Recommended Posts

[NEWS_IMG=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/msi11.png[/NEWS_IMG] Η MSi φέρνει την ποιοτική σειρά προϊόντων GAMING στο FM2+ socket, με την νέα A88X-G45 GAMING και την A88XM GAMING.

Οι μητρικές κάνουν χρήση του FM2+ socket και είναι πλήρως συμβατές με τους νέους "Kaveri" αλλά και τους προηγούμενους Richland & Trinity APUs της AMD. Η G45 διατίθεται με δώρο το Assassins Creed Liberation HD κρατώντας παράλληλα το color scheme της GAMING σειράς αλλά και τον ATX σχεδιασμό της. Οι μητρικές εξοπλίζονται με την Audio Boost τεχνολογία, για εξαιρετικό ήχο, χωρίς παρεμβολές ή θόρυβο από εξωτερικές πηγές και συσκευές, καθώς το σύστημα ήχου, βρίσκεται "αποκομμένο" από την υπόλοιπη μητρική. Επιπρόσθετα, οι μητρικές δίνουν σταθερό ρεύμα 5V με το USB Audio Power σε εξωτερικές συσκευές όπως και εξωτερικές κάρτες ήχου με μηδαμινό data loss.

Η "μεγάλη" A88X-G45 GAMING χρησιμοποιεί 3x PCIe physical x16 slots και 3x PCIe x1 slots αλλά και μια legacy PCI για κάρτες επέκτασης. Βρίσκουμε επίσης 8x SATA III ports, για σύνδεση δίσκων και οπτικών drives. Αμφότερες οι μητρικές κατασκευάζονται με βάση τα Military Class components 4 και προσφέρουν την Killer Ethernet Gigabit LAN καθώς και overclocking ιδιότητες (OC Genie 4). Οι A88X-G45 GAMING και η A88XM GAMING θα έρθουν σύντομα στην αγορά.

A88X G45 GAMING

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21276.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21277.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21278.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21279.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21284.jpg[/img_alt]

A88XM GAMING

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21281.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21282.jpg[/img_alt]

[img_alt=MSI A88X-G45 - A88XM GAMING Motherboards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21285.jpg[/img_alt]

MSI Press Release

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Καλές προσπαθειες κάνεις MSI αλλά ακόμα 4+1 VRM στο δυνατότερο μοντέλο ?

Εχεις που έχεις την προιστορία με τα Nikos κ.λ.π. κάνε μια αλλαγή να ξαναμπείς στο παιχνίδι ....

Πάντως MSI και 8 USB III + 8X SATA III +DP .... είναι κάτι που δεν το βλέπεις και συχνά ...:nevreness:

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο ειναι παρα πολυ ομορφες μητρικες :kiss:...

Ελπιζω να τα παει καλα η MSI και να τις βγαλει με μια ωραια τιμη ωστε να κανει εναν ωραιο συνδιασμο για παιζει καποιος παιχνιδια!

Θελω πολυ να παιξω ο,τι σε μια τετοια πλατφορμα να δω πως πανε τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω την MSI A88X-G45 Gaming στα χέρια μου εδώ και 3 εβδομάδες.

Είναι μακράν η ομορφότερη μητρική που είχα ποτέ, ακόμα και αν την συγκρίνω με την Asus Crosshair V Formula.

Η MSI φάνηκε αρχικά να έχει κάνει εξαιρετικά προσεκτική δουλειά με την συγκεκριμένη, έχοντας βάλει πάνω ένα σωρό καλούδια.

Ωστόσο για εμένα έχει κάνει μερικά σοβαρά παραπτώματα. Αρχικά την αγόρασα κατόπιν της αρχικής ανακοίνωσης για 8+2 phase.

Από εκεί και πέρα πριν την αγοράσω κατέβασα το manual και είδα πως έχει αρκετές ρυθμίσεις OC.

Συγκεκριμένα υποτίθεται πως υπάρχει ένα DigitALL Power Menu με τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

CPU Core Vdroop Offset Control

CPU NB Vdroop Offset Control

CPU Core OCP Expander

CPU NB OCP Expander

CPU Core Switching Frequency

CPU NB Switching Frequency

CPU Power Duty Control

Όμως τέτοιο μενού δεν υπάρχει στο BIOS και μετά από επικοινωνία με την MSI έμαθα πως υπήρχε στο 1.0B12 BIOS και αφαιρέθηκε καθώς δεν υποστηρίζεται από το hardware!!!

Έστω και με κομμένες πολύ χρήσιμα εργαλεία για OC δοκίμασα να δω τι ψάρια πιάνει η μητρική.

Ο επεξεργαστής που έβαλα πάνω είναι ένας A10-6800k και οι μνήμες 2x8GB Kingston Beast 2133MHz.

Αρχικά είπα να δοκιμάσω τι κάνει το OC Gene με τα 2 Gears του.

Έχω να πως οτι δουλεύει υποδειγματικά και σταθερότατα και στο 2ο Gear σου δίνει 4500MHz σταθερά και αθόρυβα.

Τι γίνεται αν πάμε παραπάνω λοιπόν;

Αυτό που κατάφερα ήταν με -0.05V στο CPU να ανέβω στα 5Ghz και με +0.01V (μάλλον για ψυχολογικούς λόγους) στο ΝΒ να ανέβω στα 2000MHz.

Σε αυτές τις ρυθμίσεις είμαι σταθερός -μεγάλη κουβέντα αυτό- και συνεχίζω να είμαι αθόρυβος με χαμηλές θερμοκρασίες συστήματος και CPU.

Ως προς τη σταθερότητα και λόγω έλλειχης χρόνου, απλά θα πω πως το μηχανήμα δουλεύει 24/7 κυρίως idle χωρίς κόλλημα και έχει βγάλει επιτυχώς όλα τα benchmarks του hwbot.

Οι μνήμες δούλεψαν με 1.8V στα 2400Mhz χωρίς να χαλαρώσω timings και φυσικά 1T.

Και πάνω λοιπόν που χάρηκα και είπα να ανέβω και άλλο ήρθε να με προσγειώσει ανώμαλα η MSI με τα settings της.

1ο μειονέκτημα δεν μπορώ να δώσω άλλο ρεύμα στις μνήμες. Το ταβάνι είναι τα 1.8V.

2o μειονέκτημα, ακόμα πιο βασικό. Δεν υπάρχει ρύθμιση για το max cTDP πάνω από 100W.

Μπορώ λοιπόν με μόλις +0.05V να ανέβω στα 5200Mhz και με θερμοκρασίες που δεν περνάνε τους 56C όμως μόλις το CPU στρεσσαριστεί σε οποιοδήποτε bench το TDP ξεπερνάει τα 100W και αυτόματα το Voltage και η συχνότητα κατεβαίνουν.

Περνάω τα benchmarks επιτυχώς, αλλά τα score είναι πολύ χειρότερα από αυτά στα 5GHz και θυμίζουν stock καταστάσεις.

Άρα το ταβάνι της μητρικής είναι εκεί.

Ότι ρυθμίσεις και να έχει οφείλω να παίξω με σχεδόν stock ρεύματα για να μην ξεπερνάω τα 100W.

Στα θετικά της θα αναφέρω επίσης την τρομερή εφαρμογή Command Center που ουσιαστικά σου δίνει ότι ρυθμίσεις έχει στο BIOS μέσα από τα Windows.

Είναι μακράν η καλύτερη που έχω δουλέψει και ίσως θα βόλευε πολύ αν η μητρική όντως μπορούσε να Clockάρει.

Ίσως είμαι λίγο σκληρός με την MSI αλλά προσωπικά νιώθω εξαπατημένος.

Είναι μια μητρική που πλασάρεται για Overclocking και έχει μέχρι και slow Boot διακόπτη πάνω για εκκίνηση με LN2.

Ωστόσο η ίδια η MSI της έχει στερήσει αυτή την δυνατότητα κόβοντάς της βασικές ρυθμίσεις.

Ναι είναι σταθερή, ναι είναι γρήγορη, ναι είναι πανέμορφη και ναι έχει άπειρα καλούδια και είναι από τις πιο ολοκληρωμένες υλοποιήσεις.

Ναι μπορώ να δουλεύω 24/7 στα 5GHz, αλλά σου δίνει μια πικρή αίσθηση το γεγονός πως θα μπορούσε και πολύ καλύτερα.

Ή έστω θα μπορούσε να σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις και να πειραματιστείς μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Όμως τέτοιο μενού δεν υπάρχει στο BIOS και μετά από επικοινωνία με την MSI έμαθα πως υπήρχε στο 1.0B12 BIOS και αφαιρέθηκε καθώς δεν υποστηρίζεται από το hardware!!!

ως hardware εννοεις την CPU?

Link to comment
Share on other sites

ως hardware εννοεις την CPU?

Ακριβώς!!!

Συγκεκριμένα η απάντηση ήταν η εξής:

Dear sir/madam

Thanks for contacting MSI technical support.

Regarding your concern,about the DigitALL Power option,yes,we have remove this option in bios v1.0,due to the different hardware,this motherboard does not support this option,the option DigitALL Power can not work in this motherboard.sorry for any inconvenience caused.

Thanks for your cooperation in advance!

Best Regards,

MSI Technical Support Team

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

Συγκεκριμένα η απάντηση ήταν η εξής:

τρελη νιλα -.-

δες που το μοβο προσφερει πραγματα που οι επεξεργστες δεν υποστηριζουν... ακομα.....

μπορει να το υποστριξουν αργοτερα με τα καινουργια τσιπακια...

Link to comment
Share on other sites

ως hardware εννοεις την CPU?
τρελη νιλα -.-

δες που το μοβο προσφερει πραγματα που οι επεξεργστες δεν υποστηριζουν... ακομα.....

μπορει να το υποστριξουν αργοτερα με τα καινουργια τσιπακια...

Λάθος κατάλαβα.

Έβλεπα CPU και απαντούσα για M/B.

Η απάντηση της MSI το λέει ξεκάθαρα this motherboard does not support this option.

Link to comment
Share on other sites

με kaveri δοκιμασες?

Δεν έχω δυστυχώς.

Αλλά δεν έχει νόημα να εξαφανίζονται οι επιλογές.

Επίσης αν δείτε reviews και στα Screenshots από Bios με kaveri επίσης δεν εμφανίζονται παρόμοιες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό που λές ότι συμβαίνει! Εάν ξαναβάλεις παλιό BIOS δεν τα έχει όλα επάνω?

Αφου έχει επάνω τα PWM γιατί έχει κόψει αυτές τις ρυθμίσεις?

Μήπως μπορουν να σου δώσουν μια πιο τεχνική απάντηση που να βγάζει νόημα?

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι ρυθμισεις απο bios μεγαλυτερης μητρικης (πχ g65) που εχουν διαφορετικα vrm οποτε αυτες οι ρυθμισεις δεν θα επρεπε να υπαρχουν εξαρχης εκει :P

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι ρυθμισεις απο bios μεγαλυτερης μητρικης (πχ g65) που εχουν διαφορετικα vrm οποτε αυτες οι ρυθμισεις δεν θα επρεπε να υπαρχουν εξαρχης εκει :P

Εγω νομιζω οτι δεν εχει g65 στα amd .....

Link to comment
Share on other sites

Τυχαιο πaραδειγμα ηταν το gd65 :P

ειχε στο α85 μεγαλυτερο μοντελο και προφανως τα bios δεν τα φτιαχνουν απο το 0. Σιγουρα δεν ειναι θεμα επεξεργαστη. Η μσι φταιει :P

οχι οτι ειναι απαραιτητες αυτες οι εξτρα ρυθμισεις για να κλοκαρεις, κουβεντα να γινεται. Εδω παιζω εγω 5g+ με την μικρη της gbt που εχει μονο ρευμα cpu/ram/nb και τπτ αλλο :P

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό που λές ότι συμβαίνει! Εάν ξαναβάλεις παλιό BIOS δεν τα έχει όλα επάνω?

Αφου έχει επάνω τα PWM γιατί έχει κόψει αυτές τις ρυθμίσεις?

Μήπως μπορουν να σου δώσουν μια πιο τεχνική απάντηση που να βγάζει νόημα?

Δεν υπάρχει το B12 πουθενά. Προφανως είναι Beta 12. Επίσημα εχουν δώσει v1.0 και v1.1.

Απο εκεί και πέρα οταν έγινα πιο επίμονος πήρα απλά απάντηση πως λυπούνται.

οχι οτι ειναι απαραιτητες αυτες οι εξτρα ρυθμισεις για να κλοκαρεις, κουβεντα να γινεται. Εδω παιζω εγω 5g+ με την μικρη της gbt που εχει μονο ρευμα cpu/ram/nb και τπτ αλλο :P

Όπως έγραψα και εγώ παίζω στα 5Ghz με 2400Mhz μνήμες και NB 2000Mhz.

Το θέμα δεν είναι εκεί. Εκεί έπαιζα και με την Gigabyte F2A88XM-D3H που είχα πριν και αφού ο επεξεργαστής παίζει εκεί και χωρίς επιπλέον ρεύμα είναι λογικό να ανεβαίνω εκεί εύκολα.

Το θέμα είναι τι γίνεται με μια μητρική στην οποία κατεβάζεις το manual πριν αγοράσεις και βλέπεις να έχει ενα σωρό ρυθμισεις για overclocking και έχουν βάλει μέχρι και κουμπί slow boot για bootαρισμα με LN2!!!

Την αγοράζεις πιστεύοντας πως κάτι θα κάνει. Και ανακαλύπτεις πως με το ππυ δίνεις ρεύμα στο κόβει για να κάνει οικονομία και να μην περνάει τα 100W max cTDP.

Παράνοια!!!

Link to comment
Share on other sites

ή την αγοράζεις επειδή η εταιρία έχει βγάλει κάπου τις μόντες για να τις κάνεις μόνος σου μετά όπως έκανε η ASUS και η EVGA.

Αλλά και εγώ δίνω +1 στον [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] σε αυτό που λέει γιατί το έχουμε ξαναδεί να γίνεται.

Κάπου θα υπάρχει τεχνική απάντηση γιατι σταματάει τις μνήμες στο 1.8V και το CPU λίγο πιο πάνω απο το Stock.

[MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] η ASRock που έχουμε στο PC στο εργαστήριο τι maximum επιλογές δίνει σε αυτά? :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και εγώ δίνω +1 στον [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] σε αυτό που λέει γιατί το έχουμε ξαναδεί να γίνεται.

Βασικά υπήρχαν αντίστοιχες ρυθμισεις σε μια μοναδική A85X αλλά το όλο στυλ του Bios ήταν διαφορετικό. Ίσως κάπου βρεθούν οι προηγούμενες εκδόσεις στο μέλλον λοιπόν. Βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η msi παλιοτερα, ειχε vrm ΧΩΡΙΣ otp, βαζανε ψηλα khz στο vrm, κλοκαρανε, εδιναν ρευμα, ΤΣΑΦ! Αρα καλυτερα που δεν εχεις τετοιες ρυθμισεις :P

Link to comment
Share on other sites

Η msi παλιοτερα, ειχε vrm ΧΩΡΙΣ otp, βαζανε ψηλα khz στο vrm, κλοκαρανε, εδιναν ρευμα, ΤΣΑΦ! Αρα καλυτερα που δεν εχεις τετοιες ρυθμισεις :P

I know.

Έχω στείλει ήδη μια 790FX αδιάβαστη, αλλά ποτέ δεν με σταμάτησαν τα τσαφ...

Σε κάθε περίπτωση μέσα στις μέρες θα τρέξω Benchmarks και θα ανεβάσω στο hwbot.

Θεωρώ πως δεν είναι πιο γρήγορη από το ίδιο σύστημα με μητρική της Gigabyte F2A88XM-D3H που είχα πριν.

Θα δούμε όμως, μην βιαζόμαστε.

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και εδώ Screenshots.

Edited by Ilias83
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now