Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το νημα προκειμένου να μην χάνουμε όλα τα ποστ περί λειτουργικών smartphone.

Ελπίζω να κρατήσουμε μια συζήτηση επιπέδου :)

lol-face.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι άλλη η φιλοσοφία του κάθε OS. Σαν λειτουργικό για κινητά νομίζω το iOS είναι καλύτερο, δεν είναι όμως τέλειο και του λείπουν χρηστικά στοιχεία του Android. Το iphone δεν είναι όμως το καλύτερο smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows phones είναι smart; δοκιμάστε να βάλετε "χερατη" ip. Το wifi μπαίνει ακόμα σε sleep mode μόλις σβήνει η οθόνη; είχε τραγικές ελλείψεις. Συμφωνώ με σοφο απόλυτα! Το μόνο που θα μου λείψει από android είναι το swype!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα windows phones είναι smart; δοκιμάστε να βάλετε "χερατη" ip. Το wifi μπαίνει ακόμα σε sleep mode μόλις σβήνει η οθόνη;

Πραγματικα ειναι λιγο τραγικο αυτο καθως μιλαμε για απαραιτητη δυνατοτητα! Εγω ας πουμε που ειμαι με WP8 εχω θεμα στο σπιτι καθως ολες οι συσκευες ειναι με καρφωτες ip γιατι εχω Sat-Receiver, Media Player, 2 iPads, 4 κινητα...

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω οτι λειπουν μερικα πραγματακια απο το iOS οπως ειπε και ο @sofos1990 με τα οποια συμβιβαζονται ολοι οι χρηστες του iOS.

Αλλα μην κανουμε ξαφνικα το Αndroid no1 οταν μεχρι και το S3 και πριν το G2 λαγκαρε παντου! :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω για iPhone είμαι αν είναι με 4.7". Το s3 κολλάει ακόμα, και δεν είναι πιο γρήγορο ούτε και από το iphone 4s. Αλλά με 200 ευρώ καινούριο δεν ξέρω αν παίζει κάτι να το κοντράρει.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To iTunes είναι ένα μεγάλο μπέρδεμα, μιας και δεν μπορείς να συγχρονίσεις οποιαδήποτε συσκευή με οποιονδήποτε υπολογιστή, διότι χάνεις τα δεδομένα στο κινητό. Γι'αυτό βγήκε και το cloud και καλά έκανε η Apple.

Από εκεί και πέρα, αν και υποστηρίζω android γιατί μετά από τόσα χρόνια έχει δείξει να είναι το πιο βολικό στα χέρια μου και να μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα που άλλες πλατφόρμες δεν είχαν/έχουν.

Ναι, το ότι το WP8 μπορεί να μην έχει δυνατότητα για καρφωτή IP είναι σπαστικό, αλλά όχι για όλους. Στην καθημερινότητα μου το χρειάζομαι δυστυχώς και ειδικά όταν μιλάμε για ένα κινητό (πχ εταιρικό) είναι εργαλείο εκείνη τη στιγμή που δεν μπορεί να κάνει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Για μένα πάντα αυτά.

Εγώ λέω να το γυρίσουμε σε εφαρμογές που μπορεί κανείς να βρει και στις 2-3 πλατφόρμες γιατί είναι όμορφες και χρήσιμες.

Ψηφιζω Cal & Any.Do. Σίγουρα παίζουν για Android/iPhone...για WP8 δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό έπαθα κι εγώ με το δικό μου iPhone 4. Μόνο που εγώ είχα κάνει format τον υπολογιστή ΜΟΥ και δεν το σύνδεσα αλλού.

Τα μάμησε όλα.

Την ίδια μέρα βγήκε πωλητήριο.

Καρκίνος στα σόγια τους (που έλεγε κι ο Λεβέντης).

Link to comment
Share on other sites

Με τα iTunes τι θέμα έχετε ακριβώς?

(όσοι τα έχετε δουλέψει, όχι όσοι το ακούτε και το αναπαράγετε για να έχετε άποψη)

Αυτό ακριβώς που έχεις κ εσύ..σύνδεσε το σε ένα άλλο pc και πάρε μουσική φώτος αρχεία οτιδήποτε! Τρως άμεσα άκυρο ναι η όχι? Ναι έχεις φλασακι αλλά το θέμα μας εδώ είναι τι μπορείς να κάνεις με το ios..μπορείς? Δεν έιναι θέμα αν την έχω μεγαλύτερη απο σένα! Εννοείτε αυτό! :hehe:

Πρέπει να έχεις ένα pc με τα αρχεία σου στις θέσεις που τα είχες κ πριν, αν τα μετακινήσεις το itunes τα διαγράφει μέσα από το κινητό ναι η όχι?

Εκτός αυτού γιατί να κρέμομαι από τις ορέξεις ενός προγράμματος? Το iphone και το ios με μεγαλύτερη οθόνη χωρίς το itunes θα ταν μια υπέροχη συσκευή που θα την ήθελα κ εγώ! Και πραγματικά δεν μας νοιάζει για το bt..έχετε σοβαρότερα προβλήματα εκεί στο κλειστό κόσμο της apple από το bt!

Φυσικά και είχα iphone και itunes αναγκαστικά..και φυσικά έχασα τα δεδομένα μου λόγο συγχρονισμού! Δεν μπόρεσα ποτέ να χωνέψω αυτό το πράγμα με το συγχρονισμό δεδομένων είναι ότι πιο σιχαμερό έχω δει ποτέ.

Συμφωνώ πάντως πως ο καθένας μας έχει τις δικές του επιλογές και διαλέγει ότι τον βολεύει και όχι ότι βολεύει εμένα!!

Το αυτό έπαθα κι εγώ με το δικό μου iPhone 4. Μόνο που εγώ είχα κάνει format τον υπολογιστή ΜΟΥ και δεν το σύνδεσα αλλού.

Τα μάμησε όλα.

Την ίδια μέρα βγήκε πωλητήριο.

Καρκίνος στα σόγια τους (που έλεγε κι ο Λεβέντης).

Μιλάμε έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα με το iphone 4 τον Δεκέμβριο του 2010!!!!!!!!!

Ήμουν χαζός όμως γιατί το κράτησα κ άλλο μετά κόλλησε η αηδία και τα έχασα ξανά γιατί ήθελε reset από το itunes..

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Για έναν ΜΗ γνώστη του iTunes, είναι όντως δύσκολο. Κάποιος που ξέρει απλά ξετσεκάρει την αυτόματη επιλογή sync που έχει. Σε γκαζμά φίλο μου το έδειξα που το έπαθε αυτό με το sync και το κατάλαβε. Εσείς που έχετε πολύ παραπάνω από τα στοιχειώδη στους υπολογιστές γιατί μπερδεύεστε? Όταν βλέπεις ότι κάνει sync απλά πατάς το "χ" και το σταματάς αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΟΙΟ ρε Σοφοκλή? Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από την όλη διαδικασία? Το ένα κλικ ή το άλλο κλικ? Στο λέει κιόλας όταν πρωτοκάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα εάν θες να κάνει μόνο του sync και απλά το ξετσεκάρεις από την πρώτη φορά. Έστω όμως ότι δεν το είδες την 1η, ούτε την 2η, την 3η κτλ το είδες? Τόσα Toolbars αποφεύγουμε από τόσες άλλες μλκιες, το ayto sync του iTunes μας ξεφεύγει? Ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Λέει μέσα ότι το sync θα κάνει όλα αυτά που λένε ότι τελικά κάνει; Αν το λέει πάω πάσο. Εγώ κι εσύ και όσοι είμαστε εδώ μέσα είμαστε το 0.1%. Ο τύπος που έχει μεσάνυχτα τι θα του προκαλέσει το sync να δεις τι σοκ θα πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι ο τύπος που έχει μαύρα μεσάνυχτα έχει πάρει το iphone να το μοστράρει στην καφετέρια :hehe: Οπότε αυτός καλά να πάθει

Link to comment
Share on other sites

Γράφει το itunes κατά την εγκατάστασή του ότι αν κάνει sync η συσκευή και έχουν μετακινηθεί η διαγραφεί από το υπολογιστή τα αρχεία θα διαγραφούν κ από το κινητό?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΟΙΟ ρε Σοφοκλή? Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από την όλη διαδικασία? Το ένα κλικ ή το άλλο κλικ? Στο λέει κιόλας όταν πρωτοκάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα εάν θες να κάνει μόνο του sync και απλά το ξετσεκάρεις από την πρώτη φορά. Έστω όμως ότι δεν το είδες την 1η, ούτε την 2η, την 3η κτλ το είδες? Τόσα Toolbars αποφεύγουμε από τόσες άλλες μλκιες, το ayto sync του iTunes μας ξεφεύγει? Ήμαρτον...

Δεν την έχετε πάθει ακόμα γι'αυτό. Το cancel το πάτησα, αλλά μάντεψε, την μ@λακία την είχε κάνει.

Επίσης πόσο δύσκολο είναι σήμερα (για να μην μιλήσω για πιο παλιά) να βάλεις μία μαμημένη επιλογή που να λέει.

Sync options

Computer <--> iPhone και να διαλέγεις ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ θα κάνει το sync.

Μάντεψε... την επιλογή την είχε από το 2010 η HTC όπως και οι περισσότερες εταιρείες. Η Apple τραβάει τα ζυζιά της να κατεβάσει γάλα, ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now