pmakr

2o Τροφοδοτικο στο tower

Recommended Posts

Εχω tower stacker που παιρνει 2 τροφοδοτικα

Το 650 που εχω δεν ειναι αρκετο και θελω να βαλω ενα δευτερο για να μπουν οι μισοι σκληροι εκει και θα του ανοιγω τον διακοπτη πριν ανοιξω το main και οταν δεν το χρειαζομαι shutdown και θα τον κλεινω

Οι δισκοι ειναι για Backup

Θα μπουν 8 σκληροι το πολυ 12 ( απιθανο 12)

Εχω corsair και coolermaster στα tower σαν main.

Εχω δει ενα της msystems 500αρι με 25 ευρω. Ξερω οτι στα τροφοδοτικα το φτηνο δεν ειναι καλο (και ομοιως καποιο με τσιμπημενη τιμη δεν σημαινει οτι ειναι και καλο)

Ειχα ακουσει οτι ειναι καλα αν και φτηνα με λιγο efficiency αλλα αυτο δεν με πειραζει λιγο θα ανοιγουν

Το ξερετε; Εχετε κατι αλλον να προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, οι δίσκοι δεν καίνε όσο νομίζεις. Δεν μας λες όλο το σύστημα, μήπως δεν χρειάζεται να μπλέξεις;

Επίσης μερικές μητρικές αν εκκινήσουν με έναν δίσκο που δεν έχει ρεύμα καθυστερούν άπειρα στο start up γιατί το detection των sata έχει μεγάλο timeout.

Link to comment
Share on other sites

3770k > 4.4

2x460 sli

gigabyte z77x-d3h

1 blu

sb xfi fatal1ty pcix

2 pcix sata controllers

9 ανεμιστηρες ( 6 12cm 3 8cm )

650 Corsair TX

Εχω διακοπτες 12v 5v σε καθε τετραδα σκληρων. Ολοι παιρνουν ρευμα απο το ιδιο καλωδιο και οι διακοπτες κοβουν στο καταλληλο σημειο

Οταν ειναι αναμενη η μια τετραδα μονο και οι 3 που ειναι συνεχεια ον κανενα προβλημα (σε οποια και απο τις 2 τετραδες και να το κανω)

Οποτε μεχρι 7 σκληρους παιζει κανονικα

Οταν παμε στους 11 τοτε αρχιζει και κανει reset δισκους αλλους χανει αλλους βρισκει (ακουω οτι τους κανει power off και μετα spinup again)

Αυτο το τερας εχω.

Οι διακοπτες δικης μου κατασκευης. Και φυσικα ον οφφ οταν ειναι κλειστο το μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο FOUNDER ! οτι τα msystems τροφοδοτικα εχουν πολυ χαμηλο failure rate κατι που εχω ακουσει και απο τεχνικο αλλο που τα χρησιμοποιει και το mystems εχει και καλο ονομα και τα βαζει στα pc του.

Βεβαια στο ιντερνετ βρηκα οτι πολλοι στο εξωτερικο τα βριζουν και σκανε...αλλα προφανως εξαρταται απο παρτιδες κτλ αλλα εμπιστευομαι τον γοριλλα !

Αν δεν τα παρω λεω να παω σε φτηνα corsair.

ΠΑΝΤΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΩ ! ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ Α ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΣΚΑΣΕ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το σύστημά σου θα έπρεπε να αρκείται στο 650άρι σου, μια χαρά.

Αλλά ίσως να πέφτει πολύ η 5άρα σου, ναι. Καλύτερα πριν αγοράσεις επιπλέον psu, δοκίμασε με ένα δανεικό αν αλλάζει η κατάσταση με τα τυχαία shutdown των δίσκων. Αν ναι, πας για δεύτερο ή πουλάς και το πρώτο και πας για ένα και καλό.

Κάτι θα βλέπει ο Βασίλης για να το λέει, but still εγώ κάτι τέτοιο -> http://www.topsystems.gr/products/XFX-Core-Edition-PRO550W-Power-supply-(-internal-)%2C-ATX12V-2.2%2F-EPS12V-2.91%2C-80-PLUS-Bronze%2C-AC-100%252d240-V%2C-550-Watt%2C-active-PFC.html θα είχα στο μυαλό μου για δεύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την 5αρα υποψιαζομαι γιατι το ιδιο εκανε ΟΤΑΝ ειχα δωσει 5volt στους ανεμιστηρες αντι για 12 για να πηγαινουν αργα. Οποτε τελικα τους ξαναβαλα στα 12 και εβαλα στη γραμμη που τους ενωνω αντισταση για να ριξω τα volt. Αλλα στην πορεια μπηκαν και αλλοι δισκοι και τους εκανα τοσους και τοτε το ξανακανε και μαλλον ναι η 5αρα φταιει.

Για αυτο ρωτησα και επιβεβαιωσε οτι ειχα ακουσει οτι ειναι σκυλια και μια και θα δουλευουν λιγο το 60% efficiency δεν με νοιαζει σβησμενο θα ειναι περισσοτερο, Μια στο τοσο θα αναβει

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-500W

Θα ηθελα πολυ να παρω ακριβοτερο η μεγαλυτερο αλλα υπαρχουν αλλα εξοδα ( φυσικα δικη μου επιλογη αν κατι παει στραβα και σκασει ας προσεχα δικη μου η ευθυνη ξαναλεω )

0,38 failure rate και πιστοποιήσεις ειδε και τα ξερει απο "μεσα" οποτε τον εμπιστευομαι. Ειδε data !

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Με το μικρό uptime που θα έχεις λογικά θα είσαι μια χαρά ναι. Τώρα αν θέλεις να κολλήσεις ένα 10ευρω και πάρεις έστω κάτι τέτοιο CHIEFTEC GPA-450S8 IARENA SERIES 450W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - και πάλι λάθος δεν είναι.

Επίσης, αφού σε βλέπω σε ψήνει η modα ίσως μπορείς να βρεις κατάλληλα Zener (προσοχή στο wattage) ή Mosfets για να πάρεις 5v από την 12άρα του psu σου (έχεις headroom) και να μείνεις με ένα psu. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Moda μεχρι εκει που με παιρνει εκ του ασφαλους ! Αυτο που λες ειναι κατι που δεν ξερω να το κανω και δεν θελω !

ΥΓ. Η αντισταση που εβαλα στη 12αρα ζεσταινοταν -ετσι τελικα εδωσα 5 volt στους ανεμιστηρες που εκαναν φασαρια γιατι βαριομουν να τους βγαζω εναν εναν και να βαζω αντισταση...η λυση που βρηκα ηταν να την βαλω μεσα σε θερμοκολλα αρκετου παχους....Οταν αναβει το pc καποιες ωρες ζεσταινεται και μαλακωνει ελαφρως αρκετα σκληρη σε σχεση με πλαστελινη αλλα μπορει να καμφει αλλα δεν λιωνει...Αναγκαστικα αυτο το υλικο ειχα αυτο εβαλα ! Τουλαχιστον δεν λιωνει και δεν ειναι καυτη η επιφανεια...μεσα λιωνει ο πυρηνας υποθετω !

ΥΓ2.Εχω μετρητη ενεργειας στα pc...Απο θεμα watt συνολικα φτανει μεν αλλα ειναι σφιχτα οριακα και δεν ξερω το aging των πυκνωτων.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Και μολις την πατησα....Τα καλωδια για να τα συνδεσω που ειχαν μεσα τα stacker ηταν 20 Pin !!!

Αντε να βρω τωρα ελλαδα τετοιο πραγμα !

Τελικα κανεις δεν ξερει απο που θα του ερθει λολ

ΕΡΩΤΗΣΗ : Αν εχω βραχυκυκλωμενα τα pins που δινουν εντολη να ανοιγει το τροφοδοτικο και το ανοιγω απο το δικο του διακοπτη πισω δεν εχω θεμα

Αν κανω shutdown το pc απο το sata δινει εντολη να παρκαρουν οι κεφαλες των δισκων που δινει το δευτερο τροδοδοτικο;

Οποτε μολις κλεισει το πρωτο τροφοδοτικο αν κλεισω το αλλο manually μπορει να κανει ζημια στους δισκους;

Ομοιως και στο ανοιγμα. Να το ανοιγω πριν ανοιξω το κυριο

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα αυτο

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-600W

Ηταν να παω για coolermaster 500αρι η 600αρι παλι απο msystems αλλα αλλαξα γνωμη και ακουσα τον gorilla ( φυσικα αμα γινει εκρηξη αναλαμβανω εγω την ευθυνη αλλα πριν το βαλω θα στειλω μια επιστολη σε καμια εφημεριδα γιατι θα εχω εξαυλωθει !!!)

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσεις

Βασικα εγινε σε 2 pc η δουλεια

στο 1 το τροφοδοτικο εχει 12.1 / 5 volt στο αλλο 12.56 / 5.1 με διακυμανση 0,2-3 προς τα κατω στα 12 και αμελητεα στα 5 ( διακυμανση=αναλογα με ποσους σκληρους εχω πανω)

Ειναι αθορυβα ( το 2ο κανει ελαφρως αλλα αμα κλεισεις το καπακι δεν ακουγεται καν ειναι πολυ σιγανος αλλα δεν ακουγεται παντως)

Δουλευουν και τα δυο κανονικα με τους δισκους πλεον δεν τους κανει reset.

Στο δευτερο μονο ειχε πιαστει κατα τη συσκευασια το αυτοκολλητο που λεει οτι αν βγει θα χαθει η εγγυηση και ηταν το μισο πανω στο τροφοδοτικο το αλλο μισο στο σιλοτειπ...αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα φαινεται οτι δεν ειναι ανοιγμενο. Να τους στειλω ενα mail να τους το πω απο τωρα; Αλλα ειναι τοσο φτηνο που ... ενταξει...δεν θα σκασω κιολας.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Οταν το ανοιγω το 2ο βασικα εχει 12,63 αλλα αμεσως σε 2-3 δευτερολεπτα πεφτει σε 12.56

Να ανυσυχω;

Βασικα το οριο ειναι 12v -+ 5% ara 11.4-12.6

To πολυμετρο που εχω απλο ειναι με 20 ευρω αλλα φοβαμαι επειδη ειμαι στο οριο.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Απλά να γειώνουν και τα δυο (μεταλλικές βίδες κτλ) στο case και να μην πηγαίνουν και τα δύο psu στην μητρική (24pin/8pin).

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσεις

Βασικα εγινε σε 2 pc η δουλεια

στο 1 το τροφοδοτικο εχει 12.1 / 5 volt στο αλλο 12.56 / 5.1 με διακυμανση 0,2-3 προς τα κατω στα 12 και αμελητεα στα 5 ( διακυμανση=αναλογα με ποσους σκληρους εχω πανω)

Ειναι αθορυβα ( το 2ο κανει ελαφρως αλλα αμα κλεισεις το καπακι δεν ακουγεται καν ειναι πολυ σιγανος αλλα δεν ακουγεται παντως)

Δουλευουν και τα δυο κανονικα με τους δισκους πλεον δεν τους κανει reset.

Στο δευτερο μονο ειχε πιαστει κατα τη συσκευασια το αυτοκολλητο που λεει οτι αν βγει θα χαθει η εγγυηση και ηταν το μισο πανω στο τροφοδοτικο το αλλο μισο στο σιλοτειπ...αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα φαινεται οτι δεν ειναι ανοιγμενο. Να τους στειλω ενα mail να τους το πω απο τωρα; Αλλα ειναι τοσο φτηνο που ... ενταξει...δεν θα σκασω κιολας.

Τράβα μια photo τώρα και στείλε την τους μαζί με τον αριθμό απόδειξης για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν και

δεν νομίζω εάν πάθει κάτι να σου πουν τίποτα εάν είναι το αυτοκόλλητο έτσι :)

(δεν θέλω να βγώ σε εφημερίδα ρει :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

τους εστειλα ενα mail και τους το ειπα...τωρα για το serial πρεπει να το ξεβιδωνω απο το stacker...Δεν νομιζω να εχω θεμα αλλα και να καει το πηρα οσο θα επαιρνα καποιο μεταχειρισμενο χωρις εγγυηση.

Το μονο που με ανησυχει ειναι τα volts...

ΥΓ.Δεν θα βγεις στην εφημεριδα εσυ ! Μα εγω αναλαμβανω την ευθυνη εσυ δεν φταις ! Εσυ μια γνωμη ειπες !

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Caution δεν ειχα δει που ελεγες για τα ρευματα γι αυτο ξαναρωτησα

Το κυριο παει σε καλωδιο 24 pin και απο εκει στη μητρικη

Το δευτερο τροφοδοτικο συνδεεται με το πρωτο απο αυτο το καλωδιο με δυο καλωδιακια ( μια γειωση και ενα 5v νομιζω)

Στο ενα pc το ειχα στο αλλο το εφτιαξα μονος μου απο ρεταλια αλλα καλωδια (τελικα φανηκαν χρησιμα κατι καμενα τροφοδοτικα που τους ειχα κοψει τα 20πινα...και ελεγα τι να τα κανω οταν τα εκοβα...!)

Απο εκει και περα ειναι βιδωμενα στο case με κανονικες βιδες μεταλλικες.

EDIT:ΟΚ με την εγγυηση με καλυψαν με την απαντηση τους !

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια...πως να το πω ανησυχια τυψεις οτι δεν αγορασα coolermaster και corsair...Επρεπε να κανω ψυχοθεραπεια στο youtube λιγο για να συνδυασω τα χαμηλα ποσοστα rma του gorilla ! Μολις ειδα αυτα μου περασαν ολα !!!

Corsair καπνιστο

Coolermaster

Φωτια

Ρεσιταλ Εκρηξεων

Οποτε συμβαινει σε ολες τις οιγογενειες, ακομα και το antec πηρε μαζι του καρτα γραφικων...οποτε το να με καθησυχασει κανεις οτι το πανακριβο για 100 watt Που θελω δεν θα μου κανει με τιποτα ζημια δεν παιζει τελικα...Ειναι και λιγο θεμα τυχης εκτος απο ποιοτητα κατασκευης. Αλλα με rma <1% εχω καλες πιθανοτητες να ειμαι οκ....Ε στη χειροτερη θα κανω αναβαθμιση σε δισκους ηλιου ! λολ

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now