Recommended Posts

Γεια σας ....!

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα pc αλλα με προβληματιζει λιγο το αν αυτα που εχω διαλεξει να βαλω ειναι ικανοποιητικα ...! Παίζω σε αναλυση 1920x1080 ....τα games που παιζω ειναι pro , nfs , cod , battlefield και θα ηθελα να παιζω με το νεο pc νεα games π.χ. watch dogs , tomy clancys σε ultra γραφικα .... Λοιπον τα κομματια ειναι :

Mobo :MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

CPU : AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Ψήξη CPU : ZALMAN CNPS5X PERFORMA - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

GPU : http://www.skroutz.gr/s/4251666/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-Battlefield-4-Edition-GV-R929D5-4GD-B-GA.html

Ram : G.SKILL F3-14900CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

Κουτι : SHARKOON REX8 VALUE EDITION WHITE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Τροφοδοτικο : PSU :: Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin RM650 CP-9020054-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

επισης θα βαλω και SSD αλλα οχι αρχικα ....Μαλλον αυτο :

SSD: https://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html

Επιπλεον ειμαι λιγο μπερδεμενος στα εξης :

CPU : amd vs intel ?

GPU : r9 vs nvidia ?

η γνωμη σας ειναι σημαντική για εμενα ...! ευχαριστω για τον χρονο σας

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βαγγέλη, νομίζω ότι κάτι σε 4670k είναι πιο ταιριαστό για τις χρήσεις που περιγράφεις. Αν θέλεις ντε και καλά AMD, κοίτα καλύτερα τον 8320 γιατί ούτως ή άλλως κάπου παρακάτω θα clockάρεις.

Το Zalman το ξεχνάς, είναι τελείως ανεπαρκές για τον AMD και ούτε καν ιδιαίτερα ήσυχο για τον Intel, οπότε κατέληξε σε πλατφόρμα και το βλέπουμε ξανά.

Κατά τα άλλα, αν πάρεις 290 πάρε μία custom (σαν την windforce της Giga) και αν είναι να πάρεις την αντίστοιχη nVidia (GTX780) από Ελλάδα αυτή -> VGA :: nVidia GeForce GTX 780 DirectCU II 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (GTX780-DC2OC-3GD5) - Visionstudio.gr έχει αρκετά καλή τιμή.

Στα VS και για την περίπτωσή σου, εγώ θα έλεγα Intel (4670k) και ότι σου βγαίνει φθηνότερο ανάμεσα από 290/GTX780 :)

Link to comment
Share on other sites

asus z87 pro + intel 4670k + 290 απλή με custom ψύξη!!!

Για 1080p δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω και θα παίζεις τα πάντα τέρμα :)

ram και τροφοδοτικό είσαι κομπλέ! Δες και αυτήν την ψήκτρα που πρότεινα σε άλλο μέλος εδώ (xigmatek dark) με 4670k κ παίζει 4.4ghz!

Για το κουτί δώσε λίγα παραπάνω να πάρεις κάτι της προκοπής..corsair 500r

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

εεε με overclock δεν εχω καμια σχεση ...ειμαι λιγο ασχετος ...

Οχι δεν θελω οπωςδηποτε amd ....!

οποτε εσυ για gaming προτεινεις intel ? το θεμα μ ειναι να παιζω τα game που ανεφερα στα τερμα γραφικα χωρις κανενα προβλημα ....

και στην gpu δεν ξερω ποια ειναι πιο καλη λυση η r9 ή η nvidia π μ ειπες ....!

Link to comment
Share on other sites

asus z87 pro + intel 4670k + 290 απλή με custom ψύξη!!!

Για 1080p δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω και θα παίζεις τα πάντα τέρμα :)

ram και τροφοδοτικό είσαι κομπλέ! Δες και αυτήν την ψήκτρα που πρότεινα σε άλλο μέλος εδώ (xigmatek dark) με 4670k κ παίζει 4.4ghz!

Για το κουτί δώσε λίγα παραπάνω να πάρεις κάτι της προκοπής..corsair 500r

γιατι το sharkoon δεν ειναι καλο ? το διαλεξα λογω εξωτερικης εμφανισεις :P και δεν εχω ακουσει και κατι αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

Nvidia αν θες physx αλλιως οποια σ αρεσει θες. Οσο για OC μην μασας ουτε κι εγω ηξερα αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο για να κανεις ενα σχετικα απλο oc. Με το pc της υπογραφης μου και με το cooler που σου ειπε ο venisk εφτασα ανετα και ευκολα τα 4.4 @1.25v

edit αξιζει να δωσεις και κατι παραπανω για κουτι. Στην τελικη ειναι απο τα πιο σημαντικα πραματα μαζι με το psu που αγοραζεις!

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

θα τα κοιταξω και τωρα ....αλλα αυτο το κουτι με πορωνει ασχημα ....!

οποτε την λυση με amd την διαγραφουμε και παμε σε

cpu : intel 4670k

gpu : gtx 780 ή r9 ?

mobo : asus z87-pro C2

και την ψυκτρα π μου προτεινες ...!

Link to comment
Share on other sites

Nvidia αν θες physx αλλιως οποια σ αρεσει θες. Οσο για OC μην μασας ουτε κι εγω ηξερα αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο για να κανεις ενα σχετικα απλο oc. Με το pc της υπογραφης μου και με το cooler που σου ειπε ο venisk εφτασα ανετα και ευκολα τα 4.4 @1.25v

edit αξιζει να δωσεις και κατι παραπανω για κουτι. Στην τελικη ειναι απο τα πιο σημαντικα πραματα μαζι με το psu που αγοραζεις!

μμμ δεν το εχω με το OC αλλα με ενδιαφερει πολυ να μαθω .... δηλαδη το κουτι το αλλαζω ναι ή οχι ? :P

Link to comment
Share on other sites

Κουτί τροφοδοτικό και οθόνη είναι επένδυση στο pc γιατί μπορείς να τα κρατήσεις πολλά χρόνια χωρίς να χρειαστεί να τα αλλάξεις! Βάλε ένα χρηματικό όριο!

Link to comment
Share on other sites

Κουτί τροφοδοτικό και οθόνη είναι επένδυση στο pc γιατί μπορείς να τα κρατήσεις πολλά χρόνια χωρίς να χρειαστεί να τα αλλάξεις! Βάλε ένα χρηματικό όριο!

χρηματικο οριο : 1000 ευρω να μην τα ξερπερναει ...!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω 1050 ευρώ είναι όλα όσα σου έχω πει συν το κουτί τις μνήμες και το τροφοδοτικό που διάλεξες εσύ! Με την 780 και το κουτί που λέω ανεβαίνουμε γύρω στα 1200!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω 1050 ευρώ είναι όλα όσα σου έχω πει συν το κουτί τις μνήμες και το τροφοδοτικό που διάλεξες εσύ! Με την 780 και το κουτί που λέω ανεβαίνουμε γύρω στα 1200!

wow ξεφεύγουμε λιγακι ....! η 780 ειναι φωτια ...πολυ ακριβη ...!

Link to comment
Share on other sites

wow ξεφεύγουμε λιγακι ....! η 780 ειναι φωτια ...πολυ ακριβη ...!

καλος ηρθες στην παρεα μασ :)

ειπες τις δυο λαθος λεξεις.

ειπες αυτα που δεν επρεπε να πεις, ξεφευγουμε λιγακι? πολυ ακριβη? αγορι μου οταν παιζεις με τεκτονοτζι λιντερς δεν ειναι να λες τετοιες κουβεντες!

ελα για AMD πας και συ σε μυριζομαι απο μακρια! :P

Asus SaberTooth 990FX R2.0 | Skroutz.gr μητρικη στα ~150?,

AMD FX-8320 Box | Skroutz.gr επεξεργαστης στα ~140?

ή

Gigabyte GA-Z87X-UD3H | Skroutz.gr μητρικη στα ~160?

http://www.skroutz.gr/s/3405078/Intel-Core-i5-4670K-Box.html επεξεργαστης στα ~210?

Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC (GV-R927XOC-4GD) | Skroutz.gr ~220? για αυτα που δινει, η τιμη ειναι απλα αστεια.

http://www.skroutz.gr/s/300458/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600MHz-CMZ8GX3M2A1600C9.html ~80? μνημες.

Seagate Barracuda 2TB SATA HDD | Skroutz.gr ~80? hhd 2tb πιστευω ειναι πολλα (τα 2tb) αλλα η τιμη ειναι καλη.

Samsung 840 Series 120GB | Skroutz.gr ~100? ελα και ο ssd, παρα πολυ ωραιος, εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Samsung SH-224DB | Skroutz.gr ~15 να παιζεις και κανα αυθεντικο παιχνιδι.

Be Quiet Dark Rock Advanced C1 | Skroutz.gr ~60? παρα πολυ καλη υλοποιηση, και ωραια τιμουλα.

XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr ~100? xfx, εχω το ιδιο σε μικροτερο, επαθα πλακα με τον ηχο του, +5χρονια εγγυηση στην πλατη.

κουτι δεν βαζω, βρες κατι να σου αρεσει!

στο 1000αρικο ειναι και τα δυο συστηματα

αυτα απο εμενα :)

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

wow ξεφεύγουμε λιγακι ....! η 780 ειναι φωτια ...πολυ ακριβη ...!

Η gigabayte 290 αρκεί και περισσεύει για την ανάλυση σου!

[MENTION=4902]ChameZX[/MENTION] o 3570k δεν μπαίνει στο z87,έχουν διαφορετικό σοκετ! επίσης για 20 ευρώ δεν θα έπαιρνε κανείς την προηγούμενη γενιά! Άσε λοιπόν τα τεχλονοτζι λιντερ και διάβασε λιγάκι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Η gigabayte 290 αρκεί και περισσεύει για την ανάλυση σου!

@ChameZX o 3570k δεν μπαίνει στο z87,έχουν διαφορετικό σοκετ! επίσης για 20 ευρώ δεν θα έπαιρνε κανείς την προηγούμενη γενιά! Άσε λοιπόν τα τεχλονοτζι λιντερ και διάβασε λιγάκι παραπάνω!

φαντασου ποσο μπροστα ειναι η εταιρια, δεν μπορω καν να πιασω την τεχνολογικη της αναπτυξη χαχαχα

αμα εισαι προ νουμπ τελος.

ξανατσεκ!

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες στην παρεα μασ :)

ειπες τις δυο λαθος λεξεις.

ειπες αυτα που δεν επρεπε να πεις, ξεφευγουμε λιγακι? πολυ ακριβη? αγορι μου οταν παιζεις με τεκτονοτζι λιντερς δεν ειναι να λες τετοιες κουβεντες!

ελα για AMD πας και συ σε μυριζομαι απο μακρια! :P

Asus SaberTooth 990FX R2.0 | Skroutz.gr μητρικη στα ~150?,

AMD FX-8320 Box | Skroutz.gr επεξεργαστης στα ~140?

ή

Gigabyte GA-Z87X-UD3H | Skroutz.gr μητρικη στα ~160?

Intel Core i5-4670K Box | Skroutz.gr επεξεργαστης στα ~210?

Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC (GV-R927XOC-4GD) | Skroutz.gr ~220? για αυτα που δινει, η τιμη ειναι απλα αστεια.

http://www.skroutz.gr/s/300458/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600MHz-CMZ8GX3M2A1600C9.html ~80? μνημες.

Seagate Barracuda 2TB SATA HDD | Skroutz.gr ~80? hhd 2tb πιστευω ειναι πολλα (τα 2tb) αλλα η τιμη ειναι καλη.

Samsung 840 Series 120GB | Skroutz.gr ~100? ελα και ο ssd, παρα πολυ ωραιος, εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Samsung SH-224DB | Skroutz.gr ~15 να παιζεις και κανα αυθεντικο παιχνιδι.

Be Quiet Dark Rock Advanced C1 | Skroutz.gr ~60? παρα πολυ καλη υλοποιηση, και ωραια τιμουλα.

XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr ~100? xfx, εχω το ιδιο σε μικροτερο, επαθα πλακα με τον ηχο του, +5χρονια εγγυηση στην πλατη.

κουτι δεν βαζω, βρες κατι να σου αρεσει!

στο 1000αρικο ειναι και τα δυο συστηματα

αυτα απο εμενα :)

sorry αλλα ειπα αυτα γιατι εχω θεση ενα οριο στα 1000 και μ βγηκε 1200 και ανεφερα οτι η GTx780 μ ανεβαζει πολυ το κοστος ....!

για intel λεω να παω .....!

τωρα η απορια μ ειναι για την gpu .... 290 , gtx780 ή να παρω μια gtx 770 gb

GIGABYTE GEFORCE GTX770 GV-N770OC-2GD 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα ειπα αυτα γιατι εχω θεση ενα οριο στα 1000 και μ βγηκε 1200 και ανεφερα οτι η GTx780 μ ανεβαζει πολυ το κοστος ....!

για intel λεω να παω .....!

τωρα η απορια μ ειναι για την gpu .... 290 , gtx780 ή να παρω μια gtx 770 gb

GIGABYTE GEFORCE GTX770 GV-N770OC-2GD 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

χαχαχα ρει μην απολογεισαι!

δεν το ειπα με κακια να ξες :)

μια χαρα ειναι αυτη στο λινκ σου!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο κουτι!

εναν σκληρο δισκο βαλε και εναν ssd αν θελεις.

ναι ναι σκληρο θα βρω εχω εναν για προχιερο

SSD εχω αναφερει στην αρχη αρχη ....ποιο τροφοδοτικο απο τα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now