Recommended Posts

Νά μαι και γώ ειλικρινά μετά από πάρα πολύ καιρό (οι γνώστες του στύλ Γορίλλα κτλπ θα ξέρουν για τί πράγμα μιλάω). Αυτή τη φορά τέρμα τα ψέματα. Το παρόν θρέντ αποτελεί το σκεπτικό μου για ένα νέο PC που θα ετοιμάσω. Η παραγγελία θα γίνει το αργότερο μέχρι ξημερώματα ΣΑΒΒΑΤΟΥ. Θέλω δηλαδή μέχρι την άλλη βδομάδα να ξεκινήσω να σετάρω τα πάντα. ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ

ΠΟΣΟ: 1400ε

Θα εξαντληθεί όλο το ποσό και θα καταλάβετε στην πορεία του μηνύματος γιατί. Θα προτιμήσω κατάστημα με λογικές τιμές και που βολεύει στο νησί (corfu). To e-shop είναι ότι πρέπει. Τώρα άν 1-2 κομμάτια πρέπει από κάπου αλλού άν δέν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ΟΚ. Ίσως PSU kai Monitor. Θα δείξει.

ΧΡΗΣΗ: Το μηχάνημα θα κάθεται πολλές ώρες ανοιχτό. Θα αντικαταστήσει το παρόν μου που αποτελείται από (E5300/G41C-GS/4GB DDR3-1066/GF 8800GTS 512/DVD/320+160 GBs HDDS/TT-550W/DVD) το οποιό θεωρητικά με έχει καλύψει καιρό τώρα (είχα αλλάξει mobo/ram) και το λειτουργώ τσίτα πολλές φορές λόγω 2 virtual machines παράλληλα με όλη την υπόλοιπη γενική χρήση εκτός του gaming (Κυρίως cs k pes ήταν η δουλίτσα και εγκαταστάσεις games μόνο άν παίζουν ΚΟΠΙ*)

Αρα στην ουσία ο νέος:

- Γενική χρήση που περιλαμβάνεi τρελό ιντερνετ downloading, office tools, basic corel-photoshop editing, βασικό web design (αυτά στην ουσία μου τα καλύπτει και το παρόν pc), 1-2 βασικές virtual machines που τρέχω για να τσεκάρω κάτι "προγραμματάκια". Συνήθως ένα XP και ένα 7άρι και άντε καμιά φορά κάνα live linux.

- Με οverclocking θα ασχοληθώ αργότερα αλλά πολύ βασικό και κυρίως CPU. Ούτε μνήμες ούτε πείραγμα της gpu.

Αλλά πλέον θέλω μαζί με τα από πάνω

- Video convert τανιών hd, θα παίζω και λίγο σε premiere και αντίστοιχα σοφτ για την κ*υλα μου. (Απλά να μπορώ να τα κάνω κάπως γρήγορα. Δέν με ενδιαφέρουν τα δευτερόλεπτα και το BEST αποτέλεσμα.)

- Gaming 1080p Ultra. ( crysis, bf4-3, assassins creed, metro last light etc)

PARTS που σκεφτομαι:

Σημείωση : INTEL SYSTEM

CPU: INTEL CORE I7-4770K 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - ή INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

MOBO: GIGABYTE GA-Z87X-D3H RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - ή Gigabyte GA-Z87X-UD3H | Skroutz.gr (H πρώτη αντέχει καλά overclock έαν γίνει ?)

RAM: G.SKILL F3-1600C9S-8GXM 8GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX - ΜΝΗΜΗ RAM - - CORSAIR CML8GX3M1A1600C10B VENGEANCE LP 8GB DDR3 1600ΜΗΖ PC3-12800 - ΜΝΗΜΗ RAM - ( γνώμη ?

GPU: ASUS GTX780-DC2OC-3GD5 3GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - ή Gigabyte GeForce GTX780 3GB OC (Rev 2.0) | Skroutz.gr (770 - GIGABYTE GEFORCE GTX770 GV-N770OC-2GD 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -)

SSD: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

HDD: WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

DVD: SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ -

PSU: XFX P1-750S-NLB9 PRO SERIES 750W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ( Κάποιο άλλο καλό xfx στα 750 modular ή 850w ?. Άν έμπανε second gpu π.χ 2 780 στο παρόν σύστημα με άλλους 2 μελλοντικούς HDD τί PSU θα ήθελα).

ΑΛΛΑ: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

MOUSE+KEYB: Δέν με απασχολούν. Θα πάρω πολύ αργότερα ένα deathadder και ίσως μηχανηκούλι. Για τώρα μόνο τα basic. Αγνοήστε τα.

CASE: CM STORM STRYKER (ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ)

ΟΘΟΝΗ: 23-24 κάποια της προκοπής. Θέλω να μήν πάω πάνω από 200 ευρώ.

Dell S2340L | Skroutz.gr

Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr



Όπως βλέπετε ξεφεύγει πάνω από 1400. Αυτό που θέλω είναι βοήθεια στο ζύγισμα και κυρίως αυτά που μέ καίνε.

- Οθόνη αξιόλογη IPs ποιό φθηνή ?

- 4770k + 770, 4670κ + 780 τί λέτε για money. Έχω την εντύπωση ότι την 780 την θέλω και ότι ο 4670κ είναι Υπεραρκετός.

- Τροφοδοτικό (δέν δίνω πάνω από 140 αλλά θέλω να έχει 5 years warranty).

- Mobo. Θέλω asus ή gigabyte. Δέν νομίζω ότι χρειάζομαι τα ακριβά μοντέλα. Μέχρι 150 είμαι οκ και διορθώστε με άν κάνω λάθος. Η πρώτη που τσεκάρισα αξίζει ακόμα και για Overclock ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το οποιοδήποτε σχόλιο/επίλυσης του θέματος :)

Edited by Bill@kOS7
Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=1196]Bill@kOS7[/MENTION] καλή αναζήτηση!

Για o/c δεν έχω ιδέα τι να προτείνω, αλλά είσαι στο καταλληλότερο μέρος!

2 συμβουλές μόνο έχω από την προσωπική, νεοαποκτηθείσα, εμπειρία μου.

Η Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr που μου είχαν προτείνει και τα παιδιά εδώ, απλά τα σπάει. Τα μάτια μου έχουν καταλάβει διαφορά. Ακόμη και του πατέρα μου που κάθεται για καμιά πασιέντζα! :smiley_simmons:

(Δεν έχω δει άλλες, απλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά μου και τελικά τα usb2 που έχει από πίσω αποδείχτηκαν πολύ χρήσιμα.)

Όσον αφορά τον SSD πήρα κι εγώ αυτόν που σκέφτεσαι. Ωραίος, όλα κυλούν άψογα, αλλά μικρός. Όπως έιχαν πει και τα παιδιά εδώ, θέλεις των 250GB. Δε θα καταλάβεις πότε θα μείνεις χωρίς χώρο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1196]Bill@kOS7[/MENTION] Welcome επιτέλους :P

SSD/HDD/ODD δεν θα σχολιάσω. Θαρρώ πως γνωρίζεις τις ανάγκες σου και διάλεξες αυτά. Τα μοντέλα είναι καλά, οι χωρητικότητες δικιά σου επιλογή.

Περνάω στα πιο hardware κομμάτια:

CPU: Πιστεύω πως ένας μεταχειρισμένος με εγγύηση 3770K θα σου εξοικονομήσει και χρήμματα και θα σου παρέσει την δύναμη που χρειάζεσαι. Εάν δεν θέλεις επειδή είναι παλαιότερης γενιάς, ένας 4670K σε υπερκαλύπτει.

Μητρική: Z87 όπως και δήποτε. Οι επιλογές σου ξεκινάνε από τα 80? και φτάνουν τα 500?. ASUS/Gigabyte/Asrock/MSI σε καλύπτουν όλες, έχουν τις ίδιες επιδόσεις,έχουν παρόμοια ποιότητα. Τα Z87 κλοκάρουν όλα και ακόμα και νερό να βάλεις θα είσαι οκ. Ζυγίζεις τα περιφερειακά που θέλεις να έχουν επάνω τους, βάζεις και λίγο την προσωπική σου πινελιά ώς προς την μάρκα και τα χρώμματα και επιλέγεις.

Ram: Άσε τα φαντεζί 8άρια και πάρε τις φθηνότερες 16άρες. FutureProof Thinking επιλογή κατ'εμέ. Και σίγουρα θα σου χρειαστούν εάν όχι τώρα, στο μέλλον, πάντα σύμφωνα με τις εργασίες που έγραψες ότι κάνεις.

VGA: Overkill η 780 αλλά απ'ότι καταλαβαίνω θα το κρατήσεις χρόνια το PC, οπότε μην κάνεις πίσω. Πάρε όποια 780 σου αρέσει. Ίσως να μην είναι η πιο λογική και σοφή επιλογή, αλλά και εγώ αυτό θα έκανα εάν έφτιαχνα ένα PC που θα το κρατούσα για χρόνια.

PSU: 5 χρόνια εγγύηση, αποσπώμενα καλώδια, 80+ Bronze με την υπογραφή της CWT (Channel Well Technology). Ίδια τιμή με τα Corsair CΧ τα οποία όμως έχουν 3 χρόνια εγγύηση και παρόμοιο με το XFX που βρήκες αλλά κοστίζει ~20? λιγότερο.

Voila: COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS750-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι οι 290 - 290x προσφερουν καλυτερες επιδοσεις και τιμες.

η οθονη πολυ καλη επιλογη. Dell U2312HM Review

τα υπολοιπα τα ειπε ο gor. γιατι να μην παει ομως σε 1866? μικρη διαφορα σε τιμη και πιο μελλοντικη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι έξυπνη σύνθεση. 1400 ευρω προυπολογισμος και τσιγκουνευεσαι σε βασικά πράγματα όπως SSD και μνήμες. Αλλαξε σε 256gb SSD, 16GB RAM τις ποιο φθηνές 1600 κόβοντας από την αχρείαστη και ακριβή κάρτα γραφικών, επεξεργαστη πας κατευθειαν Core i7.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πρώτες σας απαντήσεις. Θα ήθελα να προσθέσω τα ακόλουθα που ίσως αλλάξουν λίγο το τοπίο:

- Από λάθος διατύπωσή μου απότι καταλαβαίνω ΙΣΩΣ να πιστεύετε ότι το πάνω pc πρόκειται να χρησιμοποιηθεί υπεραρκετά για video editing. Άν ναι ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ και φταίω έτσι όπως τα έγραψα. Πρίν απλά δούλευα πολύ convertx2dvd, dvdfab, tmpgenc, εγγραφές και edit dreambox και όλα καλά. Συνήθως όταν τα έκανα δέν έπαιζα ποτέ games. Αλλά ακόμα και 1 virtual machine που τρέχει περαν των Internetoδουλειών (dreamweaver,filezilla,firefox,office) το παρόν pc αντέχει απλά είναι στα όρια. Η μνήμη αντέχει όμως, έτσι όπως τα έχω σετάρει (το 1 virtual τραβάει ένα 512μβ π.χ - αυτό έχω ανοιχτό πάντα άντε να ανόξω άλλο ένα στο 1gb.) Τα virtual που τρέχω είναι για check test εφαρμογών και τίποτα άλλο. Δέν τρέχουν 24h.

Oτιδήποτε video editing και χρησιμοίηση του sony vegas ή premiere και τα λοιπά (new pc) θα γίνεται πολύ αραιά και για την πλάκα μου. Οπότε μπορεί και να μήν μου χρειάζονται 16 gb και ίσως και όχι και ο 4770κ. Το νέο PC το θέλω για ULTRA gaming (με φιλτρα π.χ και όχι να κατεβάζω settings) και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα αλλά τελευταίο το video editing. Θέλω και nvidia μεριά οπότε σε βάθος χρόνου ίσως μια 770 που είναι σκυλί ΟΚ, να με χαλάσει στις λεπτομέρειες.Γιαυτό έχω στο μυαλό μου 780.

Όσον αφορά τους δίσκους πέραν του 1 tb, θα μπεί ένας 120gb μηχανικό από άλλο σύστημα για TEMP FOLDERS και σκουπιδοδουλίτσες. Σκέφτηκα στην αρχή τον 120άρη ssd καθαρά για το θέμα των games. Αναρρωτήθηκα ότι δέν λέει να έχω στον ένα 2 games και όλα τα υπολοιπα αλλού. Αλλά με ΠΕΙΣΑΤΕ. Θα μπεί ο 250.Περιμένω απόψεις όποιος θέλει ...το βραδάκι πάμε για order..

+ Ίσως ανέβω ένα 100άρι στο ποσόν στο ΤΕΛΟΣ.

- SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

- 4670k αντί για 4770k

- Άν με πείσετε ότι η ASUS GTX770-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - ή GIGABYTE GEFORCE GTX770 GV-N770OC-2GD 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - μπορεί να κάνει παπάδες, τότε πείτε ποιά είναι καλύτερη από θόρυβο κυρίως και μπαίνει ο 4770κ ίσως στο τέλος.

- Monitor: U2312HM μου λένε όλοι. Με ενδιαφέρει το θέμα ghosting στα games πέραν από την καθαρότατη εικόνα και το IPS.

Oι 2440L και S2340L (160 ευρώ στα e-shop ....χμμμ φτηνούλα) Τί λένε ? Υπάρχει κάποιος με κάποια απο δαυτές ?

- Τροφοδοτικό: Του γορίλλα φαίνεται ΟΚ. Αυτό είναι ΟΚ με 10 χρονάκια ή μας κάνουν πλάκα ? EVGA SUPERNOVA NEX750G GOLD POWER SUPPLY 750W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

- Μνήμη: Θα ρισκάρω με τα 8 gb (πέραν του video editing δέν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να την ΜΑΧάρει) και πέρνω later άλλα 2*4.

Εχουμε >>>>>>

INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - - 213

Gigabyte, Mod 1150 GBT Z87X-UD3H (ATX)( GA-Z87X-UD3H ), Socket 1150 New, Μητρικές Πλακέτες, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας 162

G.SKILL F3-1600C9D-8GAB 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ ARES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - 82 (θα μπεί δεύτερο αργότερα ή άν αντέχει ΠΟΛΥ αργότερα

ASUS VGA GTX780-DC2OC-3GD5, 3072MB, GDDR5 (90YV04H0-M0NA00) - 455

SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ - - 16.50

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - - 150

WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - - SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - - 56

COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS750-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - - 91

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ - - 33

Οθόνη - 200 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ !!!

1458.....

Edited by Bill@kOS7
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις τόσο πολύ να πάρεις σήμερα, δώσε ?50 παραπάνω και πήγαινε σε 16GB που είναι και προσφορά και έχει και καλύτερα latencies από την G.Skill και καθαρίζεις από μνήμη για αρκετό καιρό.

CRUCIAL (2X8GB) DDR3 1600MHZ BALLISTIX TACTICAL DUAL CHANNEL KIT

Link to comment
Share on other sites

Το 10άρι εγγύηση στο EVGA ισχύει...αλλά θα έχεις το μηχάνημα τόσα χρόνια? :P

Εγώ νομίζω πως εάν μετά το 1ο 6μηνο ή χρόνο δεν έχει πάθει κάτι...δεν θα πάθει ποτέ :P

Link to comment
Share on other sites

Σπέρες λοιπόν........να πώ ότι το μηχάνημα το έστησα πρίν 2 μέρες αλλά επειδή τρέχω συνέχεια (είχα σκεφτείτε τα παρτσ k κάθοταν τόσες μέρες) δέν έχω κάνει κάτι άλλο πέραν απλής εγκατάστασης win drivers ssd mono πάνω και ξεκίνησα δοκιμές και στρεσαρίσματα για ΣΤΟΚ όπως αναφέρω και σε άλλο τόπικ. Χθές βραδάκι τελίωσα δοκιμές και έχω άσχημα νέα αφού ...γκαντέμης είμαι (μια φορά είπα να φτιάξω ένα καλό σύστημα και γ.ω :( ) .

- PSU: xfx pro black edition 750w. Κάνει ένα θόρυβο σάν coil whine ακόμα και κλειστό το πισί και ο ανεμιστήρας GRILlίζει.

- GPU: temps μέχρι 77-80, frames κομπλέ περνάει όλα τα τέστ και φούρμαρκ μια χαρά αλλά COIL WHINE παντού.

Είμαι γκαντέμης γιατί πολύ απλά όταν ήρθαν τα πράγματα έτσι και έμειναν για αρκετές μέρες οπότε άν το έστηνα αμμέσως και έβλεπα (ετρεχα με δουλιές και δέν ήμουν καθόλου σπίτι) θα τα έστελνα απλή επιστροφή. Τώρα θέλουμε Rma digital master

GIGABYTE GeForce GTX 780 OC REV 2.0

XFX Black 750w

Λέτε να την κάνει το psu ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την δυνατότητα για RMA... αλλά δεν γνωρίζω να σου πω αν είναι το συγκεκριμένο κομμάτι προβληματικό με το coil whine ή αν έχει πρόβλημα όλη η σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now