Κοζανίτης

Βοήθεια με GIGABYTE GA Z68X UD3H B3 REV 1.3

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω την GIGABYTE GA Z68X UD3H B3 REV 1.3 παρέα με έναν ι5 2500κ που τρεχει σε εργοστασιακες ταχυτητες.

Το θεμα μου ειναι πως ειχα περασει το τελευταιο UEFI BIOS αλλα μου εκανε βλακειες και αποφασισα να παω παλι πισω στο AWARD οπου η τελευταια εκδοση ειναι η F12

Την εβαλα ολα ενταξει, αλλα δεν δουλευουν καποιες ρυθμισεις LLC bi-direction protocol που υπηρχαν και τωρα εξαφανιστηκαν.

Τι λετε να κανω μηπως μπορεσω να φτιαξω το προβλημα? να δοκιμασω πιο παλιο BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές δέν δουλεύουν, δέν τις εμφανίζει καθόλου τις ρυθμίσεις ή απλά κάνεις αποθήκευση των ρυθμίσεων και δέν έχουν αποτέλεσμα έπειτα από restart ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε [MENTION=14282]Κοζανίτης[/MENTION]

Από περιέργεια σε ρωτάω...αλλά όταν λές πως έκανε βλακείες το UEFI τι εννοέις?

Κόλλαγε το PC σου στα Windows ή είχες ένα μικρό lag με το ποντίκι σε

UEFI περιβάλλον ή κάτι άλλο?

Μήπως το LLC το έχουν μεταφέρει στην καρτέλα του M.I.T. με διαφορετική ονομασία?

Συνήθως εκεί είναι οι περισσότερες ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με ρεύματα.

Δύσκολα να το έχουν αφαιρέσει εντελώς.

Εάν όμως το έχουν αφαιρέσει και το χρειάζεσαι όπως και δήποτε μάλλον η λύση είναι

να βρείς και να βάλεις πάλι παλαιότερα Bios.

Η Gigabyte έχει βγάλει επίσης το Touch BIOS.

Δεν ξέρω εάν το υποστηρίζει το AWARD ή το UEFI αλλά κατέβασε το και δοκίμασε το.

Μπορεί να σε βγάλει απο κόπο και να σου γλιτώσει χρόνο.

Το LLC γιατι το χρειάζεσαι? Είσαι overclocked?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο το UEFI ειχα το τελευταιο BIOS (F12) και μετα εβαλα το UEFI (U1L), με το UEFI λοιπον εκανε επανεκινησεις σε ακυρους χρονους,

εστειλα λοιπον μηνυμα στην GIGABYTE για το πως να παω πισω στο F12(AWARD) και ακολουθησα τις οδηγιες οπως επρεπε

Τελικα το καταφερα και ξαναεβαλα την F12 αλλα προσεξα πως LLC και Bi-Directional protocol λειπουν απο τις ρυθμισεις

Εψαξα μηπως ηταν αλλου αλλα δεν ειναι

Βασικα το LLC το βρηκα αλλα δεν το χρειαζομαι αν και θελω να υπερχρονισω τον επεξεργαστη αλλα το αλλο setting εξαφανιστηκε

Λετε να ξαναπερασω το BIOS ή να δοκιμασω πιο παλια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο το UEFI ειχα το τελευταιο BIOS (F12) και μετα εβαλα το UEFI (U1L), με το UEFI λοιπον εκανε επανεκινησεις σε ακυρους χρονους,

εστειλα λοιπον μηνυμα στην GIGABYTE για το πως να παω πισω στο F12(AWARD) και ακολουθησα τις οδηγιες οπως επρεπε

Τελικα το καταφερα και ξαναεβαλα την F12 αλλα προσεξα πως LLC και Bi-Directional protocol λειπουν απο τις ρυθμισεις

Εψαξα μηπως ηταν αλλου αλλα δεν ειναι

Βασικα το LLC το βρηκα αλλα δεν το χρειαζομαι αν και θελω να υπερχρονισω τον επεξεργαστη αλλα το αλλο setting εξαφανιστηκε

Λετε να ξαναπερασω το BIOS ή να δοκιμασω πιο παλια εκδοση?

To Bi-Directional protocol έχει να κάνει με το Thunderbolt ή κάτι άλλο?

Μάλλον μονόδρομος έιναι να βάλεις πιο παλιό BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πιο παλιό BIOS και μετα ξαναβαλω το τελευταιο λες να διορθωθει το προβλημα?

Δεν νομίζω πως έιναι έτσι όπως το φαντάζεσαι.

Έτσι όπως το γράφεις - διόρθωσε με εάν κάνω λάθος - μου λές πχ να βάλεις το F11 και μετά ξανα το F12 μπας

και σου εμφανίσει τις παλιές επιλογές που είχες?

Εάν ναι, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.

Νομίζω πως πρίν πάς σε UEFI δεν είχες το F12 αλλά κάποιο πιο παλιό.

Επίσης, σε ρώτησα και πιο πάνω αλλά To Bi-Directional protocol έχει να κάνει με το Thunderbolt ή κάτι άλλο?

Σε ρωτάω γιατί εάν ούτε OC κάνεις ούτε Thunderbolt έχεις...τι τις χρειάζεσαι αυτές τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το Uefi είχα το f12

επίσης το protocol που λέω λέει στο εγχειρίδιο πως ειναι ασφάλεια σε περίπτωση που υπερθερμανθει κάποιο εξάρτημα στη μητρική και επίσης στα 4.5ghz με το uefi ήθελε 1.28vcore ενώ στο f12 θέλει 1.304.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το Uefi είχα το f12

επίσης το protocol που λέω λέει στο εγχειρίδιο πως ειναι ασφάλεια σε περίπτωση που υπερθερμανθει κάποιο εξάρτημα στη μητρική και επίσης στα 4.5ghz με το uefi ήθελε 1.28vcore ενώ στο f12 θέλει 1.304.

Συνηθως η Gigabyte έχει Bios σε στυλ F12, F12c, F12e κτλ...μήπως έιχες κάποια άλλη έκδοση του F12?

Πάντως με το να το ξαναπεράσεις δεν θα δεις αλλαγή.

Τα νούμερα που λές για την τάση τα έβλεπες μέσω BIOS ή με πολύμετρο?

Σε ρωτάω γιατί εάν τα έβλεπες μέσω BIOS πιστευω πως ήταν τα ίδια τα νούμερα απλά μετρούσαν αλλιώς.

Εγώ επιμένω πως δεν σου χρειάζεται ούτε το LLC ούτε το protocol για την απλή χρήση που την θέλεις.

Πρωτευον θέμα σου θα πρέπει να είναι να μην κάνει επανεκκινήσεις η μητρική.

Πάιξε με πιο παλιά bios μέχρι να βρείς τις ρυθμίσεις που θέλεις...ή ξαναστείλε στην Gigabyte

email να σου απαντήσουν με περισσότερες λεπτομέριες στο θέμα του BIOS και των ρυθμίσεων!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το F12 το τσέκαρα, τις τάσεις τις μετρούσα με το BIOS (δεν ξέρω πως να τις μετρήσω με πολύμετρο).

Τελικά θα κανω oc χωρίς τις ρυθμίσεις

Έχω τον επεξεργαστη 2 χρόνια τώρα.

Λες να βγάλει άλλη μια 4ετία στα 4,5GHz?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now