Astalavista

Cryptocurrency... Your thoughts!

Cryptocurrency... Your thoughts!  

41 members have voted

  1. 1. Cryptocurrency... Your thoughts!

    • Είναι το μέλλον. Αποκέντρωση και μηδενικές προμήθειες rocks!
      3
    • Θα συνυπάρξουν μαζί με τα FIAT νομίσματα, μα κυρίως για τις διαδικτυακές μας συναλλαγές.
      7
    • Απάτη! Πυραμίδα για να χαθούν χρήματα προς όφελος των ιδρυτών του.
      7
    • Θα εκλείψουν όταν θα λήξει η "περίοδος κερδοφόρου mining" και θα χαθεί το ενδιαφέρον.
      20
    • Συνωμοσιολογία! Θα επεκταθώ με σχόλιο.
      0
    • Τίποτα από τα παραπάνω. Θα επεκταθώ με σχόλιο.
      0
    • OK... Τι είναι Bitcoin;
      4


Recommended Posts

Ήταν 2009 όταν τα πρώτα Bitcoins άρχισαν να "εξορύσσονται" και από τότε, τόσο οι θιασώτες του, όσο και οι απλοί παρατηρητές έγιναν μάρτυρες μια μικρής κοσμογονίας: ισοτιμίες κάλπασαν, ASIC ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια και ανέβασαν κατακόρυφα την δυσκολία, άνθρωποι αγόρασαν την ακριβότερη pizza ever, εναλλακτικά νομίσματα μπήκαν στο παιχνίδι κάνοντας τις κάρτες γραφικών της AMD ανάρπαστες, το bitcoin συνδέθηκε με εγκληματικές δραστηριότητες στον κυρίαρχο τύπο, τα DDοS attacks έγιναν για μερικούς bussiness model και προσφάτως, ένα μεγάλο ανταλλακτήριο δήλωσε αφοπλιστικά "χάσαμε τα Bitcoin σας και κλείνουμε" στους πελάτες τους.

Το συζητήσαμε και εδώ, αλλά αν θέλαμε να κατηγοριοποιήσουμε την στάση σας, τι περιγράφει καλύτερα τις σκέψεις σας και την γνώμη σας για το Bitcoin αλλά και τα Altcoins;

[img_ALT=Cryptocurrency...Your thoughts!]

http://www.hwbox.gr/members/3682-albums85-picture23073.jpg[/img_ALT]

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν για να μείνουν πιστεύω. Θα εξαφανιστεί το ένα, θα ξεπεταχτούν άλλα δέκα..

ps. Γιατί "your thoughts" και όχι "οι σκέψεις σας"; Νόμιζα το poll το άνοιξε ο caution :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι μπορει να χρησιμοποιηθουν για να διευκολυνθουν συναλλαγες διαδικτυακα στο μελλον. Ειναι καλο που παρακαμπτωνται οι τραπεζες με τις τεραστιες προμηθειες που περνουν κυριως στη μετατροπη συναλλαγματος.

Αυτη τη στιγμη κανω mining με μια 7970 που εχω σε scrypt με περιπου 800khash/s. Συντομα περιμενω να ερθουν 6x Sapphire R9 290 Tri-X μαζι με τα αντιστοιχα συνοδευτικα! Ελπιζω να εχω γυρω στα 5600khash/s.

Τουλαχιστον η επενδυση δεν ειναι αγορα αερα (πχ αγορα coins με πραγματικα λεφτα) και στην χειροτερη εχει γινει αναβαθμιση και τα περισσευματα πωλουνται ως μεταχειρισμενα. Τα κερδη ειναι μικρα αλλα υπαρχει δυνατοτητα επενδυσης και μετατροπης σε αλλα/καινουρια νομισματα που μπορει να παρουν αξια καποια στιγμη και να πολλαπλασιαστει το αρχικο κεφαλαιο (αλλα ειναι και να σου κατσει οπως το bitcoin πηγε απο μερικα cents στα 1100 δολλαρια).

Βλεπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω και εγώ ετσι το βλέπω, ήδη κάνω και εγω mining με scrypt με δυο συστήματα στο ενα έχω 2x290X και στο δεύτερο μια 6970 που περίσευε :P με τις 290x έχω σταθερά 1610khash/s και με την 6970 470khash/s.

Το concept είναι να στήσω στο ενα 4x280X και στο αλλο να μεινουν οι 290X με προοπτική να φύγουν και να μπούν 4x290 :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω και εγώ ετσι το βλέπω, ήδη κάνω και εγω mining με scrypt με δυο συστήματα στο ενα έχω 2x290X και στο δεύτερο μια 6970 που περίσευε :P με τις 290x έχω σταθερά 1610khash/s και με την 6970 470khash/s.

Το concept είναι να στήσω στο ενα 4x280X και στο αλλο να μεινουν οι 290X με προοπτική να φύγουν και να μπούν 4x290 :D

Λιγο εχεις στα 1600. Βαλε bios απο Stilt κανε και λιγο undervolt και δουλεψε τες 950/1250 (ισως το παρει κανα -70mv). Λογικα θα πιασεις 1800 με λιγοτερη καταναλωση απο οτι τωρα. Undervolt μονο μεσω windows λογω afterburner διοτι δεν μπορεις να κανεις edit το bios οπως στις 7970/280x.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη [MENTION=1549]ejic[/MENTION] & [MENTION=11]mortisboy[/MENTION] αλλά πόσα χρήμματα βγάζετε με την δύναμη που έχετε?

Αν υπολογίσετε ρευματα κτλ, στο τέλος του μήνα πόσα έχετε βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη [MENTION=1549]ejic[/MENTION] & [MENTION=11]mortisboy[/MENTION] αλλά πόσα χρήμματα βγάζετε με την δύναμη που έχετε?

Αν υπολογίσετε ρευματα κτλ, στο τέλος του μήνα πόσα έχετε βγάλει?

Δες στο www.coinwars.com. Δεν γινεται να σου πω γιατι οι τιμες ειναι πολυ ρευστες. Συμφερει switching pool οπως το wafflepool που χρησιμοποιω. Με 800khash/s (μια 7970 με μνημες hynix και modified bios) περιπου 5 με 6 δολαρια τη μερα με τα μισα να πανε στο ρευμα. Σε τωρινες τιμες και στο πολυ πανω κατω. Ειναι πολυ σημαντικη η σωστη ρυθμιση ωστε να ελαχιστοποιεις το ρευμα και ταυτοχρονα να μεγιστοποιεις τα Khash/s.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιάστε μια πραγματική δουλειά :)

xaxa καλό...πολλές δουλειές φίλε και δεν αρκούν με την κολοκατάσταση που επικρατεί :(

Λιγο εχεις στα 1600. Βαλε bios απο Stilt κανε και λιγο undervolt και δουλεψε τες 950/1250 (ισως το παρει κανα -70mv). Λογικα θα πιασεις 1800 με λιγοτερη καταναλωση απο οτι τωρα. Undervolt μονο μεσω windows λογω afterburner διοτι δεν μπορεις να κανεις edit το bios οπως στις 7970/280x.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης θα το ψαξω μόλις βρω χρόνο :T:

Ουσιαστικά έχω ασχοληθεί 2-3 ώρες με το στήσιμο, τα μηχανήματα δεν τα έχω σπίτι μου, αν τα είχα σπίτι ούτε πρόκειται να ασχολούμουν, με την οικιακή χρήση που υπάρχει λόγω φαμίλιας οι κιλοβατώρες θα εκτοξεύονταν και θα πήγαινα πάντα με την υψηλότερη μονάδα χρέωσης, οπότε θα ήταν απαγορευτικό λόγω ΔΕΗ. Τώρα εκεί που τα έχω δεν δουλεύει τίποτα άλλο οπότε θα παλευτεί νομίζω :)

Συγνώμη [MENTION=1549]ejic[/MENTION] & [MENTION=11]mortisboy[/MENTION] αλλά πόσα χρήμματα βγάζετε με την δύναμη που έχετε?

Αν υπολογίσετε ρευματα κτλ, στο τέλος του μήνα πόσα έχετε βγάλει?

Bill πραγματικά δεν υπάρχει κατι σταθερό, πάνω κάτω είναι όπως τα είπε ο ejic

το 3 ψηφισα.

συμφερει να κανεις ολη αυτη τη "φασαρια" για 3$?

εγω προσωπικά επειδη ασχολούμε αποκλειστικά με το benching και είμαι άρρωστος με το hardware ολα αυτα τα είχα δεν αγόρασα απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, απλα τα έστησα και τα έβαλα να κάνουν κατι απο το να κάθονται και να περιμένουν να τα benchαρω :hehe:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

xaxa καλό...πολλές δουλειές φίλε και δεν αρκούν με την κολοκατάσταση που επικρατεί

Σίγουρα αλλά δεν είναι λύση αυτό το πράγμα..είναι ένα μόνιμο ρίσκο αν πέσει η τιμή τους αν ανεβεί η δυσκολία κλπ..και τα ρίσκα τα παίρνουν όσοι έχουν λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Δες στο www.coinwars.com. Δεν γινεται να σου πω γιατι οι τιμες ειναι πολυ ρευστες. Συμφερει switching pool οπως το wafflepool που χρησιμοποιω. Με 800khash/s (μια 7970 με μνημες hynix και modified bios) περιπου 5 με 6 δολαρια τη μερα με τα μισα να πανε στο ρευμα. Σε τωρινες τιμες και στο πολυ πανω κατω. Ειναι πολυ σημαντικη η σωστη ρυθμιση ωστε να ελαχιστοποιεις το ρευμα και ταυτοχρονα να μεγιστοποιεις τα Khash/s.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Δηλαδή - έστω και τόσο ρευστό που είναι το πράγμα - το κάνεις αυτό για $90/μήνα με μια 7970?

Έστω 6x R290 που λές και σου βάζω χονδρικά 400?/τμχ μας κάνει 2400?. Το Site που έδωσες δεν

ανοίγει αλλά ας πούμε κάτι λιγότερο από τα διπλά πως θα βγάζεις με μια R290X έχουμε $150?

150$x6= $900 τον πρώτο μήνα, 750$ τον δευτερο λόγω της δυσκολίας που ανεβαίνει, 650$ τον τρίτο και πάει λέγοντας.

Λαμβάνοντας υπόψιν την σημερινή ισοτιμία θα χρειαστείς $3300 για να κάνεις απόσβεση, πράγμα το οποίο θα γίνει σε

$900(1ος μήνας)+ $750(2ος μήνας) + $650 (3ος μηνας) + $550 (4ος μήνας) + $450 (5ος μήνας) = $3300

Σε 5 μήνες (υπόψιν, δεν ξέρω εάν υπολογίσω σωστά τα ποσά βάση δυσκολίας) πόσο θα μπορεις να πουλήσεις τις κάρτες -

εάν έχουν βγεί άλλες - ή πότε και πόσο θα μπορεις να τις πουλήσεις?

Και πόσα ακόμα θα πρέπει να βάλεις για να αγοράσεις τι καινούριες?

Γιατί εάν λάβεις υπόψιν σου την τελευταία ερώτηση μου απο πάνω μου φαίνεται πως δεν βγάζεις τίποτα

και απλά κάνεις ανακύκλωση το χρήμα συν ότι σε κάθε πώληση παλιού hardware και αγορά καινούριου

θα μπαίνεις μέσα και δεν θα βγάζεις.

Ίσως να άξιζε εάν είχες εναλλακτική πηγή ενέργειας που δεν χρειάζεται να πληρώνεις πχ ήλιος ή

εάν έχεις ρολόι της ΔΕΗ που είναι "χαλασμένο".

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δεν θα ασχολούμουν εάν είχα 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή - έστω και τόσο ρευστό που είναι το πράγμα - το κάνεις αυτό για $90/μήνα με μια 7970?

Έστω 6x R290 που λές και σου βάζω χονδρικά 400?/τμχ μας κάνει 2400?. Το Site που έδωσες δεν

ανοίγει αλλά ας πούμε κάτι λιγότερο από τα διπλά πως θα βγάζεις με μια R290X έχουμε $150?

150$x6= $900 τον πρώτο μήνα, 750$ τον δευτερο λόγω της δυσκολίας που ανεβαίνει, 650$ τον τρίτο και πάει λέγοντας.

Λαμβάνοντας υπόψιν την σημερινή ισοτιμία θα χρειαστείς $3300 για να κάνεις απόσβεση, πράγμα το οποίο θα γίνει σε

$900(1ος μήνας)+ $750(2ος μήνας) + $650 (3ος μηνας) + $550 (4ος μήνας) + $450 (5ος μήνας) = $3300

Σε 5 μήνες (υπόψιν, δεν ξέρω εάν υπολογίσω σωστά τα ποσά βάση δυσκολίας) πόσο θα μπορεις να πουλήσεις τις κάρτες -

εάν έχουν βγεί άλλες - ή πότε και πόσο θα μπορεις να τις πουλήσεις?

Και πόσα ακόμα θα πρέπει να βάλεις για να αγοράσεις τι καινούριες?

Γιατί εάν λάβεις υπόψιν σου την τελευταία ερώτηση μου απο πάνω μου φαίνεται πως δεν βγάζεις τίποτα

και απλά κάνεις ανακύκλωση το χρήμα συν ότι σε κάθε πώληση παλιού hardware και αγορά καινούριου

θα μπαίνεις μέσα και δεν θα βγάζεις.

Ίσως να άξιζε εάν είχες εναλλακτική πηγή ενέργειας που δεν χρειάζεται να πληρώνεις πχ ήλιος ή

εάν έχεις ρολόι της ΔΕΗ που είναι "χαλασμένο".

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δεν θα ασχολούμουν εάν είχα 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 κάρτες.

Το site ειναι CoinWarz - Crypto Currency Mining Profitability - Bitcoin & Litecoin Mining Calculator εκανα λαθος οταν το εγραφα στο κινητο.

Τις καρτες δεν εχω σκοπo να τις πουλησω οταν τις αποσβεσω. Θα συνεχισουν να κανουν mining. Υπολογιζω να τις αποσβεσω σε κανα 6μηνο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα τις πουλησω για να παρω αλλες. Θα συνεχισουν μεχρι να βγει κατι πραγματικα πιο συμφερον σε αναλογια khash/s / watt. (μπορει να ειναι το Maxwell μπορει τα Pirate Islands). Ειτε απλα να φτιαξω και 2ο συστημα αν συνεχιζει να συμφαιρει το gpu mining και δεν εχουν βγει scrypt asics.

Το μηχανημα θα μπει σε ξεχωριστο χωρο και οχι στο σπιτι. Με νυκτερινο τιμολογιο συμφαιρει ακομη περισσοτερο.

Επισης μπορεις να ανταλλαζεις νομισματα αναλογα το τι συμφαιρει την συγκεκριμενη στιγμη. Πραγμα το οποιο μπορει να οδηγησει ειτε σε κερδη ειτε σε χασιμο (τζογος).

Απλα εσυ το σκεφτηκες οτι οταν τις αποσβεσω θα τις πουλησω. Δεν ισχυει οι καρτες συνεχιζουν και απλα παραγουν κερδος (καλως εχοντων των πραγματων)

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Το site ειναι CoinWarz - Crypto Currency Mining Profitability - Bitcoin & Litecoin Mining Calculator εκανα λαθος οταν το εγραφα στο κινητο.

Τις καρτες δεν εχω σκοπo να τις πουλησω οταν τις αποσβεσω. Θα συνεχισουν να κανουν mining. Υπολογιζω να τις αποσβεσω σε κανα 6μηνο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα τις πουλησω για να παρω αλλες. Θα συνεχισουν μεχρι να βγει κατι πραγματικα πιο συμφερον σε αναλογια khash/s / watt. (μπορει να ειναι το Maxwell μπορει τα Pirate Islands). Ειτε απλα να φτιαξω και 2ο συστημα αν συνεχιζει να συμφαιρει το gpu mining και δεν εχουν βγει scrypt asics.

Το μηχανημα θα μπει σε ξεχωριστο χωρο και οχι στο σπιτι. Με νυκτερινο τιμολογιο συμφαιρει ακομη περισσοτερο.

Επισης μπορεις να ανταλλαζεις νομισματα αναλογα το τι συμφαιρει την συγκεκριμενη στιγμη. Πραγμα το οποιο μπορει να οδηγησει ειτε σε κερδη ειτε σε χασιμο (τζογος).

Απλα εσυ το σκεφτηκες οτι οταν τις αποσβεσω θα τις πουλησω. Δεν ισχυει οι καρτες συνεχιζουν και απλα παραγουν κερδος (καλως εχοντων των πραγματων)

Εάν κάνεις απόσβεση σε 6 μήνες....σε 6 μήνες επίσης η δυσκολία θα έχει ανέβει και η απόδοση τους θα έχει πέσει.

Οπότε μπορει σε 6 μήνες να μην σε συμφέρει καθόλου να κάνεις mining με αυτές τις κάρτες για τον απλό λόγο

πως το κέρδος που θα έχεις θα είναι πολύ μικρό σε σχέση με όλο το τρυπάκι που θα έχεις μπεί.

Από την άλλη εάν τις κρατήσεις, ότι χρήμα βγάλεις - εάν βγάλεις - θα πρέπει να το επενδύσεις σε νέες κάρτες για να ανέβει

πάλι το hash ratio σου. Οπότε πάλι δεν θα βγάλεις τίποτα, αλλά ίσα ίσα που θα βάλεις και άλλα από την τσέπη σου για να τις αγοράσεις αφού θα είναι νέες και high end.

Όλα αυτά μόνο εάν το mining γίνεται μέχρι τότε με GPUs, γιατι έάν βγουν ASICs, μάλλον θα ψάχνεις να τις πουλήσεις.

Πολύ ευκαιριακό δεν ακούγεται?

Link to comment
Share on other sites

Κέρδος έχουν οι δουλειές που βγάζουν πραγματικά χρήματα..που δεν πέφτει η αξία τους...έτσι έτσι..χωρίς δουλειά δεν έχει λεφτά...γαμώτο x2..

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις απόσβεση σε 6 μήνες....σε 6 μήνες επίσης η δυσκολία θα έχει ανέβει και η απόδοση τους θα έχει πέσει.

Οπότε μπορει σε 6 μήνες να μην σε συμφέρει καθόλου να κάνεις mining με αυτές τις κάρτες για τον απλό λόγο

πως το κέρδος που θα έχεις θα είναι πολύ μικρό σε σχέση με όλο το τρυπάκι που θα έχεις μπεί.

Από την άλλη εάν τις κρατήσεις, ότι χρήμα βγάλεις - εάν βγάλεις - θα πρέπει να το επενδύσεις σε νέες κάρτες για να ανέβει

πάλι το hash ratio σου. Οπότε πάλι δεν θα βγάλεις τίποτα, αλλά ίσα ίσα που θα βάλεις και άλλα από την τσέπη σου για να τις αγοράσεις αφού θα είναι νέες και high end.

Όλα αυτά μόνο εάν το mining γίνεται μέχρι τότε με GPUs, γιατι έάν βγουν ASICs, μάλλον θα ψάχνεις να τις πουλήσεις.

Πολύ ευκαιριακό δεν ακούγεται?

Μην ξεχνας και τον παραγοντα τυχη. Μπορει καποια altcoins να αποκτησουν αξια. Απροβλεπτα πραματα αλλα ποτε δεν ξερεις. Εφοσον δεν μπαινω μεσα οικονομικα θα το συνεχισω. Απο κει και περα βλεπουμε.

Ετσι κι αλλιως δεν βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο κανενος, οποιος θελει επενδυει/σπαταλαει τα λεφτα του οπως θελει. Λιγα hardware εχουμε αγορασει ολοι εδω μεσα που δεν τα χρειαζομασταν/δεν τα αξιοποιουμε οπως πρεπει?

Στην χειροτερη να bencharo 4x r9 290!

Οσο για τα asic εχει μελλον, καλα χριστουγεννα να βγει κατι που θα αφανησει τις gpu στο scrypt.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας και τον παραγοντα τυχη. Μπορει καποια altcoins να αποκτησουν αξια. Απροβλεπτα πραματα αλλα ποτε δεν ξερεις. Εφοσον δεν μπαινω μεσα οικονομικα θα το συνεχισω. Απο κει και περα βλεπουμε.

Ετσι κι αλλιως δεν βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο κανενος, οποιος θελει επενδυει/σπαταλαει τα λεφτα του οπως θελει. Λιγα hardware εχουμε αγορασει ολοι εδω μεσα που δεν τα χρειαζομασταν/δεν τα αξιοποιουμε οπως πρεπει?

Στην χειροτερη να bencharo 4x r9 290!

Οσο για τα asic εχει μελλον, καλα χριστουγεννα να βγει κατι που θα αφανησει τις gpu στο scrypt.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Βρέ καλά να σου/σας πάει εύχομαι και να βγάλετε χρήμματα πολλά απλά προσωπικά μιλώντας για εμένα δεν θα

έμπαινα σε όλο αυτό το λούκι για μερικά ???.

Τον παράγοντα τύχη δεν το έχω βάλει σε κανένα από τις απαντήσεις μου γιατί έαν πάει κάτσι στραβά

θα τα φέρει όλα ανάποδα και εάν πάει κάτι καλά, θα τα φέρει όλα 10 φορές καλύτερα!

Τα χρήμματα του ο καθένας προφανώς τα κάνει ότι θέλει, δεν έθιξα καθόλου αυτό το θέμα και ούτε

με ενδιαφέρει να το κάνω ή να το κρίνω. Ποιος είμαι εγώ στο κάτω κάτω να κρίνω αυτό το πράγμα?

Άμα μπεεντσάρεις 4άδα φώναξε με να τραβάω photos :P

Και επειδή διάβασα και για "παρελκόμενα", περιμένουμε photos όταν τα στήσεις :)

Καφάσια με κάρτες μυρίζομαι και extenders :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now