MetallicGR

Η Microsoft προειδοποιεί τους χρήστες Windows XP

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Microsoft προειδοποιεί τους χρήστες Windows XP]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/microsoft1a.png[/NEWS_IMG] Νέες προειδοποιήσεις εκτοξεύει η Microsoft σε όσους χρησιμοποιούν ακόμη το παλιό αλλά λειτουργικό για πολλούς λειτουργικό σύστημα που βρίσκεται για 12 χρόνια στην αγορά.

Όπως ήδη γνωρίζουμε, το official support θα λήξει στις 8 Απριλίου με την Microsoft να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου κυρίως για τις τρύπες που θα μείνουν ανοιχτές σε πιθανές επιθέσεις hacker. Επιπρόσθετα συμβουλεύει όλους τους μικρούς επαγγελματίες, τους οικιακούς χρήστες αλλά και τις εταιρείες σε άμεση αντικατάσταση με κάποιο νεότερο λειτουργικό όπως τα Windows 7. Να θυμίσουμε εδώ, ότι ακόμη και σήμερα τα Windows XP κατέχουν το 29% της desktop αγοράς και ότι η υποστήριξη antimalware θα συνεχιστεί μέχρι το 2015.

[img_alt=Η Microsoft προειδοποιεί τους χρήστες Windows XP]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums317-picture22004.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η καραμέλα περί ασφάλειας των windows είναι μόνο για λοβοτομημένους. Πρώτων, τα windows υπήρξαν ανέκαθεν (και συνεχίζουν να είναι) παντελώς διάτρητα. Δεύτερον όποιος θέλει ασφάλεια, βάζει ένα αντίβάϊρους, προσέχει και λίγο τι μέηλ ανοίγει και τελειώνει η υπόθεση. Έλεος με τις απειλές τους. Ντροπή για Microsoft!

Link to comment
Share on other sites

Εν ετη 2014 υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν με win xp κ office 2003.

Καιρός για αναβάθμιση σου λέει.

Να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει ο τρόπος αλλα πρέπει. Έχω πολλούς με xp ακόμα που γκρινιάζουν γιατί δεν παίζει σωστά ο ie. Office 2003 που δεν διαβάζει σωστά αρχεία απο το office 2010 κλπ.

Και πια τα προβλήματα στα xp φτάσανε σε σημείο να μην λύνονται εκτός απο format δυστυχώς. Στα 7 δεν εχω δει τετοια θέματα. Για 8 δεν συζητάμε μακρυά. Παιδικές ασθένειες ακόμα.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλο που έχει ακόμα πάνω την μεγάλη επιτυχία της Microsoft :hehe:

Αν εννοείς τα vista.

Έχω πελάτες που ακόμα έχουν vista.

Παίζουν κ κάτι εργαστήρια με win2k με όργανα συνδεδεμένα πάνω αλλά και win98. Εκεί να δείς κλάμα...

Link to comment
Share on other sites

Bασικα ενα μεγαλο προβλημα τους (στο αμερικα) πηγαζει στο οτι

σχεδον ολα τα ΑΤΜ τους εχουν ΧΡ.Και ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για νεα λειτουργικα στημενα σε νεα ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα δικα μας σε τι ειναι στημένα?

Νομιζω σε xp ειναι κ εμας.

Λεφτά θέλει να βγάλει η ms κ να βγάλει κ απο πάνω της τον βραχνά συμβατότητα.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος θέλει κίνητρα αντί για μαστίγιο ας δώσει καλύτερα καρότο για να μην τσινάνε.Ας κάνει καμιά καλή εκπτωσούλα και κάνα προμόσιον αν θέλει να σπρώξει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κάνει. 30 ευρω win 8 pro. Πολησε λίγο στην αρχή γιατι λειτουργικο win 30 ? pro δεν έπαιρνες που να χτυπιωσουν παλιότερα. Αναβάθμιση οι επιχειρήσεις δεν κάνανε. Ειδικά στην Ελλάδα αναβάθμιση μόνο αν ψοφήσουν τελειος κάνουν.

Και στην τελική πολλοί δε θα κάνουν ακόμα κ έτσι. Εδω δεν έχουν αλλα βασικά στο λειτουργικό θα κολλήσεις?

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κάνει. 30 ευρω win 8 pro. Πολησε λίγο στην αρχή γιατι λειτουργικο win 30 ? pro δεν έπαιρνες που να χτυπιωσουν παλιότερα. Αναβάθμιση οι επιχειρήσεις δεν κάνανε. Ειδικά στην Ελλάδα αναβάθμιση μόνο αν ψοφήσουν τελειος κάνουν.

Και στην τελική πολλοί δε θα κάνουν ακόμα κ έτσι. Εδω δεν έχουν αλλα βασικά στο λειτουργικό θα κολλήσεις?

Sent from my Pantoflini N7100

για ποιο λογο να κανουν αναβαθμηση? για να γινουν beta testers της καθε ms? για το φοβερα αχρειαστο metro ui?

αφου αυτα που θελουνε δουλευουν μια χαρα

οσο για το οφις υπαρχει και το λιμπρε και το οπεν

(τα 30 ευρω ητανε για αναβαθμιση για απλους χρηστες, οι εταιριες νομιζω εχουν διαφορετικο license agreement που πληρωνουν και ανανεωνουν καθε χρονο..?)

στο κατω κατω οτι δεν αυξανει την παραγωγικοτητα και κοστιζει μια σοβαρη επιχειρηση ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να κανουν αναβαθμηση? για να γινουν beta testers της καθε ms? για το φοβερα αχρειαστο metro ui?

αφου αυτα που θελουνε δουλευουν μια χαρα

οσο για το οφις υπαρχει και το λιμπρε και το οπεν

(τα 30 ευρω ητανε για αναβαθμιση για απλους χρηστες, οι εταιριες νομιζω εχουν διαφορετικο license agreement που πληρωνουν και ανανεωνουν καθε χρονο..?)

στο κατω κατω οτι δεν αυξανει την παραγωγικοτητα και κοστιζει μια σοβαρη επιχειρηση ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Στο εξωτερικό καθε 2 χρόνια συνήθως έχουν agreement με τις εταιρείες κ κανουν αναβάθμιση. Ξέρω 3 εταιρείες κ μικρή αλλά κ μεγάλ, πολυεθνικές που καθε 2 χρόνια αλλάζουν laptop. Καθε 5 server. Οποια πολυεθνική έχει όμως ελληνική διαχείριση 10 χρονια server και τερματικά 12ετιας και. Μονο τα δικα τους ειναι σχετικά καινούργια αλλα το αμάξι πανάκριβο. Το μηχάνημα των 500ευρω το τσιγκουνευονται και ας κάνει τριπλάσια ποιο γρήγορα την δουλειά του ο υπάλληλος.

Ναι το να αλλάξεις πχ στα atm λειτουργικό δεν ειναι εύκολο κ στην τελική ίσως δε χρειάζεται κιόλας.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Εν ετη 2014 υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν με win xp κ office 2003.

Καιρός για αναβάθμιση σου λέει.

Να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει ο τρόπος αλλα πρέπει. Έχω πολλούς με xp ακόμα που γκρινιάζουν γιατί δεν παίζει σωστά ο ie. Office 2003 που δεν διαβάζει σωστά αρχεία απο το office 2010 κλπ.

Και πια τα προβλήματα στα xp φτάσανε σε σημείο να μην λύνονται εκτός απο format δυστυχώς. Στα 7 δεν εχω δει τετοια θέματα. Για 8 δεν συζητάμε μακρυά. Παιδικές ασθένειες ακόμα.

Sent from my Pantoflini N7100

Στο PC στο σπίτι έχω XP και 2003!

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό καθε 2 χρόνια συνήθως έχουν agreement με τις εταιρείες κ κανουν αναβάθμιση. Ξέρω 3 εταιρείες κ μικρή αλλά κ μεγάλ, πολυεθνικές που καθε 2 χρόνια αλλάζουν laptop. Καθε 5 server. Οποια πολυεθνική έχει όμως ελληνική διαχείριση 10 χρονια server και τερματικά 12ετιας και. Μονο τα δικα τους ειναι σχετικά καινούργια αλλα το αμάξι πανάκριβο. Το μηχάνημα των 500ευρω το τσιγκουνευονται και ας κάνει τριπλάσια ποιο γρήγορα την δουλειά του ο υπάλληλος.

Ναι το να αλλάξεις πχ στα atm λειτουργικό δεν ειναι εύκολο κ στην τελική ίσως δε χρειάζεται κιόλας.

Sent from my Pantoflini N7100

οι ελληνικες επιχειρησεις ειναι τοσο κερδοφορες που αντεχουν να πανε απο τα χπ πισω στα 95

και παλι αν τους ρωτησεις το εξης:"θα κανατε αναβαθμιση εαν δεν αυξανοταν η παραγωγικοτητα" θα σου απαντησουν ποτε.

παραγωγικοτητα ειναι "ευρεια ενοια" δεν αφορα μονο ποσο γρηγορα κανει τη δουλεια του ο υπαλληλος (που πιο πολυ αργει στα 8...) και δεν θα μπορεσω να στο εξηγησω

και παλι στις περισσοτερες δεν-υπαρχει-λογος-ανα-βαθ-μι-σης-λο-γι-σμι-κου

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μεγάλη τρύπα που θα βρεθεί, θα γίνεται συνωστισμός για το ποιος θα πρωτο-μπει στα μηχανάκια με τα ΧΡ.

Είναι αρκετά τρύπια αν δεν έχουν παρθεί τα σωστά μέτρα ασφαλείας. Πχ σε demo σύστημα, έχω πάρει administrative privileges απομακρυσμένα από ένα απλό share του δικτύου που είχα μόνο guest δικαιώματα.

Αντίθετα, τα 7 και τα 8 χρειάζονται αρκετή "συγκατάθεση" ώστε πάρεις απομακρυσμένα το σύστημα (συνήθως με malware τρόπο).

Πάντως πιστεύω πως αν εμφανιστεί καμιά "χοντρή" τρύπα, η MS θα την μπαλώσει με κάποιο τρόπο, αν δει ότι τα ποσοστά χρήσης δεν πέφτουν σε επίπεδα windows 98.

Όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη, αναβαθμίστε. Έχουν δει τα μάτια μου το πόσο εύκολο είναι να "πάρεις" ΧΡ μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Για το λειτουργικό, πράγματι πλέον τα 7 είναι η αφετηρία. Και με τα κομμένα shadowcopy @ 8, είναι και ο τερματισμός, προσωπικά.

Αλλά τώρα για κάτι τελματωμένα πακέτα τύπου Office, το καταλαβαίνω γιατί δεν αναβαθμίζει ο κόσμο. Frankly τα 2003 κάνουν απλά τα πάντα... γιατί να πληρώσει ο άλλος;

Link to comment
Share on other sites

οι ελληνικες επιχειρησεις ειναι τοσο κερδοφορες που αντεχουν να πανε απο τα χπ πισω στα 95

και παλι αν τους ρωτησεις το εξης:"θα κανατε αναβαθμιση εαν δεν αυξανοταν η παραγωγικοτητα" θα σου απαντησουν ποτε.

παραγωγικοτητα ειναι "ευρεια ενοια" δεν αφορα μονο ποσο γρηγορα κανει τη δουλεια του ο υπαλληλος (που πιο πολυ αργει στα 8...) και δεν θα μπορεσω να στο εξηγησω

και παλι στις περισσοτερες δεν-υπαρχει-λογος-ανα-βαθ-μι-σης-λο-γι-σμι-κου

Θες να μου πεις οτι η Ελλάδα δεν έβγαζε ποτέ λεφτά? Γιατί εγω τζιπ είδα να παίρνουν, m3 και gtr. Server δεν αλλάξανε ποτέ. Τα pc στην δουλειά σέρνονται χρόνια τώρα.

Και μη μου λες για παραγωγικοτητα οταν θέλει 5 λεπτά το καθε pc να σώσει τα αρχεία.

Δεν μπορείς να θέλεις ο άλλος να διαχειριστεί 10 προσφορές την ημέρα οταν ιντερνετ κ μηχάνημα σέρνονται γιατί αποταν αγόρασες το πρώτο μηχάνημα ριζωσε στον υπάλληλό σου απο το 03.

Caution άνοιξε powerpoint απο office 2010 και πες μου αν βλέπεις όλες τις γραμματοσειρες σωστά.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

ετσι κ αλλιως αν δν αλλαξουν οι χρηστες των ΧΡ απο μονοι τους το λογισμικο τους, θα τους αναγκασουν αφου σιγα σιγα θα σταματησουν να ειναι συμβατα με νεα προγραμματα-παιχνιδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις οτι η Ελλάδα δεν έβγαζε ποτέ λεφτά? Γιατί εγω τζιπ είδα να παίρνουν, m3 και gtr. Server δεν αλλάξανε ποτέ. Τα pc στην δουλειά σέρνονται χρόνια τώρα.

Και μη μου λες για παραγωγικοτητα οταν θέλει 5 λεπτά το καθε pc να σώσει τα αρχεία.

Δεν μπορείς να θέλεις ο άλλος να διαχειριστεί 10 προσφορές την ημέρα οταν ιντερνετ κ μηχάνημα σέρνονται γιατί αποταν αγόρασες το πρώτο μηχάνημα ριζωσε στον υπάλληλό σου απο το 03.

Caution άνοιξε powerpoint απο office 2010 και πες μου αν βλέπεις όλες τις γραμματοσειρες σωστά.

Sent from my Pantoflini N7100

δλδ μου λες οτι φταινε τα xp που κανει 5 λεπτα να σωσει ενα αρχειο?

να συμπερανω κανα ata-100 δισκο? να συμπερανω και 256mb ram? 1.5ghz pentium?

καλη τυχη στην αναβαθμιση σε 7

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις οτι η Ελλάδα δεν έβγαζε ποτέ λεφτά? Γιατί εγω τζιπ είδα να παίρνουν, m3 και gtr. Server δεν αλλάξανε ποτέ. Τα pc στην δουλειά σέρνονται χρόνια τώρα.

Και μη μου λες για παραγωγικοτητα οταν θέλει 5 λεπτά το καθε pc να σώσει τα αρχεία.

Δεν μπορείς να θέλεις ο άλλος να διαχειριστεί 10 προσφορές την ημέρα οταν ιντερνετ κ μηχάνημα σέρνονται γιατί αποταν αγόρασες το πρώτο μηχάνημα ριζωσε στον υπάλληλό σου απο το 03.

Caution άνοιξε powerpoint απο office 2010 και πες μου αν βλέπεις όλες τις γραμματοσειρες σωστά.

Sent from my Pantoflini N7100

τα τζιπ και τα μπουζουκια ειναι διαφορετικο πραγμα. εκει ειμαστε παραγωγικοι. αν ειχαν επενδυσει σε κομπιουτερ, λογισμικα, μηχανηματα, προσωπικο κ.α. θα ειχαμε και διαφορετικα οικονομικα αποτελεσματα ως χωρα.

οποιος εχει δοκιμασει να αντιγραψει μεγαλο αρχειο απο δισκο σε δισκο με pata σε xp και 7 μπορει να δει τη διαφορα του λειτουργικου σε μια απλη εργασια.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now