Wolverine_AMD

p45 ή x48 για q6600?

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε αυτές..

DFI LP DK P45-T2RS Plus

DFI LP DK X48-T2RS

Asus P5Q Deluxe

Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κάνω crossfire.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάω τον q6600 στα 3.51 (οπως ήταν σταθερός καααποτε με την ABIT ip35 pro) ή παραπάνω.

Κάπου διάβασα ότι το p45 είναι καλύτερο για quad..

Εσείς τι λέτε?..

Τα 40+ ευρώ δεν είναι λίγα (όσον αφορά τις ακριβότερες..), αλλά αν αξίζουν δεν θα τα λυπηθώ.

..Η αλήθεια είναι οτι μ' άρεσαν πολύ οι DFI εμφανισιακά..:whistling::worship2::yum:

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ συμφωνώ με AN7 :T:

Απλά θέλει πολύ ψάξιμο το board για να το φέρεις στα καλά του, πόσο μάλλον για να το φέρεις σε 24/7 stable κατάσταση ... ;) (Aυτό βέβαια ίσχυε και ακόμα ισχύει για όλες τις DFi ;))

Τώρα για την P5Q Deluxe ... Έχω δουλέψει την απλή (P5Q - έστησα το pc ενός φίλου μου) και μου έκανε κάτι περίεργα ... Γενικά οι P5Q / Deluxe / P5Q3 / Deluxe δεν σχημάτισαν και την καλύτερη εικόνα ... ;) Κάνουν καλή δουλειά βέβαια στα cpu-z suicide screen-shots :hysterical: ... :lol

Όσο για αυτό που άκουσες, νομίζω ότι αναφορικά με τους Kentsfield, ίδια δουλειά θα γίνει και με P45 και με X48 ... ίσως το X48 να υπερτερεί και λιγάκι ... (από 'δω το πήγα από 'κει το πήγα, προς Χ48 τον έφερα τελικά ΑΝ7, πόσα θα πάρω ? :P:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με πήσατε..

Αλλά τώρα υπάρχει νέο πρόβλημα...

...Άραγε θα πείσει ο MoS τον ΑΝ7 για μεγαλύτερο ποσοστό?.. :P

Καλοί είναι μωρέ οι πονοκεφαλοι σε αυτά τα θέματα.. Εξάλλου για αυτό δεν τα δίνουμε τα λεφτουδάκια μας?..

Οταν στηθεί το μηχανημα σας ενημερώσω.. γιατί μάλλον θα αργήσει το case (HAF 932), ...από ότι μου είπαν στο πλαισιο το περιμένουν κατα της 15/10 :-(

..θέλω να το στείσω μια και καλή πάπνω του.

..........Τις ASUS ούτε και εγώ τις πάω.. Μου θυμήζουν γραφείο και ψευτογραβατομένους γυαλαμπούκες που πίνουν frapuchino και διπλοπαρκάρουν την Merceda τους κλείνωντας το ταλαιπωρημένο Fiat UNO. ..Καλά πάω για ύπνο. :P

Link to comment
Share on other sites

Και εις τους αιώνας των αιώνων :P

Αμήν. :D

P.S. Στην Ελλαδάρα ζούμε AN7 ... Μην σε νοιάζει για την εφορία :P Ξέρω ένα τρόπο που δεν θα πληρώσεις τπτ ... κολπάκι :D

Άντε 40% γιατί και οι γυναίκες έχουν απαιτήσεις...μεγαλύτερες και απ της εφορίας μάλιστα :$.. :$.. :$..

Link to comment
Share on other sites

H X48-DQ6 είναι για DDR2, η X48T-DQ6 είναι για DDR3...

Κατά τα άλλα είναι εξαιρετική μητρική κι άσε τους να λένε.

Η αλήθεια είναι ότι τα πάει καλά σαν mobo ... Στην αρχή που βγήκε είχε κάποια προβλήματα με τους διαιρέτες και το FSB overclocking μέσα από το bios, αλλά διορθώθηκαν στην πορεία ;) (Αν και κάπου διάβασα ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα με τους διαιρέτες ...)

Θα προτιμούσα τη DFi όμως ... Έχει πολύ περισσότερες επιλογές, όπου με το σωστό tweaking τους & με μπόλικη όρεξη, καταλήγουμε σε καλύτερα αποτελέσματα ... Τώρα επειδή δεν ασχολήθηκαν πολύ με τον έλεγχο στροφών των ανεμιστήρων, ε, μην τα θέλουμε όλα δικά μας :P

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα τη DFi όμως ... Έχει πολύ περισσότερες επιλογές, όπου με το σωστό tweaking τους & με μπόλικη όρεξη, καταλήγουμε σε καλύτερα αποτελέσματα ... Τώρα επειδή δεν ασχολήθηκαν πολύ με τον έλεγχο στροφών των ανεμιστήρων,

Προσωπικά δεν έχω ούτε τη μπόλικη όρεξη, ούτε το μπόλικο χρόνο, ούτε πιστεύω ότι και να τα έχεις αξίζει να τα επενδύσεις σε μια DFI για να πάρεις 1-3% παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάω τον q6600 στα 3.51 (οπως ήταν σταθερός καααποτε με την ABIT ip35 pro) ή παραπάνω.
8x440 ή 9χ390 ??

Αν το δευτερο τότε P5E και καθάρισες (100%). Με ελάχιστα ρέυματα παίζω στην Maximus Formula (μια p5e με 2-3 σκατουλακια παραπάνω) 8χ425 κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now