Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω να αγοράσω κάτι εδώ και καιρό και απο αναζήτηση σε αναζήτηση και από link σε link το βρήκα τελικά στο

aliexpress.com. Ψάχτηκα λίγο και είδα πως έιναι ebay φάση αλλά πιο πολύ με China/USA κοινό!

Εχει δοκιμάσει κανείς? Είναι αξιόπιστο?

Είναι σε φάση ebay από θέμα αξιοπιστίας ή καμία σχέση?

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος...εάν αγοράσω κάτι και δεν είναι αυτό που λέει ο πωλητής (γιατί έτσι διάβασα

σε πολλά site αλλά βλέπω και πολλούς αγοραστές να γράφουν αυτό το πράγμα στα σχόλια), με καλύπτει το site/paypal

ή είναι τρέχ γύρευε η φάση?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έψαχνα ένα τροφοδοτικό τηλεόρασης και για πολύ καιρό το έβρισκα μόνο εκεί, διάβασα όμως ότι δεν είναι αξιόπιστο οπότε περίμενα να εμφανιστεί στο Ebay

Link to comment
Share on other sites

Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

Αξιόπιστο, από μεριάς πως τα λεφτά σου δεν θα τα χάσεις. Διαμεσολαβεί μέσω εσένα και του πωλητή, οπότε αν ο πωλητής δεν στο στείλει ή χαθεί ή οτιδήποτε, dispute κτλ, όπως ακριβώς στο paypal/ebay. Δεν έχω χάσει χρήματα ποτέ.

Αν δεν το στείλει μέσα στις ημέρες που λέει, έχεις επιστροφή χρημάτων.

Αν δεν φτάσει μέσα στις ημέρες που λέει, έχεις επιστροφή χρημάτων.

Γενικά, χρήματα δεν χάνεις. Έχω πάρει full refund επειδή παρήγγειλα ένα κινητό και δεν είχε GPS ενώ έγραφε πως είχε.

Το πρόβλημα είναι πως οι πωλητές εκεί μέσα είναι "γιούχου". Πριν παραγγείλεις οτιδήποτε, να στείλεις οπωσδήποτε μήνυμα ρωτώντας αν το έχει σε στοκ. Κυριολεκτικά τις μισές φορές που έχω παραγγείλει κάτι, έχω επιστροφή χρημάτων μετά από 1-2 εβδομάδες γιατί δεν το έστειλε ποτέ και ξανά μανά από την αρχή. Στις μισές των μισών κιόλας μου είχαν απαντήσει πως ναι, έχουν στοκ. Αν δηλαδή βιάζεσαι, είναι λίγο πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση δεν παραγγέλνεις με οποιαδήποτε courier. Μόνο αν στέλνει registered airmail (οποιοδήποτε) ή EMS (πολύ γρηγορότερο, έχεις ένα πολύ μικρό ρίσκο για τελωνείο αλλά πληρώνεις μόνο το 23% συν κάτι ψιλά, όχι ό,τι θέλουν...). Σε καμία περίπτωση με οποιαδήποτε courier! Και $10 να κάνει αυτό που θα πάρεις, ξεκινάς με το καλημέρα στα 220-280? εκτελωνιστικά έξοδα, συν όλα τα υπόλοιπα, και έχεις 90% πιθανότητα να σταματήσει. Ας γράφουν "free DHL" ή σου στέλνουν μηνύματα πως να το στείλουν με DHL ή με FedEx γιατί είναι πιο γρήγορες (είναι, είναι και φτηνότερα γι'αυτούς), σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην δεχθείς.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα από Κίνα το LENOVO S900 ,τελικά απάτη όπως αποδείχθηκε και τώρα είμαι στη διαδικασία Dispute όπου μου εφανίζει τα παρακάτω.Έχω ζητήσει να μου επιστρέψει τα χρήματα και μετά να του στείλω το κινητό με δικά του έξοδα.Τι κάνω απο εδώ και πέρα,μπορείτε να με βηθήσετε η να τα ξεχάσω τα λεφτά.

Ευχαριστω πολύ

7hfqMz0x 4AAAAASUVORK5CYII=

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα από Κίνα το LENOVO S900 ,τελικά απάτη όπως αποδείχθηκε και τώρα είμαι στη διαδικασία Dispute όπου μου εφανίζει τα παρακάτω.Έχω ζητήσει να μου επιστρέψει τα χρήματα και μετά να του στείλω το κινητό με δικά του έξοδα.Τι κάνω απο εδώ και πέρα,μπορείτε να με βηθήσετε η να τα ξεχάσω τα λεφτά.

Ευχαριστω πολύ

Order NO:65763893822625

Status:Awaiting your acceptance of seller's solution

Reminder:The seller did not accept your dispute request, but offered a solution.

You can view the seller's proposal in your dispute information. You can continue to negotiate a solution until 7 calendar days 5 hour 41 minute 19 second .

If you do not agree to a solution by that time, the dispute will be escalated automatically and Alibaba will step in to mediate.

accept , modify , cancel dispute , escalate dispute

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS, έχω αγοράσει 2-3 φορές πράγματα για το εργαστήριο μου όταν δε τα έβρισκα αλλού. Είναι σαν το ebay. Αν σε κλέψει ο πωλητής δε φταίει το aliexpress αλλά ο πωλητής. Μπορείς να δεις το reputation του πωλητή πριν κάνεις αγορά και σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω. Φυσικά αν πληρώσεις με paypal είσαι διπλά διασφαλισμένος. Εξάλλου πληρώνοντας με paypal μπορείς να ανοίξεις case και μέσα από το paypal και ας έχεις αγοράσει έξω από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα από Κίνα το LENOVO S900 ,τελικά απάτη όπως αποδείχθηκε και τώρα είμαι στη διαδικασία Dispute όπου μου εφανίζει τα παρακάτω.Έχω ζητήσει να μου επιστρέψει τα χρήματα και μετά να του στείλω το κινητό με δικά του έξοδα.Τι κάνω απο εδώ και πέρα,μπορείτε να με βηθήσετε η να τα ξεχάσω τα λεφτά.

Ευχαριστω πολύ

Order NO:65763893822625

Status:Awaiting your acceptance of seller's solution

Reminder:The seller did not accept your dispute request, but offered a solution.

You can view the seller's proposal in your dispute information. You can continue to negotiate a solution until 7 calendar days 5 hour 41 minute 19 second .

If you do not agree to a solution by that time, the dispute will be escalated automatically and Alibaba will step in to mediate.

accept , modify , cancel dispute , escalate dispute

Πιο είναι το πρόβλημα με το κινητό?

Το σωστό είναι αν δε το θες να στείλεις πίσω το κινητό (συστημένο) και μόλις το παραλάβει να σου στείλει τα χρήματα πίσω. Το να σου στείλει τα χρήματα πρώτα πίσω αυτός δεν είναι λογικό γιατί μετά εσύ μπορεί να μη του στείλεις το κινητό πίσω ενώ εσύ διασφαλίζεσαι από το διαμεσολαβητή του aliexpress σε περίπτωση που δε σου δίνει πίσω τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενώ εμπαινα στο Internet μετά από λίγο με πεταγε ξαφνικά έξω, ενώ τα χαρακτηριστικα του κινητού υποτίθεται ότι ήταν Lenovo S900 16Gb rom 4Gb ram android 4.4.3 είναι τελικά διπύρηνος MTK 6572 με ram 512.Εάν το στείλω πίσω εγώ πως διασφαλίζομαι ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα?Πώς διασφαλίζομαι από τον διαμεσολαβητή? .Τα έξοδα αποστολής θα τα χρεωθώ εγώ?Πρώτη φορά αγοράζω από Aliexpress και μου έτυχε αυτό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενώ εμπαινα στο Internet μετά από λίγο με πεταγε ξαφνικά έξω, ενώ τα χαρακτηριστικα του κινητού υποτίθεται ότι ήταν Lenovo S900 16Gb rom 4Gb ram android 4.4.3 είναι τελικά διπύρηνος MTK 6572 με ram 512.Εάν το στείλω πίσω εγώ πως διασφαλίζομαι ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα?Πώς διασφαλίζομαι από τον διαμεσολαβητή? .Τα έξοδα αποστολής θα τα χρεωθώ εγώ?Πρώτη φορά αγοράζω από Aliexpress και μου έτυχε αυτό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Τα έξοδα επιστροφής τα χρεώνεσαι εσύ. Αν το παραλάβει και δε σου επιστρέψει τα χρήματα αναλαμβάνει το aliexpress ή το ebay ή το paypal ανάλογα πως έχεις κάνει την αγορά κάνοντας dispute να σου επιστρέψει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

αν αγόρασες μέσω paypal..εφόσον σου έστειλε λάθος κινητό θα πλήρωση τα μεταφορικά+full refund..δεν ξέρω πως λειτουργεί το aliexpress αλλα με paypal είσαι full καλυμμένος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενώ εμπαινα στο Internet μετά από λίγο με πεταγε ξαφνικά έξω, ενώ τα χαρακτηριστικα του κινητού υποτίθεται ότι ήταν Lenovo S900 16Gb rom 4Gb ram android 4.4.3 είναι τελικά διπύρηνος MTK 6572 με ram 512.Εάν το στείλω πίσω εγώ πως διασφαλίζομαι ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα?Πώς διασφαλίζομαι από τον διαμεσολαβητή? .Τα έξοδα αποστολής θα τα χρεωθώ εγώ?Πρώτη φορά αγοράζω από Aliexpress και μου έτυχε αυτό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Αν το αγόρασες μέσω Paypal, ξεκινάς dispute άμεσα!

Αν όχι, τότε πας, επίσης άμεσα, στην τράπεζά σου.

Εξηγείς τι έγινε, ότι σου έστειλαν προϊόν μαϊμού και ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

Γενικά πάντως, εγώ το έκοψα το Ali. Έχει πάρα πολλά πράγματα, αλλά όσα αξίζουν δεν είναι φθηνά. Επίσης, μου έτυχε 3 φορές ήδη κάποιο πρόβλημα και ποτέ δε δόθηκε σωστή λύση. Στη μία περίπτωση μάλιστα, χάλασε το προϊόν, ζήτησα αντικατάσταση γιατί είχε εγγύηση (υποτίθεται) και ενώ ο πωλητής με αγνοούσε, μίλησα με υπεύθυνο του site. Μου είπαν ότι θα δοθεί λύση άμεσα, αλλά ποτέ δε μου απάντησαν.

Εγώ το έκοψα και δεν ξαναπαίρνω τίποτα. Το χρησιμοποιώ σαν κατάλογο, γιατί έχει πολύ καλό ψαχτήρι, αλλά μετά βρίσκω ακριβώς τα ίδια προϊόντα στο ebay και τα παίρνω από εκεί, όπου έρχονται και σαφώς πιό γρήγορα, αλλά πληρώνεις τα μεταφορικά, ενώ στο Ali συνήθως δεν έχει. Μάλιστα, τις περισσότερες φορές, όταν τα βρίσκω στο ebay, είναι ο ίδιος πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

To aliexpress όπως και κάθε τέτοιο σιτε θα πρέπει πριν κάνεις την αγορά να κοιτάς 2-3 πράγματα.

Ακόμα και στο Ebay υπάρχουν απατεώνες που την έχουν πατήσει πάρα πολλοί .

Στο Aliexpress έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από διάφορα προϊόντα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στον φίλο από πάνω το Aliexpress έχει ασφάλεια - Το Alibaba που είναι ίδιας εταιρείας ΔΕΝ έχει.Στο Alibaba έχουν γίνει αγορές κινητών από φίλους και έχουν έρθει πακετάκια με αρκουδάκια.Το δελεαστικό του Alibaba που πέφτουν όλοι είναι ότι οι πωλητές σου λένε " βάλε μου τα λεφτά μέσω WU και θα στα στείλω άμεσα γιατί μπορώ να πάρω τα λεφτά σε 1 ώρα και θα έχει έκπτωση 10-20-30% "

Όταν βλέπεις ένα κινητό έχει σε 20 πωλητές 200$ - στην αγορά έξω έχει 200$ και κανά 2-3 παίζουν στα 109$ με εκπτώσεις τότε βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά...

Σίγουρα όταν έχεις το paypal κάνεις την αγορά με περισσότερη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το Aliexpress, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, τα πράγματα είναι στα χέρια σου μέσα σε 5 εβδομάδες το πολύ το γράφει κιόλας και δεν έχει καθόλου έξοδα αποστολής.

Αν πληρώσεις με paypal θα βρεις την άκρη στο πρόβλημα σου.

Εγώ κοιτάω και αξιολογίσεις για κάθε χρήση ή μαγαζί που πουλάει, δεν ξέρω αν είναι σωστές και όχι ψεύτηκες αλλά εγώ δεν είχα κανένα θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Eχω paypal στο ονομα του πατερα μου.

Αν φτιαξω λογαριασμο σε ebay-aliexpress πως μπορω να κανω παραγγελιες στο δικο μου ονομα?

(δοκιμασα με δικα μου στοιχεια στο ebay και δεν δεχεται την mastercard)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now