Jason

Συζητήσεις για φωτογραφικές μηχανές, φακούς και αξεσουάρ.

Recommended Posts

Λογικό, value for money, "υψηλό sharpness" ( 1MP higher perceived resolution είναι το sharpness του, στην μηχανή σου ο Tokina δίνει εικόνα "7MP" ενώ ο Nikon 6MP ( με την διαφορά ότι στα άκρα ο Tokina γίνεται πιο soft όταν πέσεις σε f/8 - f/11 ).

Σε φυσικές συνθήκες, κατάλληλες για φωτογράφιση ( με τον ήλιο στην πλάτη σου, ή αριστερά - δεξιά σου ) θα είσαι σχεδόν τέλεια στο 85% των shots ( έχοντας φυσικά και το lens hood φορεμένο ).

Με τον ήλιο μπροστά σου, ετοιμάσου για ουράνια τόξα σε έδαφος, νερό, κλπ.

π.χ. 1400691_1015171405289l4onh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με εχεις βαλει σε πολλες σκεψεις τωρα bill.. μαλλον θα παω κατι σε 18-85 και κατι σε 70-200. Oi attached 0.45x wide κανουν τίποτα η είναι πεταμένα λεφτα?παντως αυτός που με βόλεψε πολυ ηταν ο nikkor 24-120 ηταν ο ιδανικός για μενα ασχετα που η finepix ηταν αρχαια μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει να ψαχνω dslr για να ξεφυγω απο τις compact. Δεν ειμαι κανας δεινος

φωτογραφος, αν και εχω μια αλφα σχεση, ουτε σκευτομαι να το προχωρησω σε επαγγελματικο επιπεδο

(να ζω απο αυτο δλδ). Ηδη εχω αρκετη βοηθεια απο τον [MENTION=135]WebHunter[/MENTION] και τον ευχαριστω παρα πολυ και δημοσια.

Η χρηση που τη θελω ειναι απλη με σειρα προτεραιοτητας: α) οικογενειακες φωτογραφιες και β)video (1080) εσωτερικου/εξωτερικου χωρου,

γ) πορτρετα προσωπω σε -και μονο - τοπια σε καθε εποχη (γαρ λιμνη Πλαστηρα κοντα) και δ) κοντινες σε

διαφορα αντικειμενα (αρκετα του χωρου των υπολογιστων και οχι μονο). Λιγο απο ολα δηλαδη :)

Δεν σκευτομαι να παρω φακους πολλους. Εναν που θα εχει το κιτ, κι αντε εναν ακομη με πολυ-πολυ μετρια προοπτικη...

Δεν με ενδιαφερει δλδ το τρελλο ζουμ ουτε η τρελλη λεπτομερεια ενος πολυ καλου φακου!! Δεν θα κανω εκτυπωσεις

σε πανο ή ποστερ, ουτε κανα επαγγελματικο video για πωληση.

Νομιζω σας καλυψα με τις απαιτησεις μου, αν υπαρχει κατι που μου διαφευγει παρακαλω διαφωτιστε με !! :)

Προχωρω σε αυτες που βρηκα πιο κοντα στις απαιτησεις μου χωρισμενες σε 2 κατηγοριες (διορθωστε αν κανω λαθος):

1) Nikon D3100/3200, Canon EOS 1100D

2) Nikon D5100, Canon EOS 1200D

Μεχρι εκει ειμαι, με τιμολογιο κομμενο κανονικα.

Παραπανω δε θελω να παω, α) για οικονομικους λογους και β) γιατι πραγματικα πιστευω οτι δεν μου χρειαζεται.

Καλυτερα να παω σε Nikon ή Canon ? (Καλυτερα να απαντησουν οσοι εχουν δουλεψει και με τις 2 εταιρειες).

Την 3100 την εχω αποκλεισει απο μονος μου και κοιταω περισσοτερο προς 3200 και 5100 ειναι η αληθεια,

αφηνοντας την Canon εκτος. Αξιζουν τα χαρακτηριστικα της 3200 τοσο πολυ ωστε να μη παω στη 5100?

Απο την αλλη διαβαζω οτι η 5100 σε καλυπτει περισσοτερο ακομη και οταν εχεις ανεβει καποια επιπεδα. Για τις

αναγκες μου που θα πρεπει να στραφω καλυτερα? Δεδομενου οτι δεν προκειται να αγορασω νεους φακους για

αλλες χρησεις, να προτιμησω Nikon ή οχι ? (καπου διαβασα οτι στις Canon εχεις περισσοτερες aftermarket επιλογες

για φακους ενω στη Nikon οχι, ισχυει?) Για βιντεο ειναι καλυτερη η 3200 απο οτι καταλαβαινω σε σχεση με τη 5100,

αλλα, η διαφορα σε ενα βιντεο για χρηση καθαρα οικιακη θα φαινεται τοσο πολυ η διαφορα αναμεσα τους?

Ελπιζω να βοηθησα, να τα εχω καπως ξεκαθαρα στο μυαλο μου και αν οχι να με διαφωτισετε εσεις.

Για οποια αλλη ερωτηση θελετε να μου κανετε για να τη διευκρινησω παρακαλω ελευθερα :)

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις αποφασισει να παιξεις σε αυτη τη κατηγορια, το μεγεθος ειναι κατι το οποιο το εχεις ξεπερασει σαν εμποδιο.

Δεν συγκρινεται η μια με την αλλη με την καμια.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν ξεπερνιέται το εμπόδιο του μεγέθους, εγώ θέλω την ποιοτικότερη λύση που χωράει στην τσέπη μου. Έχεις δει φωτογραφίες που τραβάει η μικρή? Αν θες να παίξεις στη κατηγορία των φωτογράφων να πάρεις τρίποδα επιπλέον φακούς να κάνεις σεμινάρια φωτογραφίας κλπ τότε όντως δεν θα συγκρίνονται με την καμία, μέχρι τότε θα τραβάς τις ίδιες φωτογραφίες που τραβάω κ εγώ. Εκτός και αν ξέρεις πολλά οπότε και γράψε άκυρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, μικρες τελος. Εχω μια Olympus compact στα 12mpixel.

Την αφηνω στη γυναικα να κανει οτι θελει, που ουτε προκειται να την ακουμπησει.

Θελω μεγαλυτερη, καλυτερη και γενικα που θα μου μεινει μεχρι να φαει τα ψωμια της.

Θα καθησω να διαβασω, να δω how-to, να δω βιντεο, να παω στη λεσχη φωτογραφιας,

γενικα θα μαθω. Το βαρος δεν με νοιαζει, σε τσαντακι, 500γρμ και αλλα 100γρμ ο φακος

δεν λεει τιποτα.

Απλα δεν προτεινει κανεις απο αυτους που "ξερουν" και ανησυχω... :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα κοίταζα 3200 από nikon και από canon 100d(είναι η μκροτερη dslr) η 1200d είναι οι ποιο φτηνές τους νομίζω. το καλύτερο είναι να πας σε ένα κατάστημα να τις δεις Live και να δεις πως σου κάθονται στο χέρι. Ήθελα την 5200 άλλα όταν την δοκίμασα ήθελα κάτι ποιο κάλο για τα γούστα μου. τώρα όλες αυτές τραβάνε fullhd και δεν θα έχεις θέμα. όσο για τους φακούς οι canon είναι ποιο φτηνοί από τους αντίστοιχους nikon και μιλάω πάντα για την low κατηγορία και από τις 2 εταιρίες άλλα και πάλι υπάρχουν και άλλες εταιρίες που βγάζουν και για τις 2. τα mp να είναι το τελευταίο που να σε νοιάζει. Κοιτας μονο για new?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα κοίταζα 3200 από nikon και από canon 100d(είναι η μκροτερη dslr) η 1200d είναι οι ποιο φτηνές τους νομίζω. το καλύτερο είναι να πας σε ένα κατάστημα να τις δεις Live και να δεις πως σου κάθονται στο χέρι. Ήθελα την 5200 άλλα όταν την δοκίμασα ήθελα κάτι ποιο κάλο για τα γούστα μου. τώρα όλες αυτές τραβάνε fullhd και δεν θα έχεις θέμα. όσο για τους φακούς οι canon είναι ποιο φτηνοί από τους αντίστοιχους nikon και μιλάω πάντα για την low κατηγορία και από τις 2 εταιρίες άλλα και πάλι υπάρχουν και άλλες εταιρίες που βγάζουν και για τις 2. τα mp να είναι το τελευταίο που να σε νοιάζει. Κοιτας μονο για new?

Μονο new yeap... Δεν ειναι τα mpxl που κοιταω μονο, αλλα γενικοτερα σα μηχανη.

Απο οσα εχω διαβασει η 5100 ειναι ενα τσακ καλυτερη της 3200 απο αποψη ρυθμισεων και ποιοτητα εικονας.

3200 και 5100 βγαινουν 340 + ΦΠΑ, οποτε ειναι σαν να παιρνω τη 3100 (την οποια εχω αποκλεισει ηδη).

Canon μερια ειναι η αληθεια οτι με παιρνει με την 1100 που δεν ειδα και πολλα καλα σχολια σε σχεση με τις αλλες 2.

Ξαναλεω, φακο αν θα παρω 2ο, θα ειναι μετα απο πολυ καιρο !!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now