μπω σε safe mode για drivers από την 5970 κ μπήκα πριν λίγες μέρες! Δεν χρειάζεται να ευλογούμε τα γένια μας κύριοι δεν δουλεύει ούτε η intel ούτε η nvidia ούτε η amd για εμάς!

τι προβλημα υπηρχε, γιατι αν και με παλια καρτα μ' ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα υπηρχε, γιατι αν και με παλια καρτα μ' ενδιαφερει.

Κάθε φορά για να αλλάξω τους drivers μου έβγαζε τη πίστη..safe mode restart safe mode restart κ μετά το install π έκανε πάρα πολύ ώρα για να τελειώσει ήθελε 2 restart κ κάθε φορά έπαιζα τζοκερ αν παίξουν ή όχι..μετά στο ένα παιχνίδι κέρδιζε 10% στο άλλο έχανε κάτι απίστευτα κουλά πράγματα! Απίστευτή παντοδύναμη υπερτούμπανο κάρτα με μια accelero xtreme τέρμα αθόρυβη αλλά οι drivers της ήταν απλά τραγικοί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now