MetallicGR

Apple iPhone 6 με οθόνη 4.7" τον Ιούνιο

Recommended Posts

Ως πρώην κάτοχος 3GS και 4 και ως μετέπειτα κάτοχος HTC Desire HD, Samsung Galaxy Note 2 και 3 θα σας πω για την δική μου εμπειρία όσον αφορά τα smartphones:

1) Apple. Το καρκίνωμα της Apple που ακούει στο όνομα iTunes είναι ένας από τους λόγους που σταμάτησα να ασχολούμε με αυτά. Το 3GS, μετά το Nokia Ν73 που είχα ήταν πραγματικά πολιτισμικό σοκ, αλλά το 4αρι δεν με ενθουσίασε. Ήρθε σε όλο το παραπάνω και το iTunes που μετά από ένα συγχρονισμό έχασα τα πάντα μέσα από το τηλέφωνο και μόνο που δεν πετάχτηκε από το μπαλκόνι. Από εκεί και πέρα το εκνευριστικό της όλης υπόθεσης είναι πως η Apple σε κάθε παρουσίαση είναι σαν να ανακαλύπτει ξανά τον τροχό. Έχουμε ορθογώνιο σχήμα... ΟΥΑΟΥ... έχουμε και bluetooth... OYAOY... έχουμε και ανάλυση 800χ600... OYAOY... κτλ..κτλ. Ενώ σίγουρα μπορεί να δώσει στα τηλέφωνά της κορυφαία τεχνολογία και software, δεν το κάνει, αλλά προτιμά να αρμέγει τους καταναλωτές και πελάτες της. Σεβασμός 0 (μηδέν).

2) HTC. Μετά το 4αρι αγόρασα το HTC Desire HD. Κορυφαίο τηλέφωνο για την εποχή του, κόστος αγοράς 550? μετρητά. Μέσα σε μισό χρόνο έχασε πάνω από 50% της αξίας του και επίσης η HTC αποφάσισε πως για να μπορέσει να προσφέρει την κορυφαία ποιότητα λειτουργίας (my ass) και εμπειρία χρήσης (my ass στο τετράγωνο) δεν θα δώσει στο τηλέφωνο την αναβάθμιση σε Android 4.0 Τι λέτε ρε καρναβάλια... και τα 550? που έδωσα πριν ένα 8μηνο... στα παπάκια μας σου λέει. Να μην τα έδινες. Αντίστοιχα της γυναίκας μου το LG Optimus Black, μπορεί να άργησε αλλά πήρε αναβάθμιση 4.0.4, τηλέφωνο που αγοράστηκε με Android 2.3.5 και στα μισά λεφτά. Μετά από αυτό η HTC έφαγε άκυρο από μένα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

3) Samsung Galaxy Note 2 και 3. Μετά το Desire HD, το Note 2 ήταν μεγάλη αλλαγή. Το touchwiz μου άρεσε περισσότερο, περισσότερα features, πιο γρήγορο σε όλα, πενάκι και πίτσες μπλε. Το πενάκι το χρησιμοποίησα ίσα με 3 φορές και αυτό για να το δείξω σε κάποιον. Κατά τ'αλλα το τηλέφωνο είχε όσα ήθελα να έχει ένα τηλέφωνο μόνο που ήταν λίγο μεγάλο για τα γούστα μου αλλά δεν με πείραζε και πολύ. Σε όλα τα άλλα ήταν κορυφαίο. Χωρίς lag, με πολύ καλή κάμερα, μέτρια οθόνη (κάτω από τον ήλιο) κορυφαίο speaker phone, κορυφαία διάρκεια στην μπαταρία. Το πήρα τα προηγούμενα Χριστούγεννα σε προσφορά από το public στα 450? και νομίζω πως είναι η κορυφαία αγορά smartphone που έχω κάνει.

Και μετά ήρθε το 3αρι. Ευτυχώς που δεν το πλήρωσα. Το τηλέφωνο ήρθε με 4.3 από το εργοστάσιο. Η οθόνη ίδια σχεδόν με το 2 (η διαφορά στην ανάλυση και στο μέγεθος δεν φαίνεται), ελαφρύτερο με ίδιες διαστάσεις(αυτό φαίνεται) καλύτερη ποιότητα κατασκευής (στα παπάκια μου), ίδια διάρκεια μπαταρίας, καλύτερη κάμερα, χειρότερο speaker phone αλλά ΜΕ LAG. 4πυρηνο στα 2.3GHz, με 3GB RAM, 32ROM και το τηλέφωνο έχει LAG. ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΡΕ...

και πιάνεις στα χέρια σου LG του 200αρικου με Windows phone και μένεις μαλέας από την απόκριση. Αφού μωρή μαλάκο Samsung βάζεις χέρι στο λειτουργικό, δεν μπορείς να το βελτιστοποιήσεις για το κινητό; καραγκιόζηδες Χ5.

Το επόμενο τηλέφωνο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα είναι Samsung. Ήδη έχω μετανοιώσει 500φορές που δεν πήρα το LG G2. Ή αν είναι Samsung, ΔΕΝ θα είναι Android. Άλλωστε, root σε τηλέφωνο έχω να κάνω από το HTC. Το Note 2 έμεινε απείραχτο και μετά το πήρε η γυναίκα, το Note 3, δεν υπάρχει περίπτωση να πειραχτεί. Μόνο αν η αναβάθμιση σε KitKat 4.4.2 φέρει το τηλέφωνο στα ίσα του, τότε μόνο θα σκεφτώ να ξαναπάρω Samsung. Έχουν βρει και αυτοί τα θύματα και αρμέγουν αβέρτα. 28 πυρήνες, 200GB RAM και LAG, ανάλυση 5000χ4000, αλλά LAG. Ρε άει στο διάολο... Το κορυφαίο μου το είπε ο πατέρας μου (ο οποίος φυσικά δεν ασχολείται με αυτά). Με είδε που έβγαζα φωτογραφίες με το τηλέφωνο και μετά από λίγο το έδωσα στα ανήψια μου να παίξουν NFS και με ρώτησε:

Βγάζει και φωτογραφίες, έχει και παιχνίδια για τα παιδιά... Τηλέφωνο παίρνει..?

Έλα ντε.

Έχουμε χάσει την ουσία μου φαίνεται. Λες και πριν 6-7 χρόνια που είχες το κινητό για να παίρνεις τηλέφωνο ή να στέλνεις μήνυμα, πάθαινες επιληψία μέσα στο λεωφορείο, επειδή δεν είχες ταινία να δεις ή game να παίξεις, ή μουσική να ακούσεις.

Δεν λέω να μην υπάρχουν σαν επιλογές, αλλά τα κινητά είναι για άλλη δουλειά και μετά για όλα τα άλλα. Πήρε ο άλλος Galaxy Gear και τρέχει Antutu benchmark. Γιατί ρε μεγάλε, θα το βάλεις να κάνει mining και βλέπεις πόσο γρήγορο είναι; Την ώρα τη δείχνει;

Γίνεται έξυπνοι καταναλωτές. Δείτε ΤΙ σας χρειάζεται, τι σας βολεύει περισσότερο και αγοράστε σύμφωνα με τις ανάγκες τις δικές σας και όχι σύμφωνα με αυτές που σας πλασάρουν σαν ανάγκες σας.

Link to comment
Share on other sites

το παραπάνω και το iTunes που μετά από ένα συγχρονισμό έχασα τα πάντα μέσα από το τηλέφωνο και μόνο που δεν πετάχτηκε από το μπαλκόνι.

Και ποιός δεν το έχει πάθει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now