Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η επίσημη αποκάλυψη του Galaxy S5]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/samsung4.png[/NEWS_IMG] H Samsung αποκάλυψε στο πλαίσιο του MWC 2014 το Galaxy S5, το οποίο και έρχεται με μεγαλύτερη οθόνη 5.1 ιντσών Super AMOLED ανάλυσης 1080p και με αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Ο τελευταίος (αναγνώστης δαχτυλικών αποτυπωμάτων) επιτυγχάνεται μέσω σκαναρίσματος που γίνεται από το Home Button. Μέσω αυτής της διαδικασίας, ο χρήστης θα μπορεί να ξεκλειδώνει τη συσκευή και να πραγματοποιεί αγορές μέσω PayPal, χάρη στην ειδική συνεργασία που ξεκίνησε ανάμεσα στις δύο εταιρείες. Επιπλέον, το Galaxy S5 υποστηρίζει το πρότυπο IP67, κάτι που σημαίνει ότι είναι ανθεκτικό σε κραδασμούς, απότομες μετακινήσεις, υγρασία, σκόνη, ενώ μπορεί να βυθίζεται σε περίπου 1 μέτρο νερού από 30 έως και 60 λεπτά. Επίσης, μέσω του heart rate sensor στο πίσω μέρος της συσκευής, ο χρήστης μπορεί να μετράει τους καρδιακούς του παλμούς.

Όσον αφορά στον σχεδιασμό της συσκευής, μία βασική διαφορά σε σχέση με το υφιστάμενο μοντέλο (Galaxy S4) είναι το διάστικτο μοτίβο στην πίσω επιφάνεια του, ενώ περιμετρικά το σασί του είναι κατασκευασμένο από πολυκαρβονικό πλαστικό και ίνες γυαλιού. Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά, το Galaxy S5 ενσωματώνει επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon 800 στα 2.5 GHz, 2GB μνήμη RAM, 2 κάμερες 16MP με UHD (πίσω) και 2MP (μπροστά), υποστήριξη WiFi, Bluetooth, GPS/GLONASS, 4G LTE (150Mbps down/ 50Mbps up), μπαταρία 2800mAh, ενώ διαθέτει και υποδοχή micro USB 3.0 με ολοκληρωμένο κάλυμμα για καλύτερη στεγανοποίηση.

Η νέα πρόταση της κορεατικής εταιρείας διαθέτει επίσης θύρα υπέρυθρων, αποθηκευτικό χώρο 16GB/32GB ή 64GB και υποδοχή για κάρτες μνήμης microSD. Το Galaxy S5 θα «τρέχει» λειτουργικό Android 4.4 KitKat με το νέο TouchWiz UI και θα διατεθεί σε 4 χρώματα: μαύρο, λευκό, μπλε και χρυσό. Τέλος, η Samsung επιβεβαίωσε ότι η νέα συσκευή αναμένεται να κυκλοφορήσει ταυτόχρονα σε 150 χώρες στις 11 Απριλίου. Ωστόσο, δεν ανακοινώθηκε η τιμή διάθεσης της.

[video=youtube;oqPtA4hxpK4]http://www.youtube.com/watch?v=oqPtA4hxpK4&feature=player_embedded

[img_alt=Η επίσημη αποκάλυψη του Galaxy S5]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums323-picture22641.jpg[/img_alt]

[img_alt=Η επίσημη αποκάλυψη του Galaxy S5]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums323-picture22642.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Παρε μεταχειρο S4 ΚΟΣΜΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

Τ Ρ Ο Μ Α Κ Τ Ι Κ Ε Σ αλλαγες στο νεο Galaxy S5!!!!!!

Με την νεα καινοτομια της Samsung οι κατοχοι του S5 δεν θα χρειαζονται να κανουν Triplex καρδιας καθως μετραει και τους παλμους της καρδιας!

Φημες λενε οτι με το S6 θα καταργηθουν τα πιεσομετρα!

:hehe: Γελαω δυστυχως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κοροιδευετε αλλα εχει λιγοτερη ραμ, χειροτερη καμερα, μικροτερη μπαταρια απο τα αντιστοιχα Lg/sony.

το heart rate sensor δεν το εχει κανεις ομως. Να δω τι θα καναμε χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα τα υπόλοιπα... αλλά fingerprint? Τόσο αντιγραφή πια...?

Εντάξει τι περιμένατε. Το μόνο που έχουν να κάνουν πλέον είναι να περιμένουν τα dieshrinks, διαφορετικά μόνο την οθόνη θα μπορούν να μεγαλώνουν.

Μου έκανε εντύπωση το switch από τον Exynos σε Snapdragon.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Επιμένει στα μέτρια πλαστικά, επιμένει να μην "βιάζεται" για τα updates και χρεώνει σαν leader.

Δεν ξέρω... αν δεν ήξερα ότι πουλάει πολύ καλά, θα ανησυχούσα για την Samsung. Που είναι η καινοτομία της; Που είναι το πλεονέκτημα που θα σε κάνει να μην πάρεις "καθαρό" nexus; Ξεχνάω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... αν δεν ήξερα ότι πουλάει πολύ καλά, θα ανησυχούσα για την Samsung. Που είναι η καινοτομία της; Που είναι το πλεονέκτημα που θα σε κάνει να μην πάρεις "καθαρό" nexus; Ξεχνάω κάτι;

Διπλάσια κάμερα, πολύ μεγαλύτερη μπαταρία κ.α. Το nexus είναι ένα πολύ καλό κινητό δεν είναι flagship.

Επιμένει στα μέτρια πλαστικά, επιμένει να μην "βιάζεται" για τα updates και χρεώνει σαν leader.

Τα πλαστικά κρατάνε το κινητό στα 145gr το htc αν είναι 5.1 ή 5.2" αλουμίνιο πόσο θα είναι? 180-200gr? τι εννοείς μέτρια πλασιτκά υπάρχουν κ premium? γιατί στο g2 το πλαστικό νομίζω είναι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια κάμερα, πολύ μεγαλύτερη μπαταρία κ.α. Το nexus είναι ένα πολύ καλό κινητό δεν είναι flagship.

Το διπλάσια κάμερα δεν είναι καινοτομία, είναι εξέλιξη. Αυτό έλλειπε να ήταν χειρότερη. Καινοτομία είναι να έχει κάτι ολοκαίνουργιο. Το δαχτυλικό αποτύπωμα ας πούμε, αν δεν το είχε προλάβει άλλος.

Τα πλαστικά κρατάνε το κινητό στα 145gr το htc αν είναι 5.1 ή 5.2" αλουμίνιο πόσο θα είναι? 180-200gr? τι εννοείς μέτρια πλασιτκά υπάρχουν κ premium? γιατί στο g2 το πλαστικό νομίζω είναι χειρότερο.

Imo, τα πλαστικά κάνουν ΟΛΑ τα samsung να ιδρώνουν να δικαιολογήσουν τις τιμές τους στα μάτια των enthusiasts. Αν βάλεις δίπλα-δίπλα ένα One, ένα 5S και ένα S4, το πιο κατασκευαστικά "φτηνιάρικο" είναι το S4. Και το S5 παραμένει στις ίδιες επιλογές υλικών. Κακώς κατά την γνώμη μου, γιατί αργά ή γρήγορα θα την φάει από κάποιο κινέζικο. Ήδη σε μερικά κράτη της κεντρικής Ευρώπης τα oppo/whatever κινέζικα πιάνουν retail πόστα. Αν η Samsung δεν παίξει το χαρτί της ποιότητας και των premium υλικών, για να απομακρυνθεί από τα generic κινέζικα - θα πρέπει να τρέξει αργότερα.

Και ναι, εννοείται ότι όλα τα πλαστικά δεν είναι ίδια. Το 5C έχει ίδια πλαστικά με το S2, ας πούμε; Really;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα πλαστικά αλλά πως αλλιώς θα ήταν φυσιολογικό το βάρος του και θα άνοιγε κάτι που εμένα με κρατάει στην samsung.

Και ναι, εννοείται ότι όλα τα πλαστικά δεν είναι ίδια. Το 5C έχει ίδια πλαστικά με το S2, ας πούμε; Really;

Δεν σε καταλαβαίνω, τι το κακό είχαν τα πλαστικά του s2 και τι εννοείς γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα πλαστικά κινητά ίδια ρει. Άλλα είναι τελείως εύκολο να ξεθωριάσουν/χαρακτουν κτλ ενώ άλλα είναι πιο σκληρά και ανθεκτικά στην κακοποίηση. Το παράδειγμα ήταν κυρίως γιατί στον πρωινό καφέ συναντήθηκαν τα συγκεκριμένα δύο (5C & S2) και αν έβλεπες τις λεπτομέρειες (ανοχές, ξεβαμμένες περιοχές κτλ) θα έλεγες ότι δεν ανήκουν στο ίδιο tier ποιοτικά, ενώ και τα δύο είναι "πλαστικά".

Όπως και να ΄χει πάντως έχεις δίκιο, με μέταλλα θα προέκυπτε μεγαλύτερο βάρος. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα ήταν απαραίτητα κακό. Ψωνίζει πιστεύεις πλέον ο κόσμος με το "υποδεκάμετρο"; Μετράει αν έχει 12 και όχι 13Mp; Αν είναι 180 ή 145gr; Ξερωγώ... νομίζω ότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου δεν μπαίνει σε τέτοια ανάλυση. Απλά πιάνει, ψαχουλεύει και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως έχει σημασία το s2 ήταν ελαφρύτερο από το s3-s4 και το ότι είναι βαρύτερο το s5 έστω κ αυτά τα λίγα γραμμάρια εμένα με ξενερώνει..κράτησα πρόσφατα το 1020 στα χέρια μου κ δεν μ άρεσε καθόλου το βάρος του! Και είναι κ πλαστικό αλλά μ θέλει κ 150mp κάμερα..

Ο κόσμος είναι χαζός κ άσχετος..δεν ψωνίζει απλά με το υποδεκάμετρο ψωνίζει ότι βλέπει στο public και ότι του λέει ο ακόμα ποιο άσχετος πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα αν μου συγκρινεις το βαρος του Lumia (158) με εναν τεραστιο αισθητηρα και το πολυκαρβονικο σωμα με το βαρος του s5 (145 νομιζω) με πλαστικα λιγο ανω του μετριου γιατι λογικα ειναι στο ιδιο μοτιβο με το s4 και μου λες οτι ο κοσμος δεν ξερει και ψωνιζει με οτι βλεπει, τοτε εχει κανει πολυ καλη δουλεια η samsung στο pr της.

Δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους τα 2 τηλεφωνα περα απο το hw γιατι τα androids πανε αγκαλια με τους κατασκευαστες soc (και τωρα σπαστηκαν ολοι γιατι δεν εμεινε να βαλει κατι νεο και πιεστηκε η qc να βγαλει τον SD801 αλλιως παλι με τον 800 θα εμενε), και την αναλυση της οθονης (εχεις μεγαλυτερη αναλυση, οχι καλυτερη οθονη).

δε λεω θα γουσταρα να εχω και το s4 και το s5 και ειδικα το g2 μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις. Αλλα μην μου λες οτι υπαρχει καλη ποιοτητα κατασκευης στα S.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συγκρίνω το σ5 με τ 1020 αλλά το σ4 που έχω με το 1020 στο άλλο χέρι..

Δεν είπα ότι υπάρχει καλή ποιότητα κατασκευής, είπα ότι αν το σ5 ήταν μεταλικό θα ήταν πολύ πολύ βαρύτερο απο τα 145 π είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους τα 2 τηλεφωνα περα απο το hw γιατι τα androids πανε αγκαλια με τους κατασκευαστες soc (και τωρα σπαστηκαν ολοι γιατι δεν εμεινε να βαλει κατι νεο και πιεστηκε η qc να βγαλει τον SD801 αλλιως παλι με τον 800 θα εμενε)

Snapdragon 801 αναφέρεις και κοίτα πως έγινε υπάρχει ανάλογη υπεργαμάτη είδηση για τον συγκεκριμένο Qualcomm Snapdragon 801

:read:

Link to comment
Share on other sites

παντως λενε οτι θα βγει και με τον exynos octa. δε θα εχει καμια αλλη διαφορα αλλα δε θα κυκλοφορησει σε ολες τις χωρες.

Παρουσίασε και έκδοση με τον (4+4=8) exynos αλλά δεν λέει ακόμα που θα την κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος (αναγνώστης δαχτυλικών αποτυπωμάτων) επιτυγχάνεται μέσω σκαναρίσματος που γίνεται από το Home Button. Μέσω αυτής της διαδικασίας, ο χρήστης θα μπορεί να ξεκλειδώνει τη συσκευή και να πραγματοποιεί αγορές μέσω PayPal, χάρη στην ειδική συνεργασία που ξεκίνησε ανάμεσα στις δύο εταιρείες. Επιπλέον, το Galaxy S5 υποστηρίζει το πρότυπο IP67, κάτι που σημαίνει ότι είναι ανθεκτικό σε κραδασμούς, απότομες μετακινήσεις, υγρασία, σκόνη, ενώ μπορεί να βυθίζεται σε περίπου 1 μέτρο νερού από 30 έως και 60 λεπτά. Επίσης, μέσω του heart rate sensor στο πίσω μέρος της συσκευής, ο χρήστης μπορεί να μετράει τους καρδιακούς του παλμούς.

]Διαβάστε περισσότερα εδώ...[/right]

Obo τεχνολογίες που πρώτη φορά βλέπουμε!

Δακτυλικά αποτυπώματα (apple)

Αδιάβροχο (Sony)

Γενικά πολύ καλό!

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] τι λές?

Link to comment
Share on other sites

@venisk τι λές?

Όπως ειπες κ εσύ το κινητό είναι αντιγραφή από sony (αδιάβροχο) και apple (δαχτυλικό αποτύπωμα) δεν είναι κακό αυτό αλλά καμία καινοτομία..δλδ ο αισθητήρας τώρα που μετράει το καρδιακό παλμό σε μια συσκευή 5.1" μ φαίνεται απλά χαζομάρα.

Απογοήτευση γενικά για 2 λόγους ram κ μπαταρία..

Τα καλά του είναι η κάμερα του που θα τα σπάει, ο επεξεργαστής του, το ότι συνεχίζει να ανοίγει, το private και αυτό με το ultra power saving mode...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπες κ εσύ το κινητό είναι αντιγραφή από sony (αδιάβροχο) και apple (δαχτυλικό αποτύπωμα) δεν είναι κακό αυτό αλλά καμία καινοτομία..δλδ ο αισθητήρας τώρα που μετράει το καρδιακό παλμό σε μια συσκευή 5.1" μ φαίνεται απλά χαζομάρα.

Απογοήτευση γενικά για 2 λόγους ram κ μπαταρία..

Τα καλά του είναι η κάμερα του που θα τα σπάει, ο επεξεργαστής του, το ότι συνεχίζει να ανοίγει, το private και αυτό με το ultra power saving mode...

Αγοράζεις DSLR με τα μισά λεφτά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now