MetallicGR

Ξεπλυμένα χρώματα στο Mantle API του BF4

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ξεπλυμένα χρώματα στο Mantle API του BF4]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/fps5.png[/NEWS_IMG] Αρκετοί χρήστες ανέφεραν ότι στο Mantle API patch αντιμετωπίζουν ξεπλυμένα χρώματα, μόνο όταν κοιτούν τον... ουρανό!

Οι δύο φωτογραφίες που φαίνονται παρακάτω, αντικατοπτρίζουν το πρόβλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Σύμφωνα με τον Johan Andersson που εργάζεται στην Frostbite, το "bug" είναι θέμα της μηχανής γραφικών και όχι του API, ενώ δεν επιδρά στις επιδόσεις του παιχνιδιού.

[img_alt=Ξεπλυμένα χρώματα στο Mantle API του BF4]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums304-picture21718.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

1ον) Δείτε λίγο τα σχόλια από κάτω.

2ον) Κάτι που έγραψα πριν λίγες μέρες δίπλα

Bug είναι και όχι του Mantle από ότι φαίνεται

https://twitter.com/repi/status/429985248995467265

Επίσης τα ίδια screenshots που χρησιμοποίησε κάποιος σε ένα thread στο battlelog για να δείξει ότι το Mantle μειώνει την ποιότητα των γραφικών σε μεγάλες αποστάσεις,

While giving me an significant fps boost on low graphics (cpu limit) there is no real benefit , because mantle adds so much fog that you cant see anything anymore on long ranges :

Dx11.1 : Gyazo - a521c49fa35ccc205f2126774b5060dd.png [gyazo.com]

Mantle: Gyazo - 173e96bf183f90fbb57f483dc2900bc2.png [gyazo.com]

Settings on both are the same : Everything on low, 1920x1080p, 100 fov

Its the same on most maps i tested, you cant see anything in the distance because of the fog.

And its the same on ultra graphics.

So instead of really improving the performance they just added fog and decreased the vision to increase the fps or what? lul

τα χρησιμοποίησε ένας άλλος για να δείξει ότι στην πραγματικότητα με Mantle είχες μεγαλύτερη λεπτομέρεια και φωτοσκιάσεις.

There is actualy more shadows and LOD in the mantle shot :)

Mantle:

http://i4.minus.com/iUp5Ikb724BqD.png [i4.minus.com]

DX11

http://abload.de/img/dxbsaid.png [abload.de]

Mantle = FOG - Forums - Battlelog / Battlefield 4

Link to comment
Share on other sites

Εμ βέβαια αφού τα δείχνει χειρότερα πως θα επηρεάσει τις επιδόσεις? Ίσα ίσα να και τα παραπάνω fps...ωραία πατέντα! Για να δούμε, έχει πλάκα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

^^ουτε καν ειδε τι εγραψες yanni

ουτε καν παρακολουθησε το θεμα

ουτε καν καταλαβε τι και πως

11:48 θεμα, 11:58 ποστ :hehe: :hehe:

και το φιλαρακι του στα 2 λεπτα αργοτερα :hehe: :hehe: λειπει ομως καποιος ακομα να συμπληρωθει το 3οδυο

ειναι απ τα πρωτα "ουυυ" τα ξεκαρφψτα που ακους σε κατι καμμενες συναντησεις του κκε φαση

https://twitter.com/repi/status/429985248995467265

Link to comment
Share on other sites

^^ουτε καν ειδε τι εγραψες yanni

ουτε καν παρακολουθησε το θεμα

ουτε καν καταλαβε τι και πως

11:48 θεμα, 11:58 ποστ :hehe: :hehe:

και το φιλαρακι του στα 2 λεπτα αργοτερα :hehe: :hehe: λειπει ομως καποιος ακομα να συμπληρωθει το 3οδυο

ειναι απ τα πρωτα "ουυυ" τα ξεκαρφψτα που ακους σε κατι καμμενες συναντησεις του κκε φαση

https://twitter.com/repi/status/429985248995467265

Για αυτό και είναι στο ignore list :hehe:

Link to comment
Share on other sites

11:48 θεμα, 11:58 ποστ

Δυστυχώς δουλεύουμε μερικοί, αλλά και πάλι άνοιξα τις photos είδα τα χάλια του και διάβασα φταίει το bf4...τι παραπάνω είδες απο μένα???

Link to comment
Share on other sites

κατι λειπει...κατι δεν με καθεται καλα...χμμ

να τι λειπει!!!

[MENTION=950]Sebastian[/MENTION] εδω ειμαστε δικε μου. μπες γρηγορα στην φαση μην ψαχνεσαι και σε ποιο thread γινεται το κολπο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δουλεύουμε μερικοί, αλλά και πάλι άνοιξα τις photos είδα τα χάλια του και διάβασα φταίει το bf4...τι παραπάνω είδες απο μένα???

τυχερος που δουλευεις μια χαρα και καλα κανεις

αυτο που λεω ειναι μην τρελενεσαι με το καθε τι που βγαζει η πρασινη-κικκινη, ψαξτο λιγο, ισως δεν το βγαζει για κακο.

Eιναι απολυτα αναμενομενο και φυσικο να υπαρχουν bugs σε μια ολοκαινουρια τεχνολογια, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αντικαταστατη dx. Xωρις να ξερω πολλα πανω σε αυτο, μου μοιαζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ βημα για οποιαδηποτε εταιρια. Το περιεργο θα ηταν να μην υπηρχαν bugs!

και η δικαι μου γνωμη... εγω παντως θα ημουν πολυ happy για τζαμπα αυξηση fps!

-σημαινει fog αυτο σε αυτη την περιπτωση? ειπαν οτι ειναι bug του engine του bf4 και οχι του mantle, και θα το φτιαξουν (twitter)

Link to comment
Share on other sites

^^ουτε καν ειδε τι εγραψες yanni

ουτε καν παρακολουθησε το θεμα

ουτε καν καταλαβε τι και πως

11:48 θεμα, 11:58 ποστ :hehe: :hehe:

και το φιλαρακι του στα 2 λεπτα αργοτερα :hehe: :hehe: λειπει ομως καποιος ακομα να συμπληρωθει το 3οδυο

ειναι απ τα πρωτα "ουυυ" τα ξεκαρφψτα που ακους σε κατι καμμενες συναντησεις του κκε φαση

https://twitter.com/repi/status/429985248995467265

Εισαι πρεπει να παρεις nobel φιλε μου αδικησε!! Οχι οτι μπορει να το διαβασα πρωτα αλλου ΟΧΙ !!!Τι αστερι εισαι εσυ!

Οχι mantle, mantili για να κλαψετε θελετε!

Βρε κατι ζορια που τραβανε καποιοι....

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πρεπει να παρεις nobel φιλε μου αδικησε!! Οχι οτι μπορει να το διαβασα πρωτα αλλου ΟΧΙ !!!Τι αστερι εισαι εσυ!

Οχι mantle, mantili για να κλαψετε θελετε!

Βρε κατι ζορια που τραβανε καποιοι....

δεν το'χεις ε....?

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδια. 150006510 φορες τα ιδια και τα ιδια, δεν λετε και καμια ατακα σοβαρη να γελασει το προσωπακι μας.

Nvdia > AMD.

Intel > AMD.

AMD sucks, AMD noobs, μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα. "θα φατε φαπες" , "μενετε πισω", "θα σας ριξουμε και αλλες φαπες", "θα φατε χωμα". ΟΚ. ξεκολλατε.

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδια. 150006510 φορες τα ιδια και τα ιδια, δεν λετε και καμια ατακα σοβαρη να γελασει το προσωπακι μας.

Nvdia > AMD.

Intel > AMD.

AMD sucks, AMD noobs, μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα. "θα φατε φαπες" , "μενετε πισω", "θα σας ριξουμε και αλλες φαπες", "θα φατε χωμα". ΟΚ. ξεκολλατε.

Έγραψες λάθος το Nvidia ιερόσυλε.

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδια. 150006510 φορες τα ιδια και τα ιδια, δεν λετε και καμια ατακα σοβαρη να γελασει το προσωπακι μας.

Nvdia > AMD.

Intel > AMD.

AMD sucks, AMD noobs, μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα. "θα φατε φαπες" , "μενετε πισω", "θα σας ριξουμε και αλλες φαπες", "θα φατε χωμα". ΟΚ. ξεκολλατε.

Οταν η ιδια η amd τα κανει χαλια θα τα φαει κιολας.Δεν λεω καλο το βημα για να ξεφυγουμε απο το dx αλλα μεχρι εκει.Απο εποχη phenom ii εχει να βγαλει κατι αξιολογο σε επεξεργαστη να μην μιλησω για τους αχρηστους steamroller apu απο A8-7600 (με 45watt) και πανω με το ζορι 10% δηλαδη το μονο που καταφεραν ειναι τι? να φτασουν τους phenom ii μετα απο κοντα 10 χρονια wtf ???(ακομα ο εξαπηρυνος κοβει x6).Και το mantle το μονο που εξυπηρετει ειναι το cross platform και τιποτα αλλο λογο οτι τα τσιπακια τους ειναι στις κονσολες.

Ειμαι amd fun οχι βλακας το μονο μηχανημα που εχω intel ειναι η τελευταια μου αναβαθμιση.Αφου το γυρισε η ιδια σε mobile & server προβλημα της!!!

Να κατι ωραιο αλλα mobile...

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Οταν η ιδια η amd τα κανει χαλια θα τα φαει κιολας.Δεν λεω καλο το βημα για να ξεφυγουμε απο το dx αλλα μεχρι εκει.Απο εποχη phenom ii εχει να βγαλει κατι αξιολογο σε επεξεργαστη να μην μιλησω για τους αχρηστους steamroller apu απο A8-7600 (με 45watt) και πανω με το ζορι 10% δηλαδη το μονο που καταφεραν ειναι τι? να φτασουν τους phenom ii μετα απο κοντα 10 χρονια wtf ???(ακομα ο εξαπηρυνος κοβει x6).Και το mantle το μονο που εξυπηρετει ειναι το cross platform και τιποτα αλλο λογο οτι τα τσιπακια τους ειναι στις κονσολες.

Ειμαι amd fun οχι βλακας το μονο μηχανημα που εχω intel ειναι η τελευταια μου αναβαθμιση.Αφου το γυρισε η ιδια σε mobile & server προβλημα της!!!

Έτσι μπράβο! Πάρτε το παράδειγμα κ οι άλλοι που αρπάζεστε με το παραμικρό λες και σας χαρίζει η amd τα προϊόντα της. :)

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχουν τα cpu/gpu της amd, και το ποσο καλα ειναι, με το bug του bf4+mantle? Ελεος πια.

Καμια εταιρια δεν ειναι ιδρυμα.

ΑΛΛΑ σας δινουν εστω και 1% εξτρα επιδοσεις χωρις να κανετε τιποτα (τουλαχιστον οσοι εχουν Gpus που το υποστηριζουν) και παλι καταφερνεται και τρωγεστε, ενω στην ανακοινωση του νεου bf873478 θα κραζεται επειδη θα θελει Minimum core i7 920 για να παιξει και με τον q6600 δεν παιζει καλα πλεον κλπ κλπ.

Ξεχωριστε στο μυαλο σας το software απο το hardware. Ειναι διαφορετικα teams σε ολες τις εταιριες.

Και προφανως το οτι υπαρχει εναλλακτικη του DX ειναι υπερ μας.

Link to comment
Share on other sites

Σήριαλ κατέντησε το Mantle. Τα συνδυάζει όλα.

Νάζι

pika-1.jpg

Ωμή Δύναμη

comic-con-girl21.jpg

FPS

SD-comic-con-2012-4-20.jpg

Bugs

comic_con_galz_15.jpg

Δυνατά Χαρακτηριστικά

7611398394_1a93761262_z.jpg

Τεχνολογική πρόοδος

cosplay380full.jpg

Exclusive Features

407be_comic_Comic-con+11+Costumes-212.jpg

Κι άλλα bugs :hehe:

4840058680_b93ef8a612_z.jpg

Επιδόσεις

03-san_diego_comic_con_2013.jpg

Μα πάνω απ' όλα μας φέρνει όλους κοντά :)

And+with+that+shut+up+_b21551ce7b2312b7cecdc9cc967b2ffd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now