Spirosssss

nVidia TITAN + Error 62

Recommended Posts

Κοντολογίς, με το που μπήκε πάνω η κάρτα, το σύστημα όχι απλά δεν μπουτάρει, αλλά ούτε καν ποστάρει.

Γουγλαρα, και οι περισσότεροι το αντιμετώπισαν είτε με clear CMOS είτε με BIOS update αλλά φευ.. Έβγαλα και μνήμες, usb συσκευές, άλλαξα και pci θύρες και τπτ.

Με την υπάρχουσα 460 καθώς και την Intel όλα καλά..

Δεν την έχω βάλει ακόμα πάνω σε άλλο pc, απλά ήθελα να δω αν έκανα τα πάντα από τη μεριά μου πριν με φάνε οι δρόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υποψία ότι κάποιος της έχει πειράξει το BIOS (της gpu) βαλ' την σαν δεύτερη και αν την δει σωστά, flashάρεις ένα stock απείραχτο (με τα σωστά CRC κτλ) latest Titan BIOS και λογικά έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να bootάρεις κανονικά.

Επίσης το latest BIOS της μητρικής σου, ακόμα και beta, μπορεί να κάνει την διαφορά αν υπάρχουν αναφορές και άλλων για conflicts.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Τάσο έχω βάλει τα τελευταία normal, beta και custom bios αλλά τπτ. Η κάρτα ήταν καινούργια και απείραχτη.

Αντώνη πώς να την φλασάρω αν δεν ποστάρει? Είχα δώσει default την ιντελ αλλα κ πάλι κόλλαγε. Σκέφτηκα κ γω να περάσω του skynet αλλα πώς;;

Το θέμα είναι ότι κ το 2ο pc που μπορώ να την πάω έχει giga και φοβάμαι. Θα ψάξω κανέναν με asus..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να την βάλεις σαν 2η κάρτα σε ένα pc,με την πρώτη (μπορεί να είναι οποιαδήποτε) να δίνει σήμα στην οθόνη.

Μετά να φτιάξεις ένα bootable στικάκι και να βάλεις μέσα το τελευταίο nvflash καθώς και το bios που θέλεις να γράψεις στην κάρτα που δεν δουλεύει.

Βοοτάρεις από το στικάκι και στην κονσόλα που σου βγάζει πατάς nvflash --list και enter όπου θα σου βγάλει την λίστα με τις κάρτες που έχεις πάνω.

Λογικά η titan σου θα έχει μπροστά ή το 1 ή το 2 σαν αρίθμηση.Κράτα τον στο μυαλό σου αυτό τον αριθμό.

Μετά στην κονσόλα που έχεις μπροστά σου γράψε nvflash -i1(ή -i2) -4 -5 -6 bios.rom και enter,όπου σε παραπέμψει πατάς y(yes) για να κάνει override το bios.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να την βάλεις σαν 2η κάρτα σε ένα pc,με την πρώτη (μπορεί να είναι οποιαδήποτε) να δίνει σήμα στην οθόνη.

Μετά να φτιάξεις ένα bootable στικάκι και να βάλεις μέσα το τελευταίο nvflash καθώς και το bios που θέλεις να γράψεις στην κάρτα που δεν δουλεύει.

Βοοτάρεις από το στικάκι και στην κονσόλα που σου βγάζει πατάς nvflash --list και enter όπου θα σου βγάλει την λίστα με τις κάρτες που έχεις πάνω.

Λογικά η titan σου θα έχει μπροστά ή το 1 ή το 2 σαν αρίθμηση.Κράτα τον στο μυαλό σου αυτό τον αριθμό.

Μετά στην κονσόλα που έχεις μπροστά σου γράψε nvflash -i1(ή -i2) -4 -5 -6 bios.rom και enter,όπου σε παραπέμψει πατάς y(yes) για να κάνει override το bios.

Αντώνη ισχύει οτι γίνεται και μέσα από windows ή δεν προτείνεται

You will need to place the nvflash files alongside the .rom file in the same folder. So for example you should have your folder with these files in:

nvflash.exe

nvflash32.sys

nvflash64.sys

skynet-3A-SC-rev3-941.rom

And now you are ready to go with flashing your card/cards.

Press and hold shift and right mouse click the nvflash folder and select 'open command window here'

If using a 780/780Ti:

next type nvflash -4 -5 -6 skynet-3A-SC-rev3-941.rom and hit enter (Or any of the corresponding names that fit your card)

If using a Titan

next type nvflash -4 -5 -6 x.rom and hit enter"

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου το πρότεινα μέσω windows... ειδικά σαν δεύτερη κάρτα,είναι πιο ασφαλής από bootable.

Επίσης θα σε βολέψει αν μετονομάσεις το rom σε κάτι πιο μικρό και εύκολο (titan.rom πχ).

Και μην ξεχάσεις στην εντολή να βάλεις το -i1 (ή -i2) για να σου φλασάρει την σωστή κάρτα και όχι την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, με την onboard τουλάχιστον δεν έκανα τίποτα. Θα ξαναδοκιμάσω και σήμερα γιατί χτες ήμουν και από υπερωρίες στη δουλειά. Αλλίως έχω 460 και 9600 να δοκιμάσω, απλά πρέπει να λύσω όλο το pc ρε γμτ :/

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έκανα σωστά στο BIOS χτες. Σήμερα έδωσα τις σωστές ρυθμίσεις για την onboard και αφού έβαλα και τον Τιτάνα, μπουτάραμε. Πέρασαν και τα windows drivers για την κάρτα και την είδαν κανονικά. Προχωράμε..

TITANAS!!!.JPG

TITANAS!!!.JPG

TITANAS!!!.JPG

TITANAS!!!.JPG.78a9d44cfa6614974a4757732

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δούλεψε!!!

Αρχικά έδωσα αποκλειστική χρήση στην onboard gpu, είδαν και την δεύτερη κάρτα τα windows και μετά φλάσαρα άλλο bios στον Τιτάνα. Άλλαξα πάλι τις ρυθμίσεις στο bios και όλα καλά. Πλέον πέρνω σήμα από την NVidia. smile.gifmetalo.gifmetalo.gifmetalo.gif

Thank you Antonis!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα θεματάκια αλλά οκ :hehe: Με βλέπω και για φορμάτ επί τη ευκαιρεία. Πάω πχ να περάσω drivers και στο unistall χανεται το σημα τελειως από την οθόνη. Θα δοκιμάσω και κάνα άλλο bios μηπως και στραβομπήκε αυτό γιατι θα επρεπε να εχω base clock 1006 και εχω 876 απτον skynet, Εκτος αν μπερδεψα τις εκδοσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κάρτα έκανε κουλά και με το BIOS φορεμένο, οπότε και πήγε πίσω αφού δέχτηκε Guest RMA η EVGA. Ήρθε η καινούργια και παίζει κανονικά on the first boot :T:

Άντε πάλι πέρνα backplate και ACX cooler.. Τα βαριέμαι αυτά, γέρασα!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now