sotosrog

Αναβάθμιση firmware

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι στα παιδιά.Έχω σχετικά έναν φθηνό ssd τον sandisk 64gb και θα ήθελα κάποιον ειδικό να με καθοδηγήσει να κάνω update sto firmware καθώς είμαι τελείως άσχετος και αν όντως θα υπάρξει κάποια διαφορά η είναι να είχαμε να λέγαμε?Κάτι προσπάθησα μόνος μου αλλά μου πεταγαι μήνυμα οτι δεν γίνετε στο υλικό μου update.Επίσης η μητρική μου υποστηρίζει secure erase.Μπήκα και είδα ποιοι ssd είναι συμβατοί και λέει οτι είναι ο sandisk ultra plus εγώ έχω τον απλό υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατός?και τελεφταιο έχει ένας φίλος έναν sandisk ultra plus και τον δίνει φτηνά αξίζει να τον πάρω και να κάνω raid 0 και γίνεται με έναν απλό και έναν ultra plus?Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους εκ τον προτέρων έχω διαβάσει αρκετά το forum του hwbox και κάνετε απίστευτη δουλειά μπράβο σας.Βρε jax 7480 και οι υπόλοιποι γίνετε τίποτα?

Edited by sotosrog
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείς να δώσεις ένα screenshot από HD Sentinel του SSD (ή από CrystalDiskInfo).

Κατέβασε το CrystalDiskInfo από εδώ:

/58588/CrystalDiskInfo5_6_2.zip??????? - CrystalDiskInfo - SourceForge.JP

Κάνε αποσυμπίεση το αρχείο και τρέξε το πρόγραμμα CrystalDiskInfo. Επέλεξε τον SSD του και δώσε screenshot.

Απ'ότι είδα στη SanDisk, κατεβάζεις αυτό:

http://mp3support.sandisk.com/SSD_toolkit/ssdtoolkit_installer.exe

Το εγκαθιστάς και ακολουθάς τις οδηγίες από εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=A7mQ9W3lk50

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Με το ssdtoolkit έχω κάνει ακριβός αυτά που λέει αλλά μόλις τρέχω το check for updates μου λέει no firmware information for this device. πέρασα το crystaldiskinfo αλλά δεν ξέρω πως ανεβάζω screenshot.

Edited by sotosrog
Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει, No firmware information for this device, σημαίνει πως δεν υπάρχει νέο firmware για να κατεβάσει το πρόγραμμα, άρα είσαι μια χαρά, με το τελευταίο.

ok ευχαριστώ πολύ βρε σι jax7480.Για τα άλλα που ρωτάω υπάρχει απάντηση και συγνώμη αν σε ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ πολύ βρε σι jax7480.Για τα άλλα που ρωτάω υπάρχει απάντηση και συγνώμη αν σε ζάλισα.

Επειδή βλέπω πως έχεις καλή μητρική, άποψή μου είναι να δώσεις το drive που έχεις και να πάρεις ένα μεγαλύτερο από τα κορυφαία που κυκλοφορούν, Samsung 840 PRO, EVO, OCZ Vector 150, OCZ Vertex 460.

Μην ασχοληθείς με RAID0.

Επίσης το RAID0 με διαφορετικούς SSD δεν προτείνεται. Θα πάρεις αλλοπρόσαλες επιδόσεις και θα απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως έχεις καλή μητρική, άποψή μου είναι να δώσεις το drive που έχεις και να πάρεις ένα μεγαλύτερο από τα κορυφαία που κυκλοφορούν, Samsung 840 PRO, EVO, OCZ Vector 150, OCZ Vertex 460.

Μην ασχοληθείς με RAID0.

Επίσης το RAID0 με διαφορετικούς SSD δεν προτείνεται. Θα πάρεις αλλοπρόσαλες επιδόσεις και θα απογοητευτείς.

Αυτή τη στιγμή δεν παίζουν λεφτά. Δεν έχει τελειώσει η αναβάθμιση θέλω κάρτα γραφικών τροφοδοτικό και έναν ssd.Θα πάρω για αρχή τον sandisk ultra plus από τον φίλο φθηνά που είναι και συμβατος με secure erase μετά κάρτα και τροφοδοτικό και τέλος θα ακολουθήσω κατά γραμμα την συμβουλή σου για τον ssd.Επισης θέλω να σου πω ότι εφάρμοσα τα tips που δίνεις για τους ssd και έφτιαξαν πιο πολύ οι επιδόσεις .Πολύ καλή δουλειά μπράβο δεν είναι τυχαίο που είσαι ο guru των ssd :encouragement:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα που το είδα χτες. Κατέβασα το crystaldiskinfo και στο κατάσταση υγείας μου βγάζει 95% και πιο κάτω λέει Ε8 remaining life 95%.Υπάρχει καπιο πρόβλημα? Όλα τα άλλα μου τα έχει 100% ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now