GoriLLakoS

HwBox Hellas O/C Team: Cinebench R15 Scores

Recommended Posts

Κάτσε να τα βάλεις αυτά τα 8πύρηνα στο SS να δεις τι πάει να πει ζέστη όταν ανεβαίνει το voltage :hehe: Θα ξεκινάς το Cinebench στους -38 και στο τέλος του θα είσαι στους -20 :hehe: Εδώ με τον i7 860 που ήταν 4c/8t ξεκινούσα wprime1024m στους -40 και κόντραρε στους -27 όλο το run. Αν και το είχαμε ρυθμίσει με τον Στέλιο να κρατάει κόντρα περισσότερο, παρά να ρίχνει πολύ τα temps.

:drool::crack::help: mommy!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα για περισσότερες μέρες αυτό το λάπτοπ HP DV6 1140ev και είχε να δώσει πολλά ακόμη. Το είχα λυμένο για καθάρισμα/format και έτσι χύμα η μητρική να πατάει πάνω σε ανεμιστήρα έξω από την θήκη της τα έτρεξα όσα ανέβασα.

Δυστηχώς δεν είχα τον χρόνο (και το κουράγιο λόγω δουλειάς στο χωράφι) να τον πειράξω με κανα afterburner να δώσει παραπάνω... θα κάναμε καλό παιχνίδι πιστεύω.

Αν τον ξαναφέρει ο ξα μπορεί και να επαναληφθεί το session.

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να ανεβάζουμε νούμερα που σε βάζουν στις θέσεις π.χ. 30 - 35 ; Κερδίζουμε τίποτα ;

Ναι, παίρνει Hardware Team Power Points η ομάδα αν το score που ανέβασες είναι με CPU ή VGA Που δεν έχει παίξει άλλος απ' την ομάδα, ή είναι απλά καλύτερο από τα υπόλοιπα score της ομάδας σε αυτή την κατηγορία. Γενικά ανέβαζε ό,τι έχεις, καλό κάνει :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πήγε το CPU, ωραίος Νίκο :T:

Δοκίμασες για 4.8 με παραπάνω ρεύμα ή δεν τα 'χει;

Βλέπω ότι με 4690Κ δεν έχουμε τρέξει ούτε τα υπολοιπα benchmarks σαν team, οπότε στρώσου. Cinebench R11.5 & R15 done. Σου μένουν ακόμα CPU-Z Validation, Pi 1M, Pi 32M, wprime32m & wprime1024m, pifast, hwbot prime, pcmark04/05/vantage και hwbot prime. Μια μέρα δουλειά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πήγε το CPU, ωραίος Νίκο :T:

Δοκίμασες για 4.8 με παραπάνω ρεύμα ή δεν τα 'χει;

Θυμάμαι οτι δοκίμασα και 4,8GHz με 1,3ΧV στο bios και έλεγε 1,30κάτι στο cpu-z αλλά κράσαρε στο CB. Προφανώς θέλει καλύτερη ρύθμιση στα ρεύματα αλλά δεν το έχω πολυψάξει. Περίμενα κάποιον guide για OC σε Haswell αλλά μου έριξαν άκυρο από την διεύθυνση του site. :shifty:

Βλέπω ότι με 4690Κ δεν έχουμε τρέξει ούτε τα υπολοιπα benchmarks σαν team, οπότε στρώσου. Cinebench R11.5 & R15 done. Σου μένουν ακόμα CPU-Z Validation, Pi 1M, Pi 32M, wprime32m & wprime1024m, pifast, hwbot prime, pcmark04/05/vantage και hwbot prime. Μια μέρα δουλειά :hehe:

06_cool_story_bro.jpg

Ειδικά τώρα που το έχει γυρίσει stock , θα πάρετε πολλά αποτελέσματα, :P αλλά ίσως κάνω κάτι κάποια στιγμή..

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πήγε το CPU, ωραίος Νίκο :T:

Δοκίμασες για 4.8 με παραπάνω ρεύμα ή δεν τα 'χει;

Βλέπω ότι με 4690Κ δεν έχουμε τρέξει ούτε τα υπολοιπα benchmarks σαν team, οπότε στρώσου. Cinebench R11.5 & R15 done. Σου μένουν ακόμα CPU-Z Validation, Pi 1M, Pi 32M, wprime32m & wprime1024m, pifast, hwbot prime, pcmark04/05/vantage και hwbot prime. Μια μέρα δουλειά :hehe:

Τα 3D (με την igpu προφανώς) να τρέξει κατά τη γνώμη μου. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION] Νίκο...υποθέτω οτι μόνο vcore έχεις δώσει εε? μαλλον απο vccin μένεις, το default ειναι 1.75, δώσε 1.85-1.9v με 1.3-1.32 vcore και πιστεύω θα κελαηδήσει :D

Link to comment
Share on other sites

Τα 3D (με την igpu προφανώς) να τρέξει κατά τη γνώμη μου. :)
Όλα αξίζουν ρε, αφού και με το CPU αυτό δεν έχει παίξει κανείς από την ομάδα.

Αποφασίστε τι θέλετε και πείτε μου γιατί είμαι με άλλη κάρτα γραφικών τώρα προφανώς και έχω και έλλειψη χρόνου. Κάντε μια λίστα π.χ. με προγράμματα που θέλετε, για να βρω χρόνο να σας βάλω στο ημερολόγιο μου. Και πόσο OC στην igpu περίπου.

:P

@Nickzzz Νίκο...υποθέτω οτι μόνο vcore έχεις δώσει εε? μαλλον απο vccin μένεις, το default ειναι 1.75, δώσε 1.85-1.9v με 1.3-1.32 vcore και πιστεύω θα κελαηδήσει :D

Νομίζω το είχα αυξήσει το Vccin σε 1,9V ,αλλά δεν είμαι και σίγουρος και ήθελα τις μνήμες στα 2133MHz για κανένα πόντο ακόμα, αν και διαβάζω οτι μπορεί να κάνουν αστάθειες.

Το άλλο θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι θέλει στο έλεγχο των ρευμάτων για τα υπόλοιπα μέρη και τι έλεγχο κιόλας, γιατί έχει επιλογές adaptive, offset, fixed κ.τ.λ.

Επίσης πόσο είναι το ασφαλές Vcore, μην κάψουμε και τίποτα.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για bench μεχρι 1.35 ειναι πολυ safe, πολλοι με νερο δινουν και 1.5v :D

Καλά με ψήσατε, θα κάνω ένα γρήγορο test drive το βράδυ, με fixed V παντού για 4,8GHz και βλέπουμε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Update.

4,8GHz δεν φτάνω με τίποτα για την ώρα. Με 2V vccin και 1,4V vcore και κολάει 5sec αφού αρχίσει το Cinebench.

Το καλύτερο που κατάφερα ήταν 4749MHz 47x101.05 και παρόμοια V (νομίζω 1,3V vcore).

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

χμμ..οπότε δεν το χει, μην τον ζορίζεις αν ηταν θα ειχε ακούσει :T:

tip

εχε υποψιν οτι το cinebench ειναι μυστήριο και πολλές φορές δεν θέλει πολυ ρεύμα, επίσης αν εχεις όρεξη δοκίμασε με λίγο ρεύμα και πολυ vccin πχ 1.3 vcore και 2v vccin, γενικα αυτα τα βαριά multithread progs οταν δίνεις πολύ vcore πολλές φορές ειναι χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now