JC_Denton

Η Western Digital ετοιμάζεται να αγοράσει το τμήμα παραγωγής ΗDD της Fujitsu !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f620b967f.gif[/wrapleft]Σύμφωνα με πηγές που έρχονται από την Ιαπωνία, η Fujitsu ετοιμάζεται να πουλήσει το τμήμα παραγωγής σκληρών δίσκων της στη Western Digital. Αυτή τη στιγμή η WD βρίσκεται στη 2η παγκόσμια θέση στους κατασκευαστές HDD, πίσω από τη Seagate, ενώ η Fujitsu βρίσκεται στην 6η θέση.

Αυτό που ακούγεται είναι ότι η Fujitsu θα πουλήσει όλα της τα εργοστάσια, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της Ιαπωνίας, της Ταϋλάνδης και των Φιλιππίνων, για περίπου 70 με 100 δισεκατομμύρια Yen (περίπου 660 με 944 εκατομμύρια δολάρια), σύμφωνα πάντα με τα νέα που μας έρχονται από τους ανθρώπους του Ιαπωνικού ΝΙΚΚΕΙ.

Αν προχωρήσει αυτή η εξαγορά, θα είναι μια από τις μεγαλύτερες στην ιστορία των Ιαπωνικών ηλεκτρονικών, τονίζοντας βέβαια ότι οι μονάδες της Fujitsu μόνο απώλειες επιφέρουν τα τελευταία χρόνια στην εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για άπιστα ποσά ...μα άπιαστα.

Εγώ ένα S3 θέλω να πάρω ο άμοιρος και στο σκέφτομαι 40 χρόνια :hehe:

George, έχουμε καμιά πλεροφορία για το ποιος μπορεί να είναι ο αγοραστής?

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι κατάλαβα όμως η WD δεν επιβεβαίωσε τα περί εξαγοράς.

Δε ξέρω κατά πόσο είναι συμφέρουσα αγορά για την WD η Fujitsu λόγω της εξάπλωσης των SSD. Εκτός κι αν η Fujitsu κατέχει τεχνογνωσία σε SSD και δεν το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now