MetallicGR

Η Razer λανσάρει νέα keyboard switches

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Razer λανσάρει νέα keyboard switches]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/razer.png[/NEWS_IMG] Η Razer ανακοίνωσε την ανάπτυξη νέων keyboard switches τα οποία ενδείκνυται για gaming.

Σκοπός της Razer είναι να μειώσει τον χρόνο του βυθίσματος και κατ' επέκταση τον χρόνο του reset. Τα νέα switches τοποθετούνται στα πληκτρολόγια BlackWidow της εταιρείας, προσφέροντας "πιο άνετο και στέρεο gaming" σύμφωνα με τον διεθνούς φήμης StarCraft player Jens "Snute" Aasgaard.

Τα switches θα έρχονται σε δύο εκδόσεις με πράσινο και πορτοκαλί χρώμα, με τα πρώτα να προσφέρουν σφιχτότερο feel (requiring a force of 50 g to actuate) και τα δεύτερα έχουν πιο μαλακή αίσθηση (requiring a force of 45 g to actuate).

Razer Mechanical Switches for Gaming Keyboards - Clicky & Silent Keys

[img_alt=Η Razer λανσάρει νέα keyboard switches]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums340-picture23213.jpg[/img_alt]

[img_alt=Η Razer λανσάρει νέα keyboard switches]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums340-picture23229.jpg[/img_alt]

[img_alt=Η Razer λανσάρει νέα keyboard switches]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums340-picture23230.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

The all new Razer Mechanical Switch comes in two types: The Razer Green switch that is tactile and clicky, requiring a force of 50 g to actuate; and the Razer Orange switch that is tactile yet silent, requiring a force of 45 g to actuate.

Cherry Brown - 45g

Cherry Blue - 50g

Link

Άρα τα Razer Green είναι τα Cherry Blue MX

και τα Razer Orange είναι τα Cherry Brown MX.

Θα μπερδευτεί κόσμος και κοσμάκις...γιατι να το κάνουν αυτό?

While Razer scientists and engineers designed the new Razer Mechanical Switch from ground up, mass production was done by a third party manufacturer. However, to ensure that each switch met to its demanding specifications, Razer placed its own quality assurance experts on the production floor to make sure each switch meticulously follows the design blueprint and specifications defined by Razer.

Στο τέλος θα δείτε...θα είναι Cherry και αυτά :P

Link to comment
Share on other sites

Cherry Brown - 45g

Cherry Blue - 50g

Link

Άρα τα Razer Green είναι τα Cherry Blue MX

και τα Razer Orange είναι τα Cherry Brown MX.

Θα μπερδευτεί κόσμος και κοσμάκις...γιατι να το κάνουν αυτό?

Στο τέλος θα δείτε...θα είναι Cherry και αυτά :P

Α ναι, είναι tactile, λάθος χρώματα. Gaming είδα, δεν διάβασα, και πήγα στα μη-tactile εγώ ο άσχετος, κόκκινα ή μαύρα λέω, όπως ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ GAMING πληκτρολόγια που υπήρξαν ως σήμερα.

Φυσικά και θα είναι Cherry και φυσικά δεν θα φτιάξουν δικούς τους διακόπτες. Αν έβγαζες γραμμή παραγωγής μόνο για δικό σου μοναδικό προϊόν και μάλιστα σε κάτι που δεν είναι ευρείας κατανάλωσης, το κόστος θα ήταν εξωπραγματικό. 1000? το πληκτρολόγιο θα έφτανε. Τα υπόλοιπα είναι απλά marketing.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, είναι tactile, λάθος χρώματα. Gaming είδα, δεν διάβασα, και πήγα στα μη-tactile εγώ ο άσχετος, κόκκινα ή μαύρα λέω, όπως ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ GAMING πληκτρολόγια που υπήρξαν ως σήμερα.

Φυσικά και θα είναι Cherry και φυσικά δεν θα φτιάξουν δικούς τους διακόπτες. Αν έβγαζες γραμμή παραγωγής μόνο για δικό σου μοναδικό προϊόν και μάλιστα σε κάτι που δεν είναι ευρείας κατανάλωσης, το κόστος θα ήταν εξωπραγματικό. 1000? το πληκτρολόγιο θα έφτανε. Τα υπόλοιπα είναι απλά marketing.

Βασικά δεν είναι Cherry...είναι Kalih Swithces

Link to comment
Share on other sites

Μα μην ελπίζεις...σου είπα τι είναι :D

Δεν ήταν εικασία...η αλήθεια είναι!

Αρνούμαι να εισέλθω σε πραγματικότητα όπου η Razer λανσάρει πληκτρολόγια με Kaihl διακόπτες ως "high end gaming", πόσο μάλλον και με την δική της φίρμα ως βιτρίνα.

Σαν να ακούς πως ο Vladimir Putin αντικαταστάθηκε με τον κλώνο του George Papandreou ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρνούμαι να εισέλθω σε πραγματικότητα όπου η Razer λανσάρει πληκτρολόγια με Kaihl διακόπτες ως "high end gaming", πόσο μάλλον και με την δική της φίρμα ως βιτρίνα.

Σαν να ακούς πως ο Vladimir Putin αντικαταστάθηκε με τον κλώνο του George Papandreou ένα πράγμα.

Όπως νομίζεις...! Πολλοί στράφηκαν εκεί όμως επειδή η παραγωγή της Cherry έχει πουληθεί όλη...!

Και εγώ το αρνούμαι...και θέλω να το αρνηθώ....αλλά θα δούμε από τα πρώτα δείγματα τι έχουν μέσα...

EDIT: Και το TT Poseidon έχει μέσα kalih FYI

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Όπως νομίζεις...! Πολλοί στράφηκαν εκεί όμως επειδή η παραγωγή της Cherry έχει πουληθεί όλη...!

Και εγώ το αρνούμαι...και θέλω να το αρνηθώ....αλλά θα δούμε από τα πρώτα δείγματα τι έχουν μέσα...

EDIT: Και το TT Poseidon έχει μέσα kalih FYI

Θα έβαζα μία φωτογραφία με επικό facepalm εδώ, αλλά είμαι υπερβολικά σοκαρισμένος για να googlάρω...

Ναι, ΟΚ, σοβαρά, αρκετοί πήγαν εκεί, όχι γιατί η παραγωγή της Cherry έχει πουληθεί αλλά γιατί έχουν το 40% της τιμής τους. Αλλά ποιοτικά, ε, δεν τα λες ίδια. Οπότε το να μου τα λανσάρει τώρα η Razer για δικά της και μάλιστα ως high-end gaming, μου έρχεται να ξεράσω. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έφαγα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα μία φωτογραφία με επικό facepalm εδώ, αλλά είμαι υπερβολικά σοκαρισμένος για να googlάρω...

Ναι, ΟΚ, σοβαρά, αρκετοί πήγαν εκεί, όχι γιατί η παραγωγή της Cherry έχει πουληθεί αλλά γιατί έχουν το 40% της τιμής τους. Αλλά ποιοτικά, ε, δεν τα λες ίδια. Οπότε το να μου τα λανσάρει τώρα η Razer για δικά της και μάλιστα ως high-end gaming, μου έρχεται να ξεράσω. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έφαγα ακόμα.

Ένα full set από switches για ένα πληκτρολόγιο Non TenKeyLess μπορεί να κοστίζει στην εκάστοτε εταιρία

από 30? και πάνω όταν μιλάμε για Cherry brand. Η παραγωγή είναι μικρή, είναι όλη κλεισμένη και αυτό

κάνει το Lead Time σε διάφορες εταιρίες να ξεκινάει από τις 60 ημέρες και να καταλήγει στις 120

εάν μιλάμε για μικρές εταιρίες..άρα μικρές παραγγελίες.

Η Kalih αν και κλώνος...γιατι ουσιαστικά μιλάμε για 1:1 κλώνο αλλά χαμηλότερης ποιότητας κοστίζουν

αρκετά λιγότερα λεφτά. Τώρα δεν ξέρω εάν τα πλαστικά που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι καλύτερης ποιότητας...ή

εάν έχουν βάλει και τίποτα άλλα συνοδευτικά και το feeling γίνει πολύ καλύτερο!

Από την άλλη, τα μηχανικά κοστίζουν πολύ και μπάινουμε σε μια εποχή που πρέπει να δημιουργηθούν

και άλλα segments στην αγορά. Ένα καλύτερο από τα μηχανικά και ένα χειρότερο από τα μηχανικά.

Αυτό μόνο και μόνο για να δημιουργηθούν διαφορετικά price points και προφανώς να ανοίξει η

προϊοντική κατηγορία και για άλλα γούστα(τσέπες). Τώρα υπάρχουν τα μηχανικά και τα μεμβράνης αλλά ανάμεσα

τους υπάρχει χάος και το χάος το καλύπτουν οι εταιρίες με διάφορα μπλιμπλίκια όπως πολλά χρώμματα LED,

ακριβά καλώδια, added value cause of brand κτλ κτλ κλτ. Στην ουσία όμως εκτός από την οπτική διαφορά,

δεν υπάρχει άλλη διαφορά.

ή αγοράζεις κανονικό μεμβράνης, ή ακριβό μεμβράνης που μερικά μοντέλα φτάνουν τιμές μηχανικών ή ακριβά μηχανικά(<90?)

και τελευταία είναι της μόδας και Basic μηχανικά...αλλά για την αγορά που προορίζονται aka gamers γιατί κάποιος να διαλέξει

μηχανικό χωρίς backlight κτλ κτλ κτλ?

Σε λίγο καιρό όμως εικόζω πως θα δούμε μεμβράνης αλλά με χαρακτηριστικά απο μηχανικά που θα εξαλέιψουν την κατηγορία

των ακριβών basic μεμβράνης, φτηνότερα μηχανικά αλλά με 2η μάρκα ανταγωνιστική σε ποιότητα της Cherry και ακριβότερα

απο τα μηχανικά με άλλη τεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το νέο, μόνο και μόνο για να υπάρχουν επιλογές. Θέλω να δω διακόπτες με μικρότερες διαδρομές και θέλω να δω και gaming laptops να τα περιλαμβάνουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μα μην ελπίζεις...σου είπα τι είναι :D

Δεν ήταν εικασία...η αλήθεια είναι!

Απλά για το continuity του πράγματος, ναι, είναι Kaihl. Το όλο θέμα είναι μία πλήρης (κακή) αντιγραφή CM Trigger πρώτης γενιάς με απλά άλλο καβούκι, χωρίς μεταλλικά μέρη και Kaihl μπλε διακόπτες (βαμμένους πράσινους). Hands-on experience.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now