katsu

Στα Ιμαλάια το Far Cry 4

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Στα Ιμαλάια το Far Cry 4]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/fps5.png[/NEWS_IMG]Μακρυά από το τροπικό περιβάλλον.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Eurogamer, το Far Cry 4 αφήνει τις ζούγκλες, το ζεστό και βροχερό κλίμα και ακολουθεί κάτι λίγο πιο κρύο, παγωμένο και χιονισμένο. Η αλλαγή αυτή θα επιτρέψει την εισαγωγή καινούριων στοιχείων στο gameplay - όπως την ευκαιρία να σελώσουμε και να καβαλήσουμε ελέφαντες, σύμφωνα με αυτούς που εργάζονται πάνω στο project. H μεταφορά αυτή στα Ιμαλάια είχε αναφερθεί και από τον Superannuation μέσω tweet το οποίο έκανε λόγο και για την πιθανότητα να έρθουμε αντιμέτωποι με τέρατα. Το Far Cry 4, αν και είναι ακόμα μακρυά, μάλλον θα είναι κοντά μας μέχρι το τέλος του Μαρτίου 2015.

Βέβαια, θα έχουμε μια πρώτη ματιά λίγο νωρίτερα. Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να παρουσιαστεί στο ετήσιο press conference της Ubisoft, στην E3 τον Ιούνιο, αναφέρει το Eurogamer, ενώ προς το παρόν μόνο οι εκδόσεις για PC, PS4 και Xbox One βρίσκονται στα σκαριά, χωρίς κάποια αναφορά στις κονσόλες τωρινής γενιάς. Όσο αφορά το gameplay, θα είναι παρόμοιο με αυτό του προκάτοχο του: ένας μεγάλος χάρτης με outposts να ελευθερώσουμε.

[img_ALT=Στα Ιμαλάια το Far Cry 4]http://www.hwbox.gr/members/2140-albums89-picture24076.jpg[/img_ALT]

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω απλά να μην είναι τόσο εξαντλητικό όσο το 3, γιατί κάποιος μου έλεγε (hint hint katsu :D) ότι αν ήθελες να τα φέρεις εις πέρας όλαααα, σου έτρωγε άπειρο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω απλά να μην είναι τόσο εξαντλητικό όσο το 3, γιατί κάποιος μου έλεγε (hint hint katsu :D) ότι αν ήθελες να τα φέρεις εις πέρας όλαααα, σου έτρωγε άπειρο χρόνο.

Αυτό δεν είναι το ζητούμενο από ένα καλό game ;

Δηλαδή να μην το τελειώνεις σε μια ημέρα και να έχει άπειρα side quest ; (βλέπε Fallout 3 και New Vegas)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βαριεται κανει μονο τα main quest κι οποιος θελει 100% το λιωνει και το παιζει σ ολα τα επιπαδα δυσκολιας κλπ.

Οσο για τα franchises τυπου cod.battlefield εχουν 5-6 ωρες story αλλα δικιολογουν τα 50-60Ε με το multi.

Tωρα games οπως far cry,fallout,bioshock δεν ειναι για 5-6 ωρες και μετα uninstall πρεπει να εχει story line και replayability.

Αλλιως κατσε παιξε flappy bird μεχρη να παθεις αυτισμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν πρέπει να έχει περιεχόμενο το παιχνίδι. Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν και side quest και collectibles και γενικά άλλα πράγματα πέρα από το main story. Στο Far Cry 3, ήταν το ίδιο μοτίβο που επαναλαμβανόταν. Πήγαινε στον πύργο να ανοίξεις τον πομπό, πάρε την τάδε περιοχή υπό την κυριαρχία σου. Μου άρεσε αρχικά, και κάθησα και μάζεψα και από τα ζώα δέρματα δόντια κέρατα για να φτιάξω όλα τα συμπράγαλα. Αλλά μετά που είδα ότι όλος ο χάρτης ήταν ατελείωτος και δεν υπήρχε ουσιαστικά κάτι διαφορετικό και καινούριο, αλλά τα ίδια side missions ξανά και ξανά, ε εντάξει, με κούρασε.

Edited by katsu
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο ειμαι μαζι σου (αν και το far cry δεν το επαιξα, το πολυ 1-2 ωρες ), αλλα games οπως bioshock infinite,fallout ακομη και metro last light τα παιζεις καθαρα για το story και θες να κανεις και τα side quest.Αν πας μονο για το main story κι αυτο ειναι 4-5 ωρες ειναι ξενερα (με εξαιρεση το portal 1 που ηταν τοπ :P )

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σε αυτά το μεγάλο ατού είναι το story και οι χαρακτήρες. Δεν συμφωνώ με τα μικρά games του 12ωρου που πλέον έχουν γίνει μόδα. Θέλω να παίζω πολλές ώρες και να νιώθω ότι έχει κι άλλο να μου δώσει, ότι η ιστορία δεν είναι λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν πρέπει να έχει περιεχόμενο το παιχνίδι. Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν και side quest και collectibles και γενικά άλλα πράγματα πέρα από το main story. Στο Far Cry 3, ήταν το ίδιο μοτίβο που επαναλαμβανόταν. Πήγαινε στον πύργο να ανοίξεις τον πομπό, πάρε την τάδε περιοχή υπό την κυριαρχία σου. Μου άρεσε αρχικά, και κάθησα και μάζεψα και από τα ζώα δέρματα δόντια κέρατα για να φτιάξω όλα τα συμπράγαλα. Αλλά μετά που είδα ότι όλος ο χάρτης ήταν ατελείωτος και δεν υπήρχε ουσιαστικά κάτι διαφορετικό και καινούριο, αλλά τα ίδια side missions ξανά και ξανά, ε εντάξει, με κούρασε.

This ^^ :)

Το ίδιο ισχύει και για το Just Cause 2 που παίζει ο αδερφός μου αραιά και που. Ο χάρτης είναι ατελείωτος και έχει άπειρα side quests όπου όλα μοιάζουν μεταξύ τους. Οι αποστάσεις μεταξύ ορισμένων είναι σχεδόν 10 λεπτά οδήγηση (fail κατ' εμέ αυτό) και σε όλα κάνεις το ίδιο πράγμα - καταστρέφεις τις κεραίες, τα radar, τους αντιδραστήρες, σκοτώνεις κόσμο και πάει λέγοντας.

Χαοτικά σε μέγεθος παιχνίδια είναι και τα GTA, αλλά δεν τα βαριέσαι γιατί προσφέρουν τόσο μεγάλη ποικιλία που δεν ξέρεις τι να πρωτοκάνεις και κυρίως, δεν επαναλαμβάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now