stabill

Ασυρματο internet εντος διαμερισματος!

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με το wi-fi στο σπιτι μου.

Κατ'αρχας, εχω το router Thomson TG585v8 (της Forthnet). Πριν προχωρησω, να σημειωσω οτι το ιδιο προβλημα ειχα και με το προηγουμενο, ενα Siemens, αν θυμαμαι καλα...

Το pc μαζι με ολο τον εξοπλισμο και το router μαζι, ειναι στην μια (ας πουμε) ακρη του σπιτιου, κοντα στην πισω βεραντα, αν μπορω να το πω ετσι.

Αν παω στην αλλη ακρη, κοντα στην μπροστινη βεραντα, το wi-fi ή ΧΑΝΕΤΑΙ, ή ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αδυναμο... frown.gif

Το διαμερισμα μου δεν εχει καμμια παραξενη διαρυθμηση δωματιων, ενα κανονικο διαμερισμα ειναι... smile3.gif

Κανοντας μια μικρη... ερευνα σε διαμερισματα φιλων και συγγενων, οχι απαραιτητα με το ιδιο router, βλεπω οτι το wi-fi ειναι "καμπανα" σχεδον σε ολο το διαμερισμα... Κι αν δεν ειναι καμπανα, τουλαχιστον δεν ειναι στο "χαλι" το δικο μου...

Αρχικα ειχα σκεφτει να χρησιμοποιησω κατι τετοιο

http://www.plaisio.g...-TL-WA701ND.htm

σαν ενδιαμεσο, ωστε να "στελνω" το wi-fi οπου δεν φτανει απο το router...

Ενας συναδελφος μου μου προτεινε αλλαγες στο Channel Selection απο το setup του router, αλλα δεν ειμαι καθολου σχετικος με δικτυα ωστε να ξερω τι να "πειραξω"...

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στις ρυθμίσεις του router μήπως το "signal strength" ( ή κάτι παρόμοιο) δεν είναι ρυθμισμένο στο 100%. Διαφορετικά παίρνεις ένα repeater να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

1) αλλαζεις κεραια

μια με περισσοτερυ ευαισθησια σε db, η μια κατευθυντκικη να την κανεις να "κοιταει" εκει που θες

2) TP-LINK TL-WA801ND 300MBPS WIRELESS N ACCESS POINT - WIRELESS -

αυτο, που κανει και για access point, για repeater κτλ. (διαβασε το manual εξηγει τι και πως)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now