papanik

Ερώτηση για μνήμες και ψύξη!

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα,

Στήνω ένα νέο PC και θέλω να ζητήσω τις συμβουλές σας σε 2 πραγματάκια.

Σας λέω μέχρι στιγμής το Hardware που έχω :

Case : Thermaltake Level 10 GT

Mobo : Asus Rampage IV Black Edition

Cpu : Intel i7 4930k

Gpu : EVGA GeForce GTX 770 SuperClocked 2 GB GDDR5

Psu : Corsair 1200W AX 1200i

Τα θέματα που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής

1. Μνήμες: Για αρχή θέλω να βάλω 4 x 8GB , έχω βρει τις Kingston HyperX Beast 32GB . Η ερώτηση μου είναι τι MHz να διαλέξω; H μητρική έχει μεχρι default τα 1866 και μετά φτάνει μέχρι τα 2800 σε XMP προφίλ, εγώ προτιμούσα να βάλω στα 2400 MHz. Είδα το VENDOR LIST της μητρικής τις έχει μέσα τεσταρισμένες μέχρι τα 32 GB στα 2400. Υπάρχει ενδεχόμενο να έχω θέμα stability; μήπως να βάλω στα 1866 να είναι το default να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Αν βάλω στα 2400 πρεπει να ειναι σε XMP συνέχεια, και αν αργότερα βάλω αλλα 4 ντιμάκια και πάει στα 64 GB μήπως τοτε θα έχω θέμα; πιστεύετε θα τρέχουν ολα ρολόι ή θα έχω προβλήματα; Επίσης οι μνήμες αυτές έχουν 2 προφιλ XMP ενα στα 2133 και ενα στα 2400. Διαφορετικά by default αμέσως μετα τις βλέπει στα 1333 δεν τρεχουν ας πουμε στα 1600 ή 1866(έλεος). Πείτε μου την γνώμη σας και αν προτιμάτε της Corsair Vegeance Pro ή αυτές.

2. Ψύξη : Λοιπόν θέλω να ρωτήσω τι ψύξη να βάλω στον 4930κ και στο συγκεκριμένο κουτί; το κουτί εχει αρκετούς ανεμιστήρες και προβλεπεται για υδρόψυξη (έτοιμη).

εχω βρει μια ψύκτρα της Coolermaster σας γραφω το λινκ: Cooler Master: V8 GTS Τί γνώμη έχετε;

Σκέφτομαι για υδρόψυξη είτε έτοιμη είτε καμιά χειροποίητη :torn: (με αρρωσταίνει η φάση γουστάρω) τι έχετε να μου προτείνετε; θέλω κατι δυνατό.

Αυτά παίδες περιμένω τις δυνατές απαντήσεις σας , σας καλημερίζω όλους :anonymous::anonymous::anonymous:

Link to comment
Share on other sites

περαν αυτου μπορει να παρεις τις καλυτερες μνημες και απλα το cpu σου να μην τις παιζει στα 2400. (99% θα παιζουν αλλα υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14238]papanik[/MENTION] καλώς σε βρήκαμε! :flower:

Ας τα πάρουμε ένα ένα τα πράγματα!

Δεν θα δείς αισθητή διαφορά με την αύξηση των MHz. Η διαφορά θα έιναι μικρή και αυτή μόνο στα

benchmarks. Οπότε είτε 2133 πάρεις, είτε 2400 είτε 2800 οι επιδόσεις θα είναι παραπλήσιες.

Φαντάζομαι με το τουμπανάκι σου παίζεις παιχνίδια όπως το είδα. Σωστά?

Εάν οι 2800MHz από τις 2400MHz έχουν μικρή διαφορά χρημματων, πάρε τις και τις τρέχεις στα

2400MHz που κατά 99% θα μπορεί να το κάνει και το CPU σου αλλά και οι μνήμες.

Αυτό στο λέω για να έχουν αργότερα καλύτερη μεταπωλητική αξία και επειδή στο μέλλον μπορεί να βγεί κάτι

που θα υποστηρίζει ταχύτερες μνήμες πιο έυκολα και δεν θα χρειαστεί να πάρεις πάλι καινούριες.

32GB είναι αυτά. Όχι 4 ούτε 8GB!

Για την ψύξη έχεις 2-3 επιλογές.

1. Εάν έχεις χρόνο, μεράκι και θέλεις να ασχοληθείς, διάβασε το Guide που σου έδωσε ο venisk πιο πάνω

και ότι απορία σου δημιουργηθεί μας ρωτάς.

2. Εάν δεν θέλεις να μπλέξεις και θέλεις να πάρεις μια έτοιμη και να την βάλεις και να ξεμπερδέυεις (το κουτί σου

είναι αυτό ή άλλο?) θα σου έλεγα να πάρεις

αυτήν εδώ επειδή πίσω έχει θέση για

140άρη ανεμιστήρα. Αλλά πρώτα δες εάν χωράει επειδή η Nepton έχει χοντρό ψυγείο!

3. V8 GTS είναι καλή, αλλά δεν ξέρω εάν θα σε περιορίσει σε Low Profile μνήμες. Δεν ξέρω εάν εξέχει δεξιά και αριστερά

και οι μνήμες εάν είναι ψηλές θα βρίσκουν επάνω της!

Εγώ θα σου έλεγα πάντως για έτοιμη υδρόψυξη.

Μετά ξέρεις, όταν τα φτιάξεις όλα θα μπείς στην ομάδα μας CoolerMaster Nepton 140XL Review

και θα τρέξεις όλα τα benchmarks με αυτό το setup :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και εγώ..

1. λοιπον δεν εχουν μεγαλη διαφορα χρηματων εγώ έλεγα να παρω στα 2400 απλα επειδή θα είναι μονιμα σε XMP profil με φοβιζει το stability, και ειδικά αν βάλω αργότερα και αλλες 4 x 8 και παω στα 64Gb. θα τρεχουν σωστά ή θα έχω προβλημα? γιατι αν εχω θεμα μετα θα τις ριξει στα 1333 κατευθείαν. η σιγουρη λυση και με σιγουρο σταμπιλιτι ειναι στα 1866 που ειναι το μεγιστο default και της μητρικής, απλα επειδη εχουν την ιδια τιμή περιπου 10 ευρω διαφορά λεω γιατι να μην παρω στα 2400΄? αν θα δουλευει σωστα σκεφτομαι και ειδικα οταν μπουν αργοτερα 8 dimakia που δεν τα εχει τεσταρει ουτε η asus sto vendor θα τρεχουν σωστα? η θα αναγκαστω να τισ ριξω στα 1333 και τσαμπα κ ολα τα λεφτα??

2. το κουτι μου ναι αυτο ειναι μεχει προβληματισει πολυ το θεμα της ψυξης, μαλλον παω για υδροψυξη οχι για την air της coolermaster, θα γουσταρα να ασχοληθω να το φτιαξω ολο manual ειναι τρελο μικροβιο απλα μου λειπουν βασικες γνωσεις και που να προμηθευτω και πραγματα. ειναι λιγο στορυ το θεμα και θα παρει και χρονο. αν ειχα ενα ατομο να το κανουμε παρεα ισως ηταν οτι επρεπε για μια πρωτη φορα. ασε που και το hardware ειναι νεο και πολυτιμο και με αγχωνει κ λιγο η φαση να το πειραματιστω μονος. ισως παω για την ετοιμη που λες φιλε μου εχω δει και αυτη, τι λες? : Cooler Master: Eisberg 240L Prestige

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο στα σπεκς γιαυτο το είπα

XMP TIMING PARAMETERS

• JEDEC: DDR3-1333 CL9-9-9 @1.5V

• XMP Profile #1: D3-2400 CL11-13-13 @1.65V

• XMP Profile #2: D3-2133 CL11-13-13 @1.60V

τωρα αν μπορείς manual οπως λες και εσυ να τις ρυθμισεις τοτε καλωςς--:anonymous:

Link to comment
Share on other sites

ναι, το jedec ειναι το profile που θα ανοιξουν την πρωτη φορα ή θα ανοιγουν παντα αν δεν πειραξεις ποτε τιποτα. Τα αλλα 2 ειναι τα προφιλς του κατασκευαστη= 99% χωρις προβληματα, πονοκεφαλους κλπ :P. Παντα ομως μπορεις να τα σεταρεις ολα manual.

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο bios λοιπον ρυθμιζεις βολτ κλπ ε? αρα να μην ανυσηχω , τι να κανω να παω για αυτες πειραζει που θαναι μονιμα xmp?

μη παω να ανοιξω καμια μερα το π-σι και βλεπω μαυρες οθονες κ φρικαρω,,

ασχετο τελη του χρονου βγαζει η intel new hashwell series 8-core - chipset X99 και μνημες DDR4 .. Αστα να πάνε-----

Intel to release its first octa-core CPU in Q3 2014Techie News

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και εγώ..

1. λοιπον δεν εχουν μεγαλη διαφορα χρηματων εγώ έλεγα να παρω στα 2400 απλα επειδή θα είναι μονιμα σε XMP profil με φοβιζει το stability, και ειδικά αν βάλω αργότερα και αλλες 4 x 8 και παω στα 64Gb. θα τρεχουν σωστά ή θα έχω προβλημα? γιατι αν εχω θεμα μετα θα τις ριξει στα 1333 κατευθείαν. η σιγουρη λυση και με σιγουρο σταμπιλιτι ειναι στα 1866 που ειναι το μεγιστο default και της μητρικής, απλα επειδη εχουν την ιδια τιμή περιπου 10 ευρω διαφορά λεω γιατι να μην παρω στα 2400΄? αν θα δουλευει σωστα σκεφτομαι και ειδικα οταν μπουν αργοτερα 8 dimakia που δεν τα εχει τεσταρει ουτε η asus sto vendor θα τρεχουν σωστα? η θα αναγκαστω να τισ ριξω στα 1333 και τσαμπα κ ολα τα λεφτα??

2. το κουτι μου ναι αυτο ειναι μεχει προβληματισει πολυ το θεμα της ψυξης, μαλλον παω για υδροψυξη οχι για την air της coolermaster, θα γουσταρα να ασχοληθω να το φτιαξω ολο manual ειναι τρελο μικροβιο απλα μου λειπουν βασικες γνωσεις και που να προμηθευτω και πραγματα. ειναι λιγο στορυ το θεμα και θα παρει και χρονο. αν ειχα ενα ατομο να το κανουμε παρεα ισως ηταν οτι επρεπε για μια πρωτη φορα. ασε που και το hardware ειναι νεο και πολυτιμο και με αγχωνει κ λιγο η φαση να το πειραματιστω μονος. ισως παω για την ετοιμη που λες φιλε μου εχω δει και αυτη, τι λες? : Cooler Master: Eisberg 240L Prestige

Απ'ότι βλέπω το κουτί σου δεν έχει κάπου θέση για 2x120mm ψυγείο οπότε δεν μπορεί να μπέι διπλή υδρόψυξη.

Όσον αφορά τις μνήμες, το XMP απλά στις σετάρει αυτόματα, αλλά πάντα μπορεις να τις σετάρεις και manually,

δεν είναι δύσκολο. Μας λές τι βλέπεις στο Bios και σου λέμε τι να βάλεις εάν δεν μπορείς μόνος σου.

Εάν γεμίσεις και τα 8 Dimm Slots δεν ξέρω τι θα γίνει, ίσως χρειαστεί παραπάνω τάση.

Έχω διαβάσει μερικές φορές για limit με τόσα Dimm αλλά δεν ξέρω εάν συμβαίνει τυχαία ή σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι δεν θα δώ τρελη διαφορα η καμια τελοπάντων απλα επειδη εχουν 10 ευρω διαφορά στην τιμη η 1866 με την 2400 αξιζει να παρω το ρισκο του stability και να βαλω τισ 2400??

:very_drunk:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε! Εγώ σου λέω πως δεν θα έχεις πρόβλημα να τρέξει και το CPU στα 2400MHz.

Αλλά και να έχει, αγόρασε τις 2400MHz και τις βάζεις στα 1866 ή στα 2133!

Για τι χρήση το θέλεις το PC?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το pc το θελω για τα παντα ολα. μπορει κανα game που και που αλλα το κυριο θέλω να στησω virtual machines λογω της δουλειας μου οποτε ξερεις μοιραζονται μετα σε διαφορα μηχανακια το hardware.

οκ θα παω για τις 2400 τοτε.. μας εχει μεινει η υδροψυξη.. το κουτι την ετοιμη την περνει στο πανω μερος που εχει εναν 20αρι εκει πιστευεις αυτη που σου εστειλα πιο πανω δεν την περνει? ποια να παρω να εχει κ τις καλυτερες επιδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί σου δυστηχως έχει μόνο πίσω μια θέση για 140mm fan.

Κάτω μια για 120.

Και άλλες τρεις για 200mm αλλά δεν βλέπω που.

Οπότε διπλό δεν παίρνει.

140άρι μόνο πίσω!

Αυτή που σου έδειξα νομίζω πως είναι από τις καλυτερες μονές που υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι στο 2014 δεν αξιζει να ασχοληθεις με custom υδροψυξη εκτος αν το κανεις για κεφι και γουσταρεις να φαινεται ομορφο το κουτι (υποκειμενικό τερμα γιατι και με την πιο απλη ψυκτρα μπορεις να κανεις ενα κουτι να δειχνει ομορφο)

ενα καλο 240αρι κλειστου τυπου ή μια κορυφαια αεροcooler φαση noctua nh-u14s θα ειναι υπεραρκετο για το συστημα.

H noctua ειναι καλυτερη απο το h100 και λιγο χειροτερη απο το h110 και προφανως πιο ησυχη απο ολα αυτα.

ΑΝ εχεις ορεξη να ασχοληθεις πανε σε custom, εχει την πλακα του :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now