Jim@kiS

Νεο hardware για Gaming PC

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα ηρθε η ωρα για νεο hardware θελω τις καλυτερες επιλογες μεχρι 1100 ευρω σε

PSU (Σκεφτομαι το AX1200)

mobo (Asus maximus VI formula)

ram Corsair Vengeance Pro 8GB

cpu 4770K

SSD (θελω raid 2x120 αλλα δεν ξερω πιοι ειναι οι τοπ μεχρι 120-150 ο ενας)

και ψυχτρα την H110

τι λετε εσεις καλη κινηση απο ι5 2500

vga ειναι εκτος γιατι εχω 7970 φιλου

θελω τα φωτα σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι overkill, ίσως και η μητρική. Αλλά πες και τι χρήση θες να του κάνεις.

SSD δεν ξέρω τι γίνεται με το raid, αλλά θα κοίταγα τον 840 evo 250GB αντί για 2 x 120GB.

Μνήμες εμένα αρχίζουν να μου αρέσουν οι G.Skill :P.

Link to comment
Share on other sites

μμμ το τροφοδοτικο λιγο μεγαλο δεν νομιζεις οτι ειναι?

για ssd που λες με 120gb τσεκαρε μια εδω περα Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr στα 80? ο ενας! πιστευω θα την κανεις την δουλεια σου με αυτα χωρις να φυγουν ???? σε αυτη την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Psu θες 650W-750W ακομη κι αν κανεις cf και oc σε cpu/gpu αντε 800-850 αν δεν ειναι gold efficiency.

Και η mobo ειναι λιγο overkill αν δεν θες να κανεις και πολλα με oc cpu και τιποτα cf.

Για το cooler ισως να θες να δεις κατι και σε αερα και πιο silent λυση πχ Noctua nh-u14s

Απο κει και περα οπως ειπε κι ο Νικ πες τι για τι χρηση το θες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το pc ειναι για games αρρωστο ομως και επαγγελματικο πανω κατω! σε fps game με πολυ ψηλα fps οποτε θα παει με 2χ 7970 για αρχη και μετα θα παω σε οτι καινουριο βγει θα πεσει αρκετο oc φανταστειτε και δεν θελω να εχω θεμα με θερμοκρασιες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μαζί σου στην άποψη του PSU.Πάρε ότι ποιοτικότερο σου επιτρέπει το budget σου και εφόσον δεν έχεις πρόβλημα πάρε το AX1200 που είναι τέρας...

Επίσης αφού θα σκάσεις χρήματα μήπως να έστηνες μία custom υδρόψυξη για να βάλεις αργότερα και τις καρτούλες στο νερό?

Επίσης μαζί με το RAID (με evo όπως είπανε και τα παιδιά από πάνω) χώσε και έναν μεγάλο να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

2x7970 σε τι αναλυση? Αν εισαι στα 1080p δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις αυτο + οτι το cf/sli εχει ακομη θεματα σε αρκετα games.

Οσο για το psu δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι πανω απο 800-850 γιατι ποτε μα ποτε δεν θα τα χρειαστεις, μην εισαι τις λογικης οτι μεγαλυτερo = καλυτερο (murica :P)

Τελος η noctua ειναι τερας και δεν θα σε απογοητευση για κανενα λογο οποτε αν θες κατι πιο ησυχο μην το φοβασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα ηρθε η ωρα για νεο hardware θελω τις καλυτερες επιλογες μεχρι 1100 ευρω σε

PSU (Σκεφτομαι το AX1200)

mobo (Asus maximus VI formula)

ram Corsair Vengeance Pro 8GB

cpu 4770K

SSD (θελω raid 2x120 αλλα δεν ξερω πιοι ειναι οι τοπ μεχρι 120-150 ο ενας)

και ψυχτρα την H110

τι λετε εσεις καλη κινηση απο ι5 2500

vga ειναι εκτος γιατι εχω 7970 φιλου

θελω τα φωτα σας ευχαριστω πολυ

PSU: Overkill. Πάρε κανένα 700-850W και είσαι οκ.

Mobo: Ότι πάρεις με Z87 θα έιναι το ίδιο σε επιδόσεις και πάνω κάτω το ίδιο σε OC. Δές τι εξόδους χρειάζεσαι και διάλεξε.

Αν και σε έκοψα Asus Fanboy για να πηγαίνεις εκεί με την μία.

Ram: Βάλε 2x8GB

CPU: 4770K είναι οκ. Και 3770K μεταχειρισμένος είναι οκ εάν τον βρείς σε τιμή χώμα για να γλιτώσεις μερικά ??? ακόμα να τα ρίξεις αλλού.

SSD: 250GB Samsung PRO απο εμένα και έναν μεγάλο για αποθήκη.

Ψύκτρα: Nepton 140XL ή Nepton 280L (ανάλογα το κουτί) αλλά και Noctua σε υπερκαλύπτει

Κουτάκι τι έχεις?

Συνεπώς κερδίζεις χρήμα από τροφοδοτικό, μητρική, CPU και δίνεις σε Ram, SSD, HDD.

Για κάνε μια σούμα να δείς τι σου μένεις για κάρτες γραφικών! :D

Monitor τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now