pkostopoulos

Βοήθεια στην επιλογή νέου Laptop

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Βρίσκομαι λίγο πριν την αγορά νέου Laptop που θα αντικαταστήσει τον Desktop.

Επειδή θέλω να έχω ορίζοντα 5τιας και θα δουλεύω office (Access στο full με εφαρμογές), ταινίες (1080p), internet, εφαρμογές για web design (Photoshop κ.α) και λίγο video edit (επεξεργασία) .

Είμαι της γνώμης να αγοράζεις κάτι καλό για να σου κρατάει. Ειδικά στην εποχή μας δεν θα είναι εύκολο να ξαναγοράσω.

Προδιαγραφές: 17'' Οθόνη FullHD Touch (νιώθω πιο άνετα από πλευράς επιφάνειας εργασίας), i7 4gen και budget έως max 1350EURO ή κάτι παραπάνω αν αξίζει τα λεφτά του.

Αρχικά βρίσκομαι μεταξύ των παρακάτω:

HP ENVY 17-j110ea Leap Motion - 17.3" - Ασημί | Laptops στο Public.gr

Dell Inspiron Hadley 7737 (i7-4500U,16GB,1TGB,GT750 2GB,Touch screen,3 Yrs) laptop | Dell Inspiron laptops στο e-laptops.gr στο e-laptops.gr

Lenovo IdeaPad Z710 (i7-4700MQ/8GB/1TB) | Skroutz.gr

Στο πρώτο με έχει εντυπωσιάσει η κάρτα γραφικών, το Leap motion και ότι έχει CPU με 4Cores (4702MQ) στα άλλα ότι είναι Dell και Lenovo.

Κάθε ιδέα, κριτική (κυρίως) και πρόταση ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, νομίζω ότι θα ήταν πισωγύρισμα για ένα σύστημα που θα ήθελα να έχει διάρκεια στο χρόνο να μην περιλαμβάνει αυτό το χαρακτηριστικό (touch) που πλέον το ενσωματώνει σχεδόν κάθε καινούργια mobile συσκευή. Αν διαφωνείς με την σκέψη μου και θεωρείς ότι είμαι λάθος, θα ήθελα να με βοηθήσεις λέγοντάς μου κάποια επιχειρήματα ή λόγους για τους οποίους δεν είναι απαραίτητο. Θα το ήθελα γιατί σίγουρα θα με βοηθούσε από πλευράς οικονομίας. Πάντως σε ευχαριστώ που απάντησες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Dell μου αρέσει πάρα πολύ στο design του και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την υποστήριξη αλλά με προβληματίζει ότι αν και ακριβότερος έχει την CPU i7 4500U που είναι (2) διπύρηνος (2 Cores kai 4 Threads) σε αντίθεση με τον i7 4702MQ (4 Cores kai 8 Threads). Για τον HP γιατί δεν θα μου το προτείνατε τι πρέπει να φοβάμαι; Τι λάθος έχει ως επιλογή σε σχέση με τον Dell;

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο ειναι βεβαια παραπανω στα λεφτα αλλα εχει πολυ δυνατη καρτα γραφικων θα μπορεις να παιζεις και κανα παιχνιδι .

Δυνατό αλλά ξεφεύγω πολύ, δυστυχώς. Σε ευχαριστώ πάντως!

Ο HP Leap motion

NB HP ENVY 17-j110ea i7-4702MQ E9L17EA | www.you.gr

αξίζει τα λεφτά του πως το βλέπετε; θα μου προτείναται να το πάρω;

Edited by pkostopoulos
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι με αυτά τα χρήματα απο άμαζον Γαλλίας Γερμανίας θα έπαιρνες κάτι πολύ καλύτερο ή πιθανόν και απο κάποια άλλα καταστήματα εντός Ευρώπης θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι με αυτά τα χρήματα απο άμαζον Γαλλίας Γερμανίας θα έπαιρνες κάτι πολύ καλύτερο ή πιθανόν και απο κάποια άλλα καταστήματα εντός Ευρώπης θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο;

Θα με ενδιέφερε αν μπορώ να έχω αξιοπιστία και σιγουριά ως προς την αγορά και ύστερα σε περίπτωση service. Αν τα προηγούμενα ισχύουν τότε ευχαρίστως ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αυτό δεν το ήξερα αλλά ίσως να ήταν κάποια ελαττωματική παρτίδα..

Πάντως φίλε πάρτο σαν κανόνα..ότι πληρώνεις παίρνεις..4c/8t με τέτοια χαρακτηριστικά κ full hd οθόνη και 17.3" είναι πολύ πολύ δύσκολο να έχει τα πάντα τέλεια με 1400 ευρώ!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε πάρτο σαν κανόνα..ότι πληρώνεις παίρνεις..4c/8t με τέτοια χαρακτηριστικά κ full hd οθόνη και 17.3" είναι πολύ πολύ δύσκολο να έχει τα πάντα τέλεια με 1400 ευρώ!!

Μεταξύ του Dell και του HP ποιόν θα με συμβούλευες να προτιμήσω; (HP {Leap motion, VGA με 4GB και 4πυρηνο} ή DELL {Μάρκα, υποστήριξη, design, ποιότητα αλλά 2πύρηνο και VGA με 2GB} ). Αυτή την στιγμή είμαι σε δίλημμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν και γουστάρω τέρμα την dell δυστυχώς δεν μπορώ να αφήσω στην άκρη το κυριότερο κομμάτι ενός υπολογιστή..τον επεξεργαστή του!2 πυρήνες είναι πολύ λίγοι σήμερα κ ειδικά σε ένα φορητό που θα τρέξει κ 2 προγράμματα επεξεργασίας εικόνας η video! Οπότε καταλήγουμε στον hp!

Στην vga μην συγκρίνεις με τα gb δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα. Εδώ εγώ για να δώ την 780 να περνάει τα 2gb vram πρέπει να παίζω metro στα 1600p!

Μόνο 960 ευρώ?? Δες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Το σάιτ είναι απο τα πιο αξιόπιστα για τους φορητούς της msi δεν έχω εμπειρία ίσως μας πει κάποιος άλλος τα στοιχεία της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα είναι αυτά* οπότε ίσως μπορείς να ρωτήσεις τι ακριβώς ισχύει

*Alman

Address: Ortansias 23 GR-13677 Acharnai, Athens, Greece

Telephone: +302102409150

Fax: +302102409155

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα αυτα να πας σε Dell/Toshiba/Lenovo/Samsung/Asus με τη σειρα που στα εβαλα.

Οτι βρεις σε καλυτερα χαρακτηριστικα, εννοειται. Οι δυο πρωτες εχουν αψογο service πανευρωπαικο,

οποτε απο οπου και να το παρεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα, για τα αλλα δεν ξερω. Σε HP/Acer

δεν θα κοιταζα, εχουν ριξει την ποιοτητα και ειδικα στη σειρα DV6/7 υπηρξαν αρκετα προβληματα.

H Acer κανει βηματα ανακαμψης αλλα μου φαινεται οτι το εχει χασει το παιχνιδι ολιγον τι.

Τωρα για τα χαρακτηριστικα θα σταθω μονο στο touch. Για μενα δεν χρειαζεται να εχει φιλε μου,

ασε τι κανει το μαρκετινγκ και τι τα tablet/smartphones. Ο φορητος ειναι εργαλειο δουλειας και

ειδικα σε μενα θα ηθελα μια καλη οθονη και καλυτερα χαρακτηριστικα γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των:

NB HP ENVY 17-j110ea i7-4702MQ E9L17EA | www.you.gr

και

Asus G750JW-T4091H, Core i7-4700HQ, Windows 8, 8GB RAM, 750GB HDD, NVIDIA Geforce GTX765M 2GB, 17.3" FHD Display

έχοντας ως δεδομένο ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια και ζυγίζοντας μεταξύ φορητότητας (αν και δεν είναι το σημαντικότερο), συνολικών χαρακτηριστικών, αξιοπιστίας και ως εργαλείο δουλειάς ποιο θα λέγατε αξίζει να προχωρήσω σε αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now