fedox

Ερώτηση σχετικά με υγεία SSD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα παρατήρησα ότι ο SSD μου (Vertex 4) κατέβηκε στο 97% σύμφωνα με το Hard Disk Sentinel.

Τον έχω από τις 15/03/2013 και δεν ήταν ποτέ στο 100%. Από τις 1/6/2013 (?) που αρχίζει το γράφημα ήταν στο 99% και στις 24/7/2013 κατέβηκε στο 98%. Να σημειώσω ότι δεν έχω τον έχω κάνει format από τότε.

Μου προτείνετε να κάνω format ή κάτι σχετικό ή να τον αφήσω όπως είναι ;

Να επισημάνω επίσης ότι δεν μπορώ να δημιουργήσω system image διότι σε όλους τους δίσκους βρίσκει αρχεία των Windows (System) :/ Γιατί γίνεται αυτό ;Καλησπέρα σε όλους, σήμερα παρατήρησα ότι ο SSD μου (Vertex 4) κατέβηκε στο 97% σύμφωνα με το Hard Disk Sentinel.

Τον έχω από τις 15/03/2013 και δεν ήταν ποτέ στο 100%. Από τις 1/6/2013 (?) που αρχίζει το γράφημα ήταν στο 99% και στις 24/7/2013 κατέβηκε στο 98%. Να σημειώσω ότι δεν έχω τον έχω κάνει format από τότε.

Μου προτείνετε να κάνω format ή κάτι σχετικό ή να τον αφήσω όπως είναι ;

Να επισημάνω επίσης ότι δεν μπορώ να δημιουργήσω system image διότι σε όλους τους δίσκους βρίσκει αρχεία των Windows (System) :/ Γιατί γίνεται αυτό ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή:

1) Format δεν κάνουμε στους SSD αλλά secure erase. H OCZ έχει δικό της toolbox, που για τον Vertex 4 μπορείς να κατεβάσεις από εδώ:

http://ocz.com/consumer/download/firmware/OCZToolbox_v4.5.0.227_Windows.zip

Με αυτό το toolbox, μπορείς να κάνεις secure erase στον SSD σου και να περάσεις και το τελευταίο firmware.

Το Secure erase είναι σαν το format, δηλαδή θα διαγράψει τα πάντα μέσα από το drive.

2) Αν το cloning software σου λέει πως δεν μπορεί να κάνει system image επειδή υπάρχουν αρχεία των windows σε πολλά drives, τότε

α) είτε δεν ρυθμίζεις σωστά το πρόγραμμα για να πάρει system image

β) όταν έστησες τον SSD για πρώτη φορά, τα Windows αντί να βάλουν τα αρχεία συστήματος στον SSD τα έβαλαν σε άλλο drive που είχες συνδεδεμένο.

Όταν στήνουμε τα windows καλό είναι να έχουμε ΜΟΝΟ τον SSD επάνω και αφού τελειώσει η εγκατάσταση, να συνδέσουμε και όλα τα υπόλοιπα drives.

Προσωπικά προτείνω:

1) Πάρε backup ότι μπορείς.

2) Βγάλε τον SSD σου, βάλε τον σε άλλο μηχάνημα και μέσω το SSD Toolbox κάνε secure erase και upgrade το firmware στην τελευταία έκδοση αν δεν το έχεις ήδη.

3) Στήσε τα windows από την αρχή μόνο με τον SSD και μετά σύνδεσε και τα υπόλοιπα drives του υπολογιστή σου.

4) Στα Windows ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ το defrag για τον SSD. Μόνο το defrag μπορεί να ρίξει την υγεία του SSD τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έχει μείνει το format από τους μηχανικούς και λέω ότι διαγράφει τα πάντα, format.

Defrag δεν έχω κάνει ποτέ στον SSD όπως μπορείς να δεις και εδώ. Οπότε μάλλον δεν ευθύνεται αυτό για την υγεία του SSD.

Τώρα όσο αφορά το system image, η αλήθεια είναι, ότι όταν πέρασα τα Windows στον SSD είχα συνδεδεμένους και άλλους δίσκους και το έμαθα αργότερα- "καλό είναι να είναι μόνο ο δίσκος που θα περαστούν τα Windows στο PC". Διορθώνεται κάπως αυτό ή θα πρέπει να κάνω format σε όλους τους δίσκους ;

Τέλος, αν αποσυνδέσω όλους τους δίσκους πέρα από τον SSD και περάσω τα Windows, το ίδιο πράγμα δεν είναι με άλλο μηχάνημα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, κατέβασε το SSD toolbox και δες το firmware version που έχεις. Σε ένα firmware του Vertex 4, το drive life εμφανιζόταν λανθασμένα και το διορθώσανε με firmware που βγήκε αργότερα.

Format δεν χρειάζεται να κάνεις σε όλα τα drives. Μόνο στον SSD, απλά όταν θα στήσεις τα windows, να έχεις μόνο αυτόν επάνω.

Όχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Δεν μπορείς να κάνεις secure erase και firmware update αν έχεις τον SSD συνδεδεμένο σαν πρωτεύον drive στο σύστημα, εκτός αν το κάνεις μέσω linux bootcd.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, κατέβασε το SSD toolbox και δες το firmware version που έχεις. Σε ένα firmware του Vertex 4, το drive life εμφανιζόταν λανθασμένα και το διορθώσανε με firmware που βγήκε αργότερα.

Format δεν χρειάζεται να κάνεις σε όλα τα drives. Μόνο στον SSD, απλά όταν θα στήσεις τα windows, να έχεις μόνο αυτόν επάνω.

Όχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Δεν μπορείς να κάνεις secure erase και firmware update αν έχεις τον SSD συνδεδεμένο σαν πρωτεύον drive στο σύστημα, εκτός αν το κάνεις μέσω linux bootcd.

Sorry, ξέχασα να το γράψω πριν. Το toolbox μου λέει ότι έχω το τελευταίο firmware όταν πάω να κάνω Update Firmware. Στο Hard Disk Sentinel & στο Toolbox μου λέει ότι έχω την 1.5 και η τελευταία είναι η 1.5.1 σύμφωνα με το site της OCZ. Παραλείπουν το 1 στο τέλος και εμφανίζουν μια short έκδοση του firmware λογικά (?).

Θα πάω σε ένα φίλο αν είναι να τον κάνω secure erase, όμως θα φτιάξει το πρόβλημα με το system image ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα το τελευταίο bios της μητρικής μου (Gigabyte GA-P55A-UD6) που βελτιώνει την συμβατότητα με τους SSD σύμφωνα με την Gigabyte.

Εδώ και μερικά test που έκανα πριν και μετά:

SSD.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ξέχασα να το γράψω πριν. Το toolbox μου λέει ότι έχω το τελευταίο firmware όταν πάω να κάνω Update Firmware. Στο Hard Disk Sentinel & στο Toolbox μου λέει ότι έχω την 1.5 και η τελευταία είναι η 1.5.1 σύμφωνα με το site της OCZ. Παραλείπουν το 1 στο τέλος και εμφανίζουν μια short έκδοση του firmware λογικά (?).

Θα πάω σε ένα φίλο αν είναι να τον κάνω secure erase, όμως θα φτιάξει το πρόβλημα με το system image ;

Στο toolbox της OCZ στην πρωτη καρτελα που επιλεγεις το drive δειχνει πιο firmware εχεις. Τσεκαρε το απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα 2 firmware είναι ίδια.

Από το φόρουμ τους:

1.5.1 was a manufacturing update and is installed on all new drives shipped out, it does not have any consumer level updates/necessary code. It denotes a change in the manufacturer of the DRAM cache chip on the drive, only.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να έριξε την υγεία του δίσκου ; Να αρχίσω να ανησυχώ ή με προειδοποιεί κάπως πόση ζωή του απομένει κατεβαίνοντας 1% (προς το παρόν) κάθε x μήνες ;

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο θυμάμαι είχες πει ότι δεν είχε καμία διαφορά από 1.5 σε 1.51 κ έτσι δεν το πέρασα ούτε εγώ.

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να έριξε την υγεία του δίσκου ; Να αρχίσω να ανησυχώ ή με προειδοποιεί κάπως πόση ζωή του απομένει κατεβαίνοντας 1% (προς το παρόν) κάθε x μήνες ;

Μην τρελαίνεσαι, μια εκτίμηση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να έριξε την υγεία του δίσκου ; Να αρχίσω να ανησυχώ ή με προειδοποιεί κάπως πόση ζωή του απομένει κατεβαίνοντας 1% (προς το παρόν) κάθε x μήνες ;

Κατέβασε το σχετικό toolbox της OCZ και πόσταρε τα smart data του δισκου. Μέσα σε 7 μήνες πρέπει να τον έχεις λιώσει το δίσκο για να πέσεις 2%. Εγώ με τον vertex 3 (μετά από 14 μήνες χρήσης) και κανένα tweak είμαι στο 100%

Link to comment
Share on other sites

[color=#0000ff]SMART Data[/color]

Model Number:    OCZ-VERTEX4                             
Serial Number:    OCZ-DC5O7COR5Q7
WWN:        5e83a97bb3b68f40

ID ATTRIBUTE                    STATUS    VALUE    WORST    RAW
 1 Raw Read Error Rate          0x0000    005    000    5
 3 Spin Up Time                 0x0000    100    100    0
 4 Start Stop Time              0x0000    100    100    0
 5 Re-Allocated Sector Count    0x0000    100    100    0
 9 Power-On Hours               0x0000    100    100    6454
12 Device Power Cycle Count     0x0000    100    100    1363
232 Lifetime Writes From Host    0x0000    100    100    17995608587
233 Remaining Life               0x0000    097    000    97

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα smart data είναι από το ocz toolbox? Διότι δεν έχουν μονάδες μέτρησης στα raw data.

Anyway, εδώ φαίνεται ότι ο δίσκος σου παίζει 24/7 για 8-9 μήνες (από τότε που τον πήρες δηλαδή...) Τα writes (αν είναι GB) είναι ασύλληπτο νούμερο (το ocz toolbox σε μένα μετράει σε GB).

Ακόμα και έτσι να είναι, μπορεί να υποθέσεις ότι θα χάνεις 4-5% το χρόνο. Σε πέντε χρόνια θα είσαι στο 50% και σε 10 ο δίσκος θα ψοφήσει... Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρολογείς τώρα ; Τον δίσκο τον αγόρασα καινούργιο στις 15/03/2013 και από τότε μέχρι τις 1/8/2013 (περίπου) λειτουργούσε από τις 14.00 μέχρι τις 24.00. Από τότε και μετά λειτουργεί από τις 11.00 - 12.00 μέχρι τις 2.00.

Στον δίσκο έχω τα Windows και κάποια βασικά προγράμματα και δεν είναι ούτε καν ο μισός γεμάτος. Έχω κάνει και πολλά από τα tweaks που πρότεινε ο chris σε πρώην γνωστό φόρουμ. Αν είναι όντως GB, δεν ξέρω τι να πω, πραγματικά.

Θυμάμαι όμως σχεδόν με σιγουριά ότι όταν τον αγόρασα στο Hard Disk Sentinel δεν ήταν στο μηδέν τα "Power on time, και Total start/stop count".

Μπορούμε να δούμε περισσότερες πληροφορίες κάπως ;

Πάντως με μια αναζήτηση στο Google Vertex 4 Smart Data, από τις πρώτες εικόνες που είδα ήταν μια παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Στον δίσκο έχω τα Windows και κάποια βασικά προγράμματα και δεν είναι ούτε καν ο μισός γεμάτος. Έχω κάνει και πολλά από τα tweaks που πρότεινε ο chris σε πρώην γνωστό φόρουμ. Αν είναι όντως GB, δεν ξέρω τι να πω, πραγματικά.

Γύρισε το στα default άλλωστε τι να κερδίσεις με tweaks σε ένα τόσο γρήγορο ssd! Σίγουρα αυτά στο δημιούργησαν το πρόβλημα.

Αλλά ακόμα κ αν δεν ισχύει αυτό σκέφτεσαι να κρατήσεις τον ssd 10 χρόνια? :hehe:..

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν συνεχίσει να πέφτει με τον ίδιο ρυθμό η υγεία ή αργότερα θα ρίχνει 1% κάθε μήνα.

Τέλος πάντων, αν χαλάσει θα πάρουμε άλλο αν έχουμε τα χρήματα και δεν μας τον αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now