MetallicGR

Apple iPhone 6 με οθόνη 4.7" τον Ιούνιο

Recommended Posts

Γιατί κοστίζει extra $$$ ίσως; Από τη στιγμή που φτάνει και βολεύει γιατί να μην γίνει;

Τώρα για το support σε τι; Τα nexus έχουν απευθείας από google, δε με ενδιαφέρει τι κάνει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Για support στα apps πας στον εκάστοτε developer!

εχεις σκεφτει τη λυση ενος chat(samsung) ή αντιστοιχο αλλης εταιρειας και ενος tablet? απ' οτι ειδα εχεις και απ' τα δυο.

τι εννοεις, δεν ελεγχονται τα apps απο την google?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί το τηλέφωνο το έχω όλη την ώρα μαζί μου, αλλά το tablet δεν θα το κουβαλάω μαζί ακόμα και στον καφέ! Έχω tablet μέσα στο σπίτι, αυτό δε σημαίνει ότι ανήκει σε μένα κιόλας (το έχει η μικρή μου αδερφή).

Τα apps ελέγχονται από τη google μόνο ως προς το περιεχόμενο τους και εφόσον προσαρμόζονται στα guidelines της. Το αν ένα app έχει πρόβλημα με την έκδοση 4.1.2 ή με συγκεκριμένο κατασκευαστή κινητού (λέγε με S3 mini), σε αυτό δε φταίει η google, αλλά ο app developer, όπου και αυτός σου κάνει ή όχι support. Το ίδιο συμβαίνει στην περίπτωση της apple, απλά η apple είναι ο δέκτης παραπόνων και μετά τα διαβιβάζει στους developers.

Εδώ να πούμε πως με τις πιέσεις στους developers της apple να κρατάνε συμβατότητα μόνο με τα τελευταία 4 μοντέλα της, δεν παίζει να βρεις και πολλά προβλήματα, όταν έχεις μόνον 4 συσκευές στην αγορά (μιλάω αποκλειστικά για κινητά), μιας και η συμβατότητα με ipad είναι άλλο κριτήριο που ακόμα και τώρα έχει πρόβλημα το app store.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ειναι ακριβως το προβλημα της google, οτι αφηνη καθε κατασκευαστη να κανει το δικο του. αν εβγαζε μια εκδοση δε θα υπηρχε προβλημα. πολλες εφαρμογες αν ειναι κακογραμενες παιρνουν ποδι απο την apple.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω μαζί σου. Ο developer αν δεν φτιάξει το πρόβλημα μπαίνει σε μαύρη λίστα με κακό popularity και αυτομάτως τη θέση του μπορούν να πάρουν άλλοι 5, ενώ στην περίπτωση της apple αυτή φαίνεται κακιά. Και δεν είναι λογική να αποσύρω κάτι επειδή ο developer δεν ασχολείται, που συνήθως δεν παίζει κάτι τέτοιο γιατί λαμβάνει χρήματα από τα πολλά downloads και τα καλά σχόλια (πρόγραμμα επιβράβευσης).

Στην συντηρητική κουλτούρα της apple και πολλές συσκευές έχει στην αγορά. Τώρα που έβγαλε έπρεπε πέραα από το 5 να καταργήσει και την υποστήριξη σε 3GS και 4. Αυτό δε δίνει επιλογές στον κόσμο, αντιθέτως προτίμησε να μην καταργήσει τίποτα και να δώσει ακόμα και στις ινδίες το 4s.

Link to comment
Share on other sites

απο στατιστικη που διαβαζα πριν καιρο, περιπου το 80-85% των εφαρμογων που κατεβαζει ο κοσμος, ειναι free. στη πραγματικοτητα μονο συντηρητικη δεν ειναι η κουλτουρα της apple. ελεγχει - οσο μπορει - το προιον της.

Link to comment
Share on other sites

εχετε χαζεψει εντελως... :hehe:

νομιζω πως θα συμφωνησω με τον conroe...

για ολες τις δουλειες υπαρχει και το αντιστοιχο εργαλειο. Δεν μπορεις να καρφωσεις μια προκα ας πουμε με μια πενσα... ουτε να βαψεις εναν τοιχο με κατσαβιδι.

Οποτε το κινητο ειναι για τηλεφωνα, sms, browsing, μικρα games για να περναει η ωρα (ασχετα αν εχουν βγαλει ολοκληρες τριλογιες να πουμε, οι καμμενοι), emails και για μερικες εφαρμογες που μπορουν να μας βοηθησουν στην καθημερινοτητα μας!

Τα 1080p και 2Κ ειναι για τα Tablets με τα οποια ΝΑΙ μπορεις να δουλεψεις για λιγη ωρα αν δεν εισαι στο χωρο εργασιας remote, ναι μπορεις να δεις 1080p ταινια οταν ταξιδευεις (αυτοκινητο, τραινο, αεροπλανο), ναι μπορεις να κατεβασεις ταινια, ναι μπορεις να επεξεργαστεις φωτογραφιες... και γενικα κανει οτι κανεις σχεδον στο pc αλλα πιο light.

Oποτε παιρνεις ενα κινητο των 250? (Windows Phone προτεινω γιατι πανε ταπα) και ενα ταμπλετ, οπως Ipad 3/4, Nexus, Transformer με κανα 250-350 μεταχειρο και εισαι αρχοντας! Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α Σ!!!!!!!!!!!!!!

Τα ηλεκτρονικα δεν ειναι ΕΛΒΕΤΙΚΟΙ ΣΟΥΓΙΑΔΕΣ για να εχεις 15 ειδων μαχαιρια, ψαλιδι, κατσαβιδι και ανυχτηρι για κρασι παρακαλω ολα σε ενα :D

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!

Εσυ [MENTION=1118]venisk[/MENTION] περιμενε τα 8Κ με τα Dolby DTS ηχεια και σασι απο Ultra Carbon (πολυκαρβανιδειο :hehe:)!

Link to comment
Share on other sites

Ρε pastel μας περιγράφεις τον εαυτό σου. Εσύ αν το ipad έκανε κλήσεις δεν θα είχες κινητό :hehe: Θα ταυτιζόσουν με την εικόνα του conroe.

Τα πάντα είναι θέμα αναγκών και θέμα χρημάτων. Αν είχες λεφτά να σπαταλήσεις για κινητό τότε θα έπαιρνες iphone ή κατι αντίστοιχο. Δεν θα είχες το Windows. Εγώ αν είχα λεφτά να χαλάσω για ipad, θα το έπερνα. Τώρα δεν έχω καν tablet γιατί νιώθω ότι δεν το χρειάζομαι κάπου. Αν αγόραζα όμως δεν θα αγόραζα ipad γιατί είναι ακριβά.

Το βλέπετε λάθος. Κάθε κινητό κάποιους εξυπηρετεί και κάποιους όχι.

Αν ο conroe δεν τον νοιάζει να είναι μεγάλο, δεν τον νοιάζει να κοιτάει τα emails, δεν τον νοιάζει να μπαίνει στο ίντερνετ τότε υπάρχει και το 3210 που καλύπτει τις αναγκες του. Εγώ που από Δευτέρα ως Παρασκευή δεν έχω pc (παρά μόνο στο γραφείο) θέλω 2k για να βλέπω μετά την ταινία μου, να κάνω άνετα pinch&zoom, να παίζω κανά χαζοπαίχνιδο, να διορθώνω καμιά φωτογραφία στο photoshop(αν ήμουν Ιάσονας) κλπ. Ναι, δεν θα κάνω δουλειά στο κινητό και γι αυτό τον λόγο προτίμησα το S4 που το πήρα 450 ευρώ από το iphone που εκείνη την εποχή δεν υπήρχε σε παραεισαγωγή και έκανε 739 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ok είναι λάθος να τα θέλουμε όλα σε ένα και είναι σωστό να τα θέλουμε όλα σε πολλά. Τι λες ρε Χρήστο! Στο 2014 ζούμε. Θα έπαιρνες αμάξι που κάνει 15.000 ευρώ και δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα και κλιματισμό;

Link to comment
Share on other sites

Εάν βγάλει η Samsung ρολόι/κινητό με 4Κ οθόνη θα είναι ο μόνος λόγος που θα φύγω από την apple. Α! Και να έχει 8πύρηνο στα 4 γίγα με 16γίγα ραμ. ΜΟΝΟ τότε!

Link to comment
Share on other sites

Το iOS μαμάει σαν λειτουργικό δεν είπε κανείς το αντίθετο. Ίσως είναι και ο λόγος που τα iphone έχουν τέτοια τιμή. Τι κρίμα που το 3gs δεν μπορεί να πάρει iOS7 αλλά το Galaxy S παίρνει(έστω unofficial) Android 4.4. Αν έχουν 8πύρηνο στα 4Ghz καλά κάνουν και έχουν. Τουλάχιστον θα μπορούν να υποστηρίξουν και 3-4 updates του Android.

Link to comment
Share on other sites

ο αλλος λεει οτι θελει 2κ οθονη στο κινητο για να βλεπει ταινιες (επειδη δεν εχει pc) 720p/1080p max...

ε ρε jobs που σας χρειαζεται!

καλα τα 'λεγε ο μακαριτης. τωρα ηρθε ο αλλος ο φλωρος και χαλασε το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο nokia 3310 με φιδάκι ρε!!!!!!!! Και 3330 με άσπρη πλάτη για τους απαιτητικούς π θέλουν και internet! Άντε βολεμένοι όλοι σας τα θέλετε όλα σε ένα. τι είναι μίξερ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλα, το πατε στην αλλη ακρη.

Οτι hw και να βαλει το android, αν δεν κοψει τις custom διανομες μην περιμενετε να δειτε φως.

Ειναι κριμα να βλεπεις 4πυρηνα στα 2,5g και να ειναι, στην καλυτερη περιπτωση, το ιδιο σβελτα με ενα 2core 1,2-1,5g. Οι οθονες ειναι αλλο θεμα. Μια χαρα ειναι η 1080p σε κινητο αλλα παραπανω imo δεν χρειαζεται (μονο στα tablets ισως).

Εδω δεν εχουμε ξεφυγει καλα καλα απο το 1366*768 (το 1080p εχει καιρο ακομα για να το πεις κυριαρχο :P)

Απλα λεω οτι τα κινητα εχουν ξεφυγει τοσο πολυ που απλα δεν χρειαζεται σε καποιον τοση δυναμη. Πιο πολυ μεταξυ τους παιζουν οι εταιριες ποιος θα βαλει πρωτος 892139320πυρηνο με 89238492 ιντσες οθονη. Τωρα σιγουρα υπαρχουν ατομα που κανουν πιο εξειδικευμενα πραματα στο κινητο αλλα δεν ειναι ουτε ενας στους 10000, λολ.

[MENTION=771]sofos1990[/MENTION] δεν ειναι μονο το hw που ειναι υπευθυνο για την μη υποστηριξη συσκευων απο το νεο software, βλεπε hd2 που ακομα και τωρα παιρνει androids κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το android δεν θα γίνει ποτέ iOS. Άλλη νοοτροπία το ένα και άλλη το άλλο.

Το HD2 δεν είχε καλύτερο hw από το τότε iphone; Άρα, το ίδιο λέμε. Το 3GS αν είχε iOS7 θα κολλούσε ίσως γιατί δεν θα είχε δυνατό hw να το υποστηρίξει, δεν ξέρω. Το Galaxy S με cyanogen 4.4 δεν κολλάει πάντως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχε 1g vs 0.6g cpu & 512 vs 256 ram αν δεν κανω λαθος αλλα σου μιλαω για officiaL support, που ενα καρο htc/lg/samsung/sony/whatever εχουν μεινει χωρις updates γιατι ετσι. Δεν ειναι μονο θεμα hardware nigga.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now