Jason

Συζητήσεις για φωτογραφικές μηχανές, φακούς και αξεσουάρ.

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος, απορίες ερωτήσεις και ότι άλλο σκεφτείτε, τα λέμε εδώ μέσα !

Sigma 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM

24-70mm F2.8 IF EX DG HSM - Standard Zoom Lenses - SigmaPhoto.com @barfastic

Μόλις πήρα αυτόν εδώ,δεν πιστεύω στα ματια μου τι αποτέλεσμα περνώ , κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος, το πρώτο βήμα έγινε , δεύτερο και τελευταίο, full frame σώμα !

Καληνύχτα :D :D :D :D :D

LVGUeC3.jpg

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχει με Nikon D600 που το δοκίμασα (η δικιά μου είναι στο service) και meike grip είναι ότι δεν μπορείς να τραβήξει φωτογραφία με click από το grip (κάθετο) , δεν ανταποκρίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό το πράγμα ή γιατί δεν το διορθώνουν !

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό.

Με focus @ back button ( AF-Lock ) δοκίμασες ?

Υποψιάζομαι πως κάποια βλακεία γίνεται στο σήμα του AF confirm ή AF γενικότερα.

Τι κάνει όταν πατάς το shutter στο grip ?

Δεν προσπαθεί να κάνει καν focus ?

Μεγιές τον φακό, ωραίο κομμάτι και πολύ vfm.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα η μηχανή φοραει αυτό εδώ : Meike MK-D600, Battery Grip MK-D600 For Nikon D600 DSLR Camera EN-EL15 MB-D14 | MeiKe Store .

Εγώ δεν ψάχνομαι ακόμα γιατί ff δεν έχω ;p αν και μου μυρίζει ασυμβατότητα sigma nikon και όχι πρόβλημα grip η μηχανής . Kάλημεραααα !

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με φακους. Θελω να παρω κατι σε 18-135 η 18-200 canon fit.φυσικά οι canon ειναι φωτια η τιμη τους οπότε ελεγα κατι σε sigma η tokina η tamron. Δεν ειμαι επαγγελματίας ουτε θα κανω εκτυπωση η ερωτησεις μου είναι οι εξης: 1ον θα δω τεραστια διάφορα σε σχεση με έναν canon στην ποιοτητα?2ον ειναι υπερβολή ο 18-200 να παω σε κατι ποιο μικρό όπως 18-125? Ειχα την 400d με 18-55 και 28-90 και δεν ημουν ευχαριστημενος ηθελα ζουμ.ποιο πριν ακομα ειχα finepix s2 pro με 24-120 και τον αγαπουσα. Τωρα εχω εος 60d.οτι προτασεις εχετε δεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα φακού πάει κόμπο με αυτό που σου αρέσει να φωτογραφίζεις.

Τι θέματα σου αρέσει να κλικάρεις ?

wildlife ? ( birds, elephants, etc )

landscape ?

cityscape ?

architecture ?

abstract ?

still life ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή στην πιο πάνω φώτο την πάτησα με το zoom (ένα τύπος ψάρευε στην άκρη του βράχου και δεν τον έπιανε η μπουρούχα μου με τίποτα,και θα τον ήθελα πολύ σε κάδρο) θα σου έλεγα να πάρεις έναν 28-200 που παίζουν και σε νορμάλ τιμές.Εμένα ένας τέτοιος κι ένας tokina 11-16 θα είναι μάλλον οι επόμενες αγορές μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα Canon θα τα έσκαγα για έναν 17-40 f4 και μετα κανένανα 70-200 f4 (το κενό μεταξύ 40-70 το κάνεις και με ενα crop και 2-3 βήματα μπρος/πίσω).

Στην Nikon που είχα τον 18-200 μου άρεσε, αλλα δεν συγκρίνεται η ποιότητα και τα χρώμματα με κάποιον καλύτερο φακό.

αν όμως σου πέφτουν πολλα τα λεφτα κοιτάς εδω

[h=2]Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM (Canon)[/h]

αλλα αν θές έναν φακό θα σου έλεγα να κοιτάξεις σε Canon EF 24-105mm f/4L IS USM | Skroutz.gr και χτυπάς εναν 2.0 teleconverter και έχεις συνολικά ~38-336mm που ειναι εξεραιτικό range.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ότι έβγαλα με τον ήλιο έβγαλα (+ το κριθαράκι στο μάτι) οπότε πάω για πιο fusion κάδρα με τον tokina... και πάλι θα πάρω τον dx II που έχει την επίστρωση + ένα καλό nd filter (ναι τα έχω ψάξει...) οπότε και σε θέμα ήλιου θα είμαι ΥΠΕΡκαλυμμένος...

Mike κοιτούσα κι εγώ τι παίζει με teleconverter αλλά δεν με έπεισαν,έχεις δουλέψει ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα παίξει με την d300s και τον 70-200 με 2.0Χ + 1.4Χ -εντάξει, τι να λέμε τώρα... 680mm αλλα θέλει τρελλό χέρι (οτιδήποτε κάτω απο 1/800s είναι κουνημένο στάνταρ) και πολυ υψηλό ISO.

γενικά καλύτερη ποιότητα έχουν τα μικρά 1.4Χ και χειροτερεύουν όσο μεγαλώνει η μεγένθυση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Bill ποιο πολυ με κοβω για τοπια νομιζω. Το point μου είναι να εχω ενα φακο απο 18mm εως 125mm minimum ωστε αμα χρειαστω ζοομ να το εχω και να μην μπαίνω στην διαδικασια αλλαξε φακους και ιστοριες αλλα και να φυγω απο τον βασικο 18-55.απλα αναρωτιόμουν αν υπάρχει μεγάλη διαφορα ενός canon 18-200 vs sigma 18-200.σιγουρα στην πορεια θα παρω κανα 50αρι 1.8 και κατι σε 11-16 αλλα οχι πριν το καλοκαιρι. Η αγορα θα γινει απο ebay.co.uk μιας και ειδα καλες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ότι έβγαλα με τον ήλιο έβγαλα (+ το κριθαράκι στο μάτι) οπότε πάω για πιο fusion κάδρα με τον tokina... και πάλι θα πάρω τον dx II που έχει την επίστρωση + ένα καλό nd filter (ναι τα έχω ψάξει...) οπότε και σε θέμα ήλιου θα είμαι ΥΠΕΡκαλυμμένος...

Mike κοιτούσα κι εγώ τι παίζει με teleconverter αλλά δεν με έπεισαν,έχεις δουλέψει ποτέ?

Δεν τα έψαξες καλά μου φαίνεται :D

Και ο DX II τα ίδια χάλια έχει όσον αφορά το lens flare + ghosting και επίσης με το ND filter δεν γλυτώνεις από αυτά, ίσα ίσα αν δεν πάρεις πολύ καλό θα έχεις και επιπρόσθετο lens flare και vignetting καθώς και απώλεια σε sharpness & color saturation.

[MENTION=3634]Haloed[/MENTION]

Για τοπία τα μεγάλα focal length στο 90% των περίπτωσεων θα σου είναι άχρηστα.

Μην ξεχνάς πως σε crop μηχανή τα 200mm του φακού που κοιτάς είναι 300mm ( σε Nikon APS-C ) και 320mm ( σε Canon APS-C ) [ APS-C = crop sensor ] { DX όπως τις αποκαλεί η Nikon }.

Στα τοπία συνήθως το πάνω όριο έρχεται γύρω στα 50mm, και στις περισσότερες περιπτώσεις βαράς σε wide ( 18mm ) εώς και κοντά στο normal/standard ( 34mm που είναι ~50mm στις crop ).

Κάποιες φορές μπορεί και να θελήσεις να πέσεις και κάτω από τα 18mm, και να πας στα 12-14mm.

Αν θες καλύτερη ποιότητα εικόνας μην το κοιτάς όπως το πας.

Είτε 18-55, είτε 18-105, είτε 18-200 είτε 18-70 η ποιότητα είναι στα ίδια επίπεδα ( στην Nikon π.χ. ο 18-55 VR είναι καλύτερος σε εικόνα από τους 18-105 & 18-200 στα μικρά focal lengths που είναι και τα πιο "ιδανικά" για landscape ).

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω πάρα πάρα πολύ καλό nd filter...

και από πάνω θα πετάξω κι ένα polirizing μη σου πω και θα αφήνω 10 δεύτερα το διάφραγμα με το ήλιο μέτωπο και iso 1600...χαχαχαχα

σε sharpness ο tokina είναι ο καλύτερος και το saturation το βρίσκεις από χίλιες δυο ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω πάρα πάρα πολύ καλό nd filter...

και από πάνω θα πετάξω κι ένα polirizing μη σου πω και θα αφήνω 10 δεύτερα το διάφραγμα με το ήλιο μέτωπο και iso 1600...χαχαχαχα

σε sharpness ο tokina είναι ο καλύτερος και το saturation το βρίσκεις από χίλιες δυο ρυθμίσεις...

1600 ISO σε ημέρα, 3* ND filter των 10 stop να βάλεις, 10 δευτερόλεπτα exposure δεν κάνεις :D

Ποιό ND filter θα πάρεις ?

Τι διαφορά νομίζεις πως θα έχεις στην εικόνα από το "sharpness" του Tokina έναντι των Nikon 10-24 & 12-24 ? ( τους έχεις δεί ? γιατί εγω τους έχω, και έχω δοκιμάσει και τον Tokina ενός φίλου ).

Μην ξεχνάς ότι η μηχανή σου ( o sensor ) είναι limiter για αυτούς τους φακούς...

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

ναι το σώμα είναι μάπα αλλά βλέπω με μέλλον... επίσης τους nikon τους βρίσκω πολύ πιο ακριβούς...

Νταξ πέρα από την πλάκα τώρα δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει ο tokina έτσι άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now