-Mike-

Πρόβλημα σε Οθόνη (με κουμπιά που κάνουν ότι θέλουν)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Χθες μου χαρίσαν μια σχετικά *προβληματική* οθόνη, που κάνει αρκετά αλλόκοτα πράγματα.

Αρχικά, σαν πρώτη πληροφορία που μου δώσανε ήταν ότι η οθόνη έχει πρόβλημα στα 5 κουμπιά

της (Select- - - + - Auto/Reset - On/Off) και αναβοσβήνει μόνη της, εύκολο λέω θα την ανοίξω και θα

δω τι συμβαίνει με τα κουμπιά.

Την άνοιξα είδα πως το Select και το Οn/Off πατούσανε είτε στον αέρα είτε πάνω στα κουμπιά,

τα έβγαλα και ξαναέκλεισα την οθόνη για να δούμε τι συμβαίνει όταν παίρνει πηγή.

Εδώ αρχίζουν τα παράδοξα,

1. Η οθόνη χωρίς να πατιέται το On/Off κουμπί αναβοσβήνει μόνη της σε random χρονικές περιόδους.

Φτάνουμε λοιπόν στο εξής συμπέρασμα ότι ή είναι ξεπατωμένο το κουμπί ή "φουσκομένοι" πυκνωτές

που θέλουν άλλαγμα. (στον γούγλη είδα ότι κάποιοι αναφέρουν και προβλήματα με το refrest rate

είτε με την ανάλυση)

2. Τα 5 κουμπιά φένετε σα να αποκτήσανε πρωσοπικότητα και γούστο για τις ρυθμίσεις,

Παρατηρώ όταν είναι ανοιχτή η οθόνη πως (σε random πάλι χρονική περίοδο) η φωτινότητα αρχίζει να

κατεβαίνει μόνης της (σαν να πατάει κάποιος το - συνέχεια) ή μπαίνει μόνη της στο OSM Menu.

Άρα μία εξήγηση είναι να φταίνε τα κουμπιά και για το αναβόσβησμα της οθόνης.

:confused: :confused: :confused:

Είναι κάπως μπερδεμένα τα πράγματα οπότε και δε ξέρω που είναι το πρόβλημα,

χαλασμένα buttons; χαλασμένη η πλακέτα των buttons; χαλασμένοι πυκνωτές;

Ελπίζω κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μπορεί να με κατευθύνει προς μία λύση.

**Mερικές ακόμα Πληροφορίες**

Η χαλασμένη οθόνη (NEC AccuSync LCD 73V)χρησιμοποιείται σαν 3η οθόνη, και είναι συνδεδεμένη στη

2η κάρτα γραφικών. Άρα στο pc υπάρχουν 2 κάρτες γραφικών (ATI HD 6670 και ΑΤΙ ΗD 4850) και άλλες 2

οθόνες (Samsung SyncMaster P2270 και NEC AccuSync LCD 72VM) συνδεδεμένες η Samsung στην 6670

και η NEC στη 4850.

**EDIT: Μόλις άνοιξα την οθόνη, και κανένας πυκνωτής δεν φένετε "χοντρός", άρα είμαστε καλυμένοι από

αυτό. :courage:

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη κούρασα με τόσο μεγάλο κείμενο, Mike

Edited by -Mike-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λύση βρέθηκε, και τη γράφω για όποιον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Μετά από αρκετή ώρα σύσκεψης ενός Πληροφορικάριου, ενός Μηχανολόγου και

ενός Φυσικού δοκιμάσαμε πως θα αντιδρούσε η οθόνη χωρίς τη "πλακέτα" των κουμπιών.

καιιιιι Voila! η οθόνη λειτουργεί κανονικότα και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Άρα απλά την έβαλα στη τροφοδοσία, την άνοιξα από το κουμπί και αποσύνδεσα τη μικρή

πλακέτα των κουμπιών. Τώρα και ας βγεί από τη πρίζα, όποτε ξαναπάρει ρεύμα ξανανοίγει

μόνη της. Οπότε όλα κύλισαν σωστά.

Καλή επιτυχία σε όποιον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με παρόμοια οθόνη

και καλή συνέχεια!

Και όμως τη λύση την έδωσε ο Φυσικός. Ποιός θα το πίστευε; :D

Link to comment
Share on other sites

την ίδια λύση είχα εφαρμόσει σε οθόνη tv samsung 240hd απλά εγώ εχω και τηλεκοντρόλ οπότε δεν μου έλειψε κάτι , μάλλον τα μπουτονακια την έχουν παίξει αλλά δεν βρήκα άλλα στις σωστές διαστάσεις για να τα αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now