MetallicGR

Νέο concept video για το iPhone 6

Recommended Posts

Και σύμφωνα με τις παραθέσεις σου [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION], για το BT & to lightning cable, θα συνεχίσω να επιμένω ότι πρέπει να διορθώσει πράγματα στο iOS της, ώστε το BT να δουλεύει σωστά ως πρωτόκολλο και να αλλάξει το lc με micro-usb...δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, πέρα από το chip ασφαλείας, δλδ την επιμονή της apple να κρατάει δεμένη τη τεχνολογία προ 5ετίας για όλους.

Αν για οποιοδήποτε λόγο εσύ αυτά τα βλέπεις σαν advantage, τότε be my guest, άλλος έχει παροπίδες.

Στο θέμα του τι μ'αρέσει, ως κάτοχος του Nexus 5 και παλαιότερα nexus σειράς, μπορώ να πω ότι είναι το πιο responsive κινητό που υπάρχει, κάτι το οποίο δε βλέπεις στο iPhone 5S. Παλαιότερα υπήρχε διαφορά στο touch, πέραν της διαφοράς τιμής. Περαιτέρω, μπορώ να κάνω multitasking, όταν το iOS μπορεί να εξυπηρετήσει μια εφαρμογή τη φορά. Μ'αρέσει επίσης, που υποστηρίζει όλα τα νέα πρότυπα ασύρματης επικοινωνίας (το Nexus S είχε NFC από το 2010, ενώ το iPhone δεν έχει ακόμα).

Όσα apps και να μου δείξεις, όταν εξ αρχής δεν μπορείς να υποστηρίξεις μια τεχνολογία που είναι διαθέσιμη εδώ και 3-4 χρόνια, είσαι χαμένος στα μάτια ορισμένων χρηστών, και εδώ συμβάλει και η τιμολογιακή πολιτική, η οποία δεν μπορεί πλέον να δικαιολογήσει τις τόσες ελλείψεις.

Αλήθεια πες μου, πόσες φορές βάζεις το iphone για φόρτιση; Εγώ το Nexus μια φορά κάθε δεύτερη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Adrian, εταιρία είναι η Apple και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα να δίνει τις τεχνολογίες απλόχερα σε όλους.

Είναι έξυπνη η κίνηση του να έχει Chip ασφαλείας και τα iPhone να υποστηρίζουν για το 100% των δυνατοτήτων τους

μόνο τα αυθεντικά καλώδια. Ναι, άμα σου χαλάσει πρέπει να σκάσεις 15? για να πάρεις άλλο original και όχι 3? για

κινέζικο αλλά θα έχεις κινητό 700? και θα σε χαλάσει το 15??

Είναι σαν να έχεις αμάξι 100.000? και να κάνεις παζάρια να αγοράσεις κουκούλα αντί για 200? στα 60?.

Θέλω να σε δώ όμως όταν βάλουν και οι άλλες εταιρίες καλώδια με τσιπάκια τι θα λές.

Τότε θα αντιγράφουν την Apple ή θα το δικαιολογήσουν όλοι και θα το περάσουν στο κουτουρου?

Όσον αφορά το responsiveness...έχεις πιάσει 5S με iOS 7.1? Δεν νομίζω πως το Nexus 5 είναι πιο γρήγορο για κανέναν λόγο.

Όσον αφορά το NFC, η λογική μου είναι η ίδια και για το Bluetooth. Γιατί να έχεις μια τεχνολογία που έχει υπερκαλυφθεί

από άλλες πολύ πιο mass used? Απλά για να είναι στα χαρτιά και να λές ότι την έχεις?

Είναι σαν να μου λές πως οι ROG μητρικές της ASUS θα έπρεπε να έχουν θύρες IDE επειδή έιναι ακριβές.

Ενώ το IDE έχει υπερκαλυφθεί εδώ και καιρό από Sata δίσκους.

Εάν έιμασταν σε μεταβατική περίοδο από IDE σε SATA θα ήμουν μαζί σου, αλλά τώρα δεν είμαι.

Είναι σαν να μου λές πως θα έπρεπε τα αυτοκίνητα να έχουν όλα κασσετόφωνο ή όλα CD όταν αυτό έχει καλυφθεί

από το USB Stick.

Το Bluetooth και το NFC έχουν ξεπεραστεί από το WiFi και με το WiFi/Internet μπορεις να κάνεις την δουλειά που κάνει το WiFi

και το NFC, και εκτός αυτού το BT και το NFC αποτελούν από μόνα τους μειονότητα.

Μην μου πείς για μεταφορά αρχείων, έχει ξεπεραστεί μεσω Internet.

Μην μου πέις για το NFC πως αποτελεί πρόβλημα επειδή δεν μπορεις να περάσεις τα αεροπορικά σου εισιτήρια ή την πιστωτική σου κάρτα...είναι 2 λεπτά υπόθεση να κάνεις τα ίδια πράγματα μέσω Internet.

Να μιλάμε για πρακτικά ζητήματα και όχι για ακαδημαϊκά. Επιμένεις σε κάποια θέμματα και όπως τα γράφεις κατηγορείς την Apple ηθικά ενώ πρακτικά ότι ζητάς να είχε η Apple είναι ξεπερασμένα και υπερκαλυμένα.

Πως να στο πω, σπαταλάς πολύ φαιά ουσία σε κάποια πράγματα που στα χαρτιά μπορουν να έχουν κάποιο point αλλά

στην πράξη δεν έχουν κάποιο ουσιαστικό point.

Τα μάτια των χρηστών που είναι χαμμένη η apple μάλλον είναι λιγότερο από το 0.5% της παγκόσμιας αγοράς αλλιώς δεν είναι καμία εταιρία χαζή και θα έιχαν βάλει όλοι NFC και θα είχε ξεκλειδώσει και το Bluetooth.

Με λίγα λόγια έχουν πολύ μικρή διείσδυση στην αγορά. Είναι ένα πείραμα που δεν αγκάλιασε η αγορά και εν συνεχεία ούτε οι πελάτες.

Αγορά και ζήτηση...τόσο απλά!

To iPhone το φορτίζω 1 και μερικές ημέρες και 2 φορές την ημέρα και είναι σε χρήση σχεδόν συνέχεια.

Αλλά τι να λέει αυτό? Γι'αυτό έχει φορτιστή για να το φορτίζω όσο το χρησιμοποιώ.

Smartphone αγόρασα....όχι αυτοκίνητο.

θα το χρησιμοποιήσεις και αυτό ώς point του γιατί αντιπαθείς όσους έχουν apple και όχι android ή έχει

να κάνει με το μήκος του αντισμού των πελατών της εκάστοτε εταιρίας?

[MENTION=230]AMDnord[/MENTION] μπορείς να απαντήσεις στον Vγenisk σε παρακαλω?

Αυτή την καραμέλα με το iTunes σταμάτα την γιατι δεν έχεις ιδέα. Το διάβασες κάπου αλλού και το λές συνέχεια

αλλα ψάξου λίγο γιατι κάνει μπαμ πως δεν έχεις καμία παντελώς ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πέις για το NFC πως αποτελεί πρόβλημα επειδή δεν μπορεις να περάσεις τα αεροπορικά σου εισιτήρια ή την πιστωτική σου κάρτα...είναι 2 λεπτά υπόθεση να κάνεις τα ίδια πράγματα μέσω Internet.

Eδω διαφωνω καθως ειναι μια τεχνολογια που χρησιμοποιειται αρκετα στο εξωτερικο και ναι διευκολυνει καθως δεν χρειαζεται να κανεις μανουβρες μεσω apps και τετοια!

To iPhone το φορτίζω 1 και μερικές ημέρες και 2 φορές την ημέρα και είναι σε χρήση σχεδόν συνέχεια.

Αλλά τι να λέει αυτό? Γι'αυτό έχει φορτιστή για να το φορτίζω όσο το χρησιμοποιώ.

Smartphone αγόρασα....όχι αυτοκίνητο.

Eγω πιστευω οτι υστερει απειρα η Apple σε αυτο καθως θα μπορουσε να εχει μια μπαταρια 2000-2500mAh και τελος το φορτισμα... μην βλεπεις που εσυ εισαι σε γραφειο και δεν κινεισαι!... :)

Link to comment
Share on other sites

Eδω διαφωνω καθως ειναι μια τεχνολογια που χρησιμοποιειται αρκετα στο εξωτερικο και ναι διευκολυνει καθως δεν χρειαζεται να κανεις μανουβρες μεσω apps και τετοια!

Μπορείς να μου δώσεις αριθμούς όσον αφορά το "αρκετά" που γράφεις?

Γιατί εάν το χρησιμοποιούσαν αρκετά...θα ήταν και αρκετές οι συσκευές που θα το υποστήριζαν και θα ήταν

και πολλές οι συσκευές που θα έιχαν πουληθεί με αυτό το feature.

Καμία μανούβρα δεν κάνεις μέσω Apps. Μπαίνεις στο Internet και κοιτάς το online banking σου και

μετά μπάινεις στην αεροπορική εταιρία που έκλεισες εισητήρια και κάνεις check in με το πάτημα ενός

κουμπιού ή στην χειρότερη (10" διαδικασία) όταν κλέισεις εισητήρια κάνεις print screen το QR Code

και το δείχνεις στο check in.

Υπερκαλύπτεται όπως έγραψα παραπάνω....

Eγω πιστευω οτι υστερει απειρα η Apple σε αυτο καθως θα μπορουσε να εχει μια μπαταρια 2000-2500mAh και τελος το φορτισμα... μην βλεπεις που εσυ εισαι σε γραφειο και δεν κινεισαι!... :)

Δεν έχει σημασία που είμαι σε γραφείο και δεν κινούμε.

Έχω ανοιχτό 3G/WiFi/Bluetooth συνέχεια και χρησιμοποιώ συνέχεια το κινητό μου.

Θα μπορούσε να είχε πιο μεγάλη...από την άλλη στο γραφείο έχω πρίζα...και έχω αγοράσει και φορητή μπαταρία

και το φορτίζω όταν έιμαι έξω και ξεμένω (1 φορά τον μήνα) γιατι έχω και USB στο αμάξι να το φορτίζω όταν θέλω.

Εδώ ο venisk έχει τέτοια μπαταρία για το κινητό του

http://www.hwbox.gr/smartphones/33622-se-mood-anazitisis-neou-smartphone-page_4.html

και μετά ο Webhunter με ρώτησε στο FB που μπορεί να βρεί μια.

Μα τι τις θέλετε αφού τα κινητά σας μπορουν να βοηθήσουν στο δίκτυο της ΔΕΗ ώς εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now