STORM1978

HwBox Hellas O/C Team: Geekbench Scores

Recommended Posts

Geekbench3 - Multi Core overclocking records @ HWBOT Όπως λέει και στον σύνδεσμο 4ος πλέον στον κόσμο και 1ος σε ομάδα και σε 8320!

Παιδιά βοηθήστε είμαι μόνος μου στο March Team Cup Warm-Up Contest Part2!

Αυτός ο Άγγλος που σε πέρασε και είναι 4ος, πως έκανε το ίδιο score με 400MHz λιγότερα; Δεν το έχω ψάξει το geekbench αλλά μου φάνηκε κάπως :P

Πάντως μπράβο σου ρα, έχεις μπει με τα μπούνια λέμε :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Άγγλος που σε πέρασε και είναι 4ος, πως έκανε το ίδιο score με 400MHz λιγότερα; Δεν το έχω ψάξει το geekbench αλλά μου φάνηκε κάπως :P

Πάντως μπράβο σου ρα, έχεις μπει με τα μπούνια λέμε :drinks:

Ευχαριστώ. Όσο για την ερώτηση σου μάλλον αυτή Crosshair V Formula-Z πρέπει να είναι η απάντηση σου. Εγώ έπαιζα με μια Gigabyte 990XA-UD3!. Όσο ναναι είναι καλύτερη η ASUS! Αλλιώς θα έπαιζα εκεί με τον ultraex!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Όσο για την ερώτηση σου μάλλον αυτή Crosshair V Formula-Z πρέπει να είναι η απάντηση σου. Εγώ έπαιζα με μια Gigabyte 990XA-UD3!. Όσο ναναι είναι καλύτερη η ASUS! Αλλιώς θα έπαιζα εκεί με τον ultraex!

Είναι θέμα tweaking πιο πολύ παρά μητρικής. Δεν πάιζει με 400MHz λιγότερα να ευθύνεται η μητρική και μόνο.

Οι επιδόσεις έιναι πάνω κάτω οι ίδιες Ανέστη :)

Έχει ασχοληθεί κανέις με το tweaking του Geekbench πάιδες?

Link to comment
Share on other sites

ddr3 tweaking-

zlib.dll

tight timings

registy twekas for filters like blur

sse 4 extensions force on cpu probably works

Πολλά like για όλα αυτά αλλά ως nubas που είμαι πως τα κάνουμε αυτά? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα tweaking πιο πολύ παρά μητρικής. Δεν πάιζει με 400MHz λιγότερα να ευθύνεται η μητρική και μόνο.

Οι επιδόσεις έιναι πάνω κάτω οι ίδιες Ανέστη :)

Έχει ασχοληθεί κανέις με το tweaking του Geekbench πάιδες?

Σωστά αλλά παίζει και η σταθερότητα του συστήματος και εγώ είχα κάποια αστάθεια εκεί πάνω αρκετή που πιστεύω με μια αντίστοιχη μητρική 990FX θα ήμουν καλύτερα + ότι ο άγγλος έπαιζε με 8350 που ξεκινάει με base clock τα 4ghz και εγώ με 8320 και ξεκινάω με 3.5ghz. Εννοείται πως αν ξέρει κανείς κάποια tweaks για το geekbench ας τα μοιραστεί αν θέλει. Είμαι όλος αυτιά!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά like για όλα αυτά αλλά ως nubas που είμαι πως τα κάνουμε αυτά? :hmmm:

Το DDR3 tweaking είναι το ίδιο ουσιαστικά με τα tight timing αλλά το έγραψε δυο φορές ο γιατρός :P Ουσιαστικά είτε από BIOS ή από κάνα MemTweakIt (δεν θυμάμαι αν υποστηρίζεται από AMD) πρέπει να σφίξεις αρχικά τα βασικά timings και μετέπειτα τα σημαντικά δευτερεύοντα. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με RAM tweaking, σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το SuperPi για να δεις χειροπιαστές διαφορές και να ξέρεις τι δίνει και τι όχι, γιατί είναι μπελαλίδικα και χρονοβόρα τα άτιμα.

Το να κάνεις force τα SSE4 extensions λογικά θα γίνεται κάπως μέσω του Geekbench, αλλιώς με script; Ας μας πει ο doc.

Τα registry tweaks που σου λέει, αν κατάλαβα καλά έχουν να κάνουν με το transparency του aero; [MENTION=1105]subzero[/MENTION] για εξήγα ωρέ, βγαίνεις και πετάς τη βόμβα και μετά εξαφανίζεσαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

γιωργαρε δεν ειναι ακριβως ετσι,ετρεξα μερικα ρανς για να δω στα γρηγορα τι παιζει

το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι το ζλιβ βοηθαει ελαφρα και οτι θελει μνημες ψηλα με σφιχτα ταιμινκσ

τωρα οσον αφορα τα φιλτρα εχει να κανει με φωτογραφιες πανω στις οποιες κανει εντιτινκ με τα προαναφερομενα φιλτρα θελει ψαξιμο η ρετζιστρυ

δεν το χω ψαξει ακομα λογω ελειψης χρονου αυτα

Link to comment
Share on other sites

γιωργαρε δεν ειναι ακριβως ετσι,ετρεξα μερικα ρανς για να δω στα γρηγορα τι παιζει

το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι το ζλιβ βοηθαει ελαφρα και οτι θελει μνημες ψηλα με σφιχτα ταιμινκσ

τωρα οσον αφορα τα φιλτρα εχει να κανει με φωτογραφιες πανω στις οποιες κανει εντιτινκ με τα προαναφερομενα φιλτρα θελει ψαξιμο η ρετζιστρυ

δεν το χω ψαξει ακομα λογω ελειψης χρονου αυτα

Για αυτό σου είπα να μπεις να γράψεις τι εννοούσες :D Εγώ το Geekbench το δοκίμαζα μόνο στα RAM reviews και δεν το έψαξα περισσότερο. Αν και μεταξύ μας, δεν νομίζω να το έχουν και σε πολύ εκτίμηση στο bot γιατί και tweakάρισμα στις μνήμες να κάνεις υπάρχει μερικό fluctuaction στα scores (ανεβοκατεβαίνουν).

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

2ος με ι5 Μ520 LENOVO X201 σε multi και 8.32 πόντοι για την ομάδα και 1ος σε single και μάλλον μας έβαλα και στην δεκάδα πλέον.

STORM1978`s Geekbench3 - Multi Core score: 3832 points with a Core i5 520M

STORM1978`s Geekbench3 - Single Core score: 1846 points with a Core i5 520M

1440519.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now